تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم تیر ۹۸

0
380

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم تیر ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته سوم تیر ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته سوم تیر ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۳۲ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۱۶۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۹۲ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۳۶۰ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۹ و از روز چهارشنبه برابر ۰.۸۸ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ در روز شنبه و ۰.۸۸ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۷ در روزهای یکشنبه و دوشنبه و ۰.۸۸ در باقی ایام هفته بود.

ارز در بازار آزاد در هفته سوم تیر ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در هفته سوم تیر ۹۸ نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۳۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۲۹۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۳۰۲۵۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۱۹۰ ریال بود.

هر دلار آمریکا طی هفته قبل افت ۱۶۰ تومانی را تجربه کرد و در آخرین معاملات پنج‌شنبه به قیمت ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان معامله شد. شاخص ارزی کشور با واگذاری دوباره مرز ۱۳ هزار تومان در هفته قبل، حدود ۲ درصد پایین‌تر از نقطه ابتدایی سال قرار گرفت. این چهارمین افت متوالی دلار در مقیاس هفتگی است.

حرکت دلار در هفته سوم تیر ۹۸ از فروکش ممتد دمای سیاسی بازارها و انجام معاملات در فضایی نسبتا آرام حکایت داشت. در عین حال، اثرات حضور موثر بازارساز ‌از طریق عمق‌بخشی به معاملات ارزی نیز در کاهش دامنه نوسان قیمت‌های ارز قابل مشاهده بود. با وجود احتمال بروز هرگونه شوک غیراقتصادی، بازار ارز بیشتر به دلیل اقدامات سیاست‌گذار توانسته در وضعیت نسبتا باثبات قرار بگیرد.

سیاست‌های انبساطی پولی بیشتر فدرال رزرو

رئیس فدرال رزرو آمریکا اعلام کرد که رشد اقتصادی آمریکا نسبتاً قوی است، اما فدرال رزرو از افت رشد اقتصاد جهانی، تشدید تنش‌های تجاری آمریکا با سایر دنیا و رشد ضعیف تورم نگران است، به همین دلیل فدرال رزرو متقاعد شده که به سیاست‌های انبساطی پولی بیشتری نیاز است.

پاول به ‌جای اینکه از یک مرحله کاهش نرخ بهره حرف بزند، به طور غیر مستقیم اعلام کرد که در صورت نیاز می‌توان نرخ بهره را بیشتر از یک مرحله کاهش داد. دلار آمریکا در واکنش به دیدگاه‌های رئیس فدرال رزرو سقوط کرد. جرومی پاول، رییس فدرال‌رزرو، در برابر کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا گفت که بانک مرکزی آمریکا آماده است اقدامات مناسب برای تقویت رشد اقتصادی آمریکا را به اجرا بگذارد.

در داخل کشور قیمت دلار مدتهاست در محدوده ۱۲ و ۱۳ هزار تومان نوسان دارد، برخی تحلیلگران معتقد به استعداد رشد دلار تا ۱۵۰۰۰ تومان و برخی دیگر نوسان قیمتی دلار در همین کانال قیمتی هستند. با توجه به رشد بازارهای موازی دلار مانند بورس می‌توان انتظار رشد قیمت دلار را در آینده نزدیک در داخل کشور داشت.

سیاست پولی انبساطی فدرال رزرو موجب کاهش ارزش دلار در بازارهای جهانی خواهد شد و بعید است این کاهش ارزش در ایران و قیمت دلار داخلی خود را نشان ندهد، مگر انکه موارد دیگری در روزهای آتی در تحلیل دلار دخیل شوند.

روند قیمی یورو در بازار آزاد در هفته سوم تیر ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته سوم تیر ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۰۰ ریال افزا یش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۰۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۴۷۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۴۷۸۳۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۹۵ ریال بود.

رشد غیرمنتظره شاخص تولیدات صنعتی فرانسه نشان می‌دهد تقاضا برای محصولات کارخانجات به تعادل رسیده است. بهبود شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو می‌توانند از یورو حمایت کنند و از تشدید سیاست‌های انبساطی پولی بانک مرکزی اروپا جلوگیری کنند. همچنین در اروپا به دلیل گزارشهای خوب منتشر شده از فرانسه قیمت اوراق قرضه دولت‌های اروپایی کاهش یافته است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم تیر 98

نظر بدهید