تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم خرداد ۹۸

0
398

ارز دولتی در هفته سوم خرداد ۹۸

ناظر اقتصاد: ارز در هفته سوم خرداد ۹۸ – روند قیمتی یوروی دولتی در هفته سوم خرداد ۹۸ نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۵۱ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۷۶۲۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۹۹ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۴۲۹ ریال قیمتگذاری شد. قیمت دلار دولتی ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در هفته سوم خرداد ۹۸ برابر ۰.۸۸ تا روز پنجشنبه بود. این نسبت در قیمت‌گذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۷ تا روز چهارشنبه و ۰.۸۸ در روز پنجشنبه بود.

ارز در بازار آزاد در هفته سوم خرداد ۹۸

بهای هر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه با جهش ۳.۸ درصدی ضمن جدایی از کف چهارماهه به قیمت ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. شاخص ارزی در پی خوش‌بینی‌های به وجود آمده از سفر نخست‌وزیر ژاپن به تهران و تقویت احتمال گشایش در روابط خارجی ایران با غرب، پس از حدود چهار ماه به کانال ۱۲ هزار تومانی عقب‌نشینی کرد و برای سه روز در این محدوده ماند؛ اما روز چهارشنبه دوباره گارد صعودی گرفت و در مقیاس هفتگی ۲ درصد رشد کرد.

البته عقبگرد حدود ۱۸ درصدی از اوج چهار ماهه نیز متقاضیان را ترغیب به خرید کرد تا در ترکیب مولفه‌های غیراقتصادی و فشار تقاضای تجاری، دلار پس از تجربه پنج هفته نزولی، در ارتفاعی بالاتر از ابتدای سال بایستد.

رشد شاخص سهام S&P 500 آمریکا

هفته جدید معاملاتی با افزایش تقاضا برای دارایی‌های آمریکایی شروع شده است. شاخص سهام S&P 500 آمریکا به رشد هفته گذشته افزوده و دلار آمریکا هم در معاملات روز دوشنبه در برابر تمامی ارزهای اصلی تقویت شد. کاهش تنش‌های تجاری آمریکا و مکزیک عامل اصلی تقاضا برای دارایی‌های آمریکایی است.

تنش‌های تجاری آمریکا و مکزیک می‌توانست آسیب جدی بر درآمدزایی شرکت‌های آمریکایی وارد کند. هرچند که توافق تجاری آمریکا و مکزیک تا حدودی نگرانی‌ها از عملکرد اقتصاد آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ را کاهش داده، اما هنوز هم می‌توان انتظار سقوط ارزش دلار آمریکا در روزها و هفته‌های آینده را داشت.

گزارش خرده فروشی آمریکا

گزارش خرده‌فروشی آمریکا مهم‌ترین گزارش اقتصادی هفته است. نشست تعیین نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا هفته آینده برگزار می‌شود و شاخص خرده‌فروشی آمریکا می‌تواند تأثیر قوی در شکل‌گیری انتظارات بازار داشته باشد و دیدگاه بازار را نسبت به آینده سیاست‌های پولی فدرال رزرو تغییر دهد.

اقتصاددانان انتظار رشد شاخص خرده‌فروشی را دارند، اما دلایل زیادی هست که از افت این شاخص حمایت می‌کنند. گزارش‌های اخیر اشتغال آمریکا ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند و نرخ رشد دستمزدها هم پایین آمده است. قیمت سوخت پایین آمده و قیمت سهام هم در ماه مه ۶ درصد افت داشته است.

با افزایش چشم‌گیر شاخص مدعیان بیکاری آمریکا، انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران هم بیش از گذشته تضعیف شده و همه انتظار کاهش نرخ بهره آمریکا را دارند. احتمال کاهش نرخ بهره آمریکا باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران بازار سهام شده و به همین دلیل پنجشنبه شاخص‌های سهام آمریکا به بالاترین سطح در پنج هفته اخیر رسیدند.

در حال حاضر از نظر بازار شانس کاهش نرخ بهره ۸۰ درصد است، اما رئیس فدرال رزرو به صراحت اعلام کرده که این بانک علاقه‌ای به کاهش نرخ بهره ندارد، مگر این که واقعاً ضروری باشد. به همین دلیل شاید گزارش‌های تورمی تأثیر زیادی بر بازار نگذارند و توجه اصلی به شاخص خرده‌فروشی آمریکا باشد.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته سوم خرداد ۹۸

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در هفته سوم خرداد ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۵۱۰۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۴۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۵۵۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۵۰۳۳۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۱۵۴ ریال بود.

نشانه‌هایی از تشکیل اوج در EURUSD دیده می‌شود. بعد از این‌که یورو در اکثر معاملات این هفته در اطراف اوج قیمتی دو ماه اخیر نوسان می‌کرد، روز چهارشنبه به زیر ۱٫۱۳ دلار سقوط کرد. شاخص تولیدات صنعتی ناحیه یورو ضعیف بودند، اما عامل اصلی سقوط یورو، تهدیدات ترامپ علیه آلمان بود.

معلوم نیست که دفعه بعد که ترامپ آلمان را تهدید می‌کند از چه واژه‌هایی استفاده خواهد کرد. ترامپ به خبرنگاران گفته است از خط لوله گاز میان آلمان و روسیه نگران است و به نظر می‌رسد که اگر شرایط رو به وخامت بگذارد، آلمان گروگان روسیه خواهد بود.

نشست هفته گذشته بانک مرکزی اروپا (ECB) موجب تقویت ارزش یورو در بازار فارکس شد. رئیس بانک مرکزی اروپا تأکید کرده نرخ بهره فعلی ناحیه یورو تا نیمه اول سال ۲۰۲۰ تغییری نخواهد کرد. این در حالی است که بازار انتظار کاهش نرخ بهره ناحیه یورو تا پایان سال ۲۰۱۹ را داشت. در واقع از نظر بازار شانس کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا ۴۷٫۵ درصد بود. با این حال واگرایی انتظارات نرخ بهره‌ای بانک مرکزی و بازار در نهایت به نفع یورو تمام شد و از بدبینی سرمایه‌گذاران تا حدودی کاسته شد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم خرداد 98

نظر بدهید