تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم اسفند ۹۷

0
84

در این گزارش به بررسی و تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم اسفند ۹۷ پرداخته شده است.

نرخ ارز دولتی در هفته سوم اسفند ۹۷

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته سوم اسفند ۹۷ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۷۶۵ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته کاهش ۲۸۳ ریالی داشته و برابر ۴۷۴۸۲ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در هفته سوم اسفند ۹۷ در ابتدای هفته ۰.۸۷ بود ولی این نسبت رشد کرده و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۹ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۷ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد این نسبت در ایام هفته به جز روز سه شنبه برابر ۰.۸۷ و در این روز برابر ۰.۸۸ بود.

نرخ ارز در بازار آزاد در هفته سوم اسفند ۹۷

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته سوم اسفند ۹۷ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۷۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۲۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۶۹۸ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۱۳۳۳۳۳ ریال بود.

هر دلار آمریکا در هفته سوم اسفند ۹۷ در حدود ۳۱۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و در روز پنج‌شنبه به قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رفت. افت ۲.۳ درصدی دلار توانست روند صعودی نرخ ارز را پس از گذشت ۹ هفته تغییر دهد.

نرخ ارز در هفته سوم اسفند ۹۷ به دلیل عرضه مناسب بازارساز روند نزولی را پیمود و حتی دلار توانست در روز دوشنبه مرز روانی ۱۳ هزار تومان را هم بشکند، اما فاصله قیمتی قابل توجه بازار آزاد و صرافی‌های بازارساز منجر به شکل‌گیری تقاضای آربیتراژی شد و دلار را دوباره صعودی کرد. پس از آن بازارساز نرخ دلار فروشی خود را به قیمت‌های کف بازار نزدیک کرد و توانست سمت تقاضا را تضعیف کند. از سمت دیگر تقاضای فصلی ارز برای مسافرت‌های نوروزی هم از افت بیشتر دلار جلوگیری کرد تا دلار بالای مرز ۱۲ هزار باقی بماند.

داده‌های اشتغال آمریکا

در حال حاضر تمرکز اصلی بازار به داده‌های اشتغال آمریکاست. تحلیلگران بر این باورند که رشد NFP آمریکا بالای ۱۷۰ هزار واحد خواهد بود، با این حال تمرکز اصلی مثل همیشه به نرخ رشد دستمزدها خواهد بود. اگر نرخ رشد دستمزدها ۰.۳ درصد یا بیشتر از آن باشد، نرخ رشد سالانه دستمزدها هم افزایش خواهد یافت. در این صورت USDJPY می‌تواند رالی صعودی قوی را ثبت کند.

رشد امیدوارکننده دستمزدها می‌تواند به این معنی باشد که فدرال رزرو شاید تا قبل از پایان سال ۲۰۱۹ نرخ بهره را بالا ببرد. با این حال اگر رشد دستمزدها ضعیف باشد، نگرانی‌ها از چشم‌انداز اقتصاد آمریکا تشدید خواهد شد و بدون شک زمان افزایش بعدی نرخ بهره به تأخیر خواهد افتاد. این یعنی احتمالاً فشارهای فروش بر USDJPY تشدید خواهند شد.

ضعیف بودن شاخص‌های اشتغال آمریکا برای سقوط دلار و تقویت یورو کافی نیست. در واقع تا زمانی که رشد NFP ماه فوریه بالای ۱۶۰ هزار واحد است و رشد NFP ماه ژانویه هم بالای ۲۰۰ هزار واحد بماند، خریداران دلار از وضعیت راضی خواهند بود. در این صورت تمرکز اصلی بازار به نرخ رشد متوسط ساعتی دستمزدها خواهد بود.

صادرات چین

در ماه فوریه صادرات چین بیش از ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و واردات هم به خاطر تعطیلی سال نو چینی و ادامه جنگ تجاری با آمریکا کاهش یافته است. تمامی متغیرهای اشاره شده از چشم‌اندازی تیره ‌و تار برای اقتصاد جهانی حکایت دارند. همه از افت فعالیت‌های اقتصادی در سرتاسر جهان حرف می‌زنند و شاید افت فعالیت‌های اقتصادی به اقتصاد آمریکا هم سرایت کرده باشد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته سوم اسفند ۹۷ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۶۰۰۰ ریال بود. قیمت یورو در انتهای هفته نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰۰ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۱۵۱۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۲۶۱ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۱۵۱۹۱۶ ریال بود.

به گزارش فارکس استریت، بانک مرکزی اروپا در پایان نشست این هفته خود در شرایطی از ثابت ماندن نرخ بهره و رونمایی از اقدامات جدید محرک برای تقویت رشد اقتصادی منطقه یورو خبر داد که بازارهای جهانی واکنش بسیار منفی به این بسته نشان دادند و دلار با بهره‌گیری از این شرایط، پیشروی بزرگی در برابر یورو داشت.

برنامه جدید بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که برنامه جدید TLTRO را از ماه سپتامبر ۲۰۱۹ و به مدت دو سال اجرا خواهد کرد. این یعنی بانک مرکزی وام‌های ارزانی را در اختیار بانک‌ها قرار خواهد داد تا از اقتصاد ناحیه یورو حمایت کند. سرمایه گذاران در واکنش به این خبر سریعاً از قراردادهای خرید یورو خارج شدند و فشارهای فروش در یورو تشدید شد. EURUSD با شکست ۱٫۱۳ دلار و ۱٫۱۲ دلار از حمایت مهمی عبور کرد. حمایت‌هایی که از تابستان ۲۰۱۷ از خریداران دفاع می‌کردند، شکسته شدند.

پس از آن که یورو روز گذشته در محدوده ۱.۱۲ دلاری قرار گرفت، سرانجام این کانال مهم مقاومتی در معاملات امروز شکسته شد و هر یورو در تازه‌ترین دور معاملات بازارهای ارزی به ازای ۱.۱۱۹۹ دلار مبادله می‌شود که از ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون بی‌سابقه بوده است. به نظر می‌رسد با روشن شدن این موضوع که بحران اقتصادی منطقه یورو جدی‌تر از چیزی است که پیش‌تر تصور می‌شد، روزهای سیاه یورو فعلاً ادامه‌دار باشد.

بانک مرکزی اروپا علاوه بر اینکه برآوردهای اقتصادی و تورمی خود را کاهش داد، اعلام کرد که نرخ بهره ناحیه یورو در سال ۲۰۱۹ تغییر نخواهد کرد. پیش از این بانک مرکزی در رابطه با نرخ‌ها بهره اعلام می‌کرد که از تابستان سال ۲۰۱۹ مسئله افزایش نرخ بهره در بانک مرکزی اروپا مورد بحث قرار خواهد گرفت. رکود اقتصادی در ایتالیا، رشد منفی اقتصاد آلمان، ریسک BREXIT و رشد ضعیف اقتصاد جهانی باعث شده تا بانک مرکزی اروپا به فکر اعطای وام‌های ارزان باشد و فعلاً به افزایش نرخ بهره فکر نکند.

با این حال تمام اقتصادهای ناحیه یورو عملکرد ضعیفی ندارند. رشد اقتصادی فرانسه باثبات است و اسپانیا هم سریع‌ترین رشد اقتصادی را در ناحیه تجربه می‌کند. اما از آنجایی که آمریکا آماده می‌شود تا تعرفه واردات خودروهای اروپایی را بالا ببرد، بانک مرکزی اروپا نمی‌تواند بیش از این ریسک‌های اقتصادی را تحمل کند.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم اسفند ۹۷

نظر بدهید