تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم شهریور ۹۸

0
273

ارز دولتی در هفته سوم شهریور ۹۸

نرخ ارز در هفته سوم شهریور ۹۸ : روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته نسبت به انتهای هفته پیش ۲۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۶۵۸۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت تعیین شده برای یورو نسبت به ابتدای هفته ۳۳۵ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۲۵۴ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۹۰ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی هم برابر ۰.۹۰ بود. در بازار آزاد این نسبت در این هفته در روز شنبه برابر ۰.۹۰ و در دیگر روزها برابر ۰.۸۹ بود.

ارز بازار آزاد هفته منتهی به ۲۱ شهریور ۹۸

روند قیمتی دلار در این هفته در بازار آزاد نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۶۰۰۰ ریال بود.

در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۲۰۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۴۰۰۰ ریال بود. یکی از مهمترین عوامل کاهش قیمت دلار در این هفته تعطیلی و ایام عزاداری عاشورا و تاسوعا بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۵۹۱۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۳۴۴ ریال بود.

شاخص S&P 500 در واکنش به شایعه توافق موقت تجاری آمریکا با چین تا زیر اوج تاریخی صعود کرد. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا هم به بالاترین سطح در بیش از یک ماه گذشته صعود کرده که نشانگر کاهش تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزش است.

خوش‌بینی‌ها به آینده روابط تجاری آمریکا و چین روز به روز بیشتر می‌شود و مذاکرات تجاری هم از اول اکتبر شروع خواهند شد. پنجشنبه قیمت اونس طلای جهانی تا نزدیکی ۱۵۲۵ دلار صعود کرد، اما در ادامه به زیر ۱۵۰۰ دلار بازگشت.

انتظار می رود با توجه به توقف رشد ارزش رقبای دلار در بازارهای جهانی، همچنین مقاومت فعلی فدرال رزرو در برابر تغییر نرخ بهره؛ حداقل به آن اندازه که رئیس جمهور آمریکا می‌خواهد، ارزش دلار در بازارهای جهانی در کوتاه مدت با افزایش روبرو شود.

روند قیمتی یورو در این هفته در بازار آزاد خنثی بود. قیمت یورو بدون تغییر قیمت نسبت به انتهای هفته پیش در روز شنبه برابر ۱۲۸۰۰۰ ریال بود. در هفته نوسان کمی داشته و نهایتا روز پنجشنبه نیز قیمت این ارز ۱۲۸۰۰۰ ریال بود. علت خنثی بودن قیمت یورو در این ایام همانند علت کاهش قیمت دلار، ایان تعطیل هفته و کاهش حجم معاملات است. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۹۱۶۶ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۷۹۰ ریال بود.

بانک مرکزی اروپا بازار را با معرفی برنامه QE شوکه کرد. تصمیمات پنجشنبه بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهند که بانک مرکزی از رشد اقتصادی ناحیه یورو نگران است و می‌خواهد از رکود اقتصادی جلوگیری کنند. بانک مرکزی اروپا علاوه بر معرفی سیاست‌های انبساطی پولی، برآورد رشد تورمی و اقتصادی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ناحیه یورو را هم پایین آورده است. به گفته رئیس بانک مرکزی اروپا، افت رشد اقتصادی ناحیه یورو، تشدید ریسک‌های نزولی و همچنین تعدیل منفی در برآوردهای تورمی و اقتصادی دلیل اصلی کاهش نرخ بهره و معرفی برنامه QE بودند.

پوند انگلستان در بازار جهانی با عبور از ۱٫۲۴ دلار به بالاترین سطح قیمتی چند ماه اخیر صعود کرد. این اولین بار از ماه ژوئن است که GBPUSD به بالای ۱٫۲۴ دلار عبور می‌کند. به نظر می‌رسد که این حرکت صعودی پوند بیشتر به خاطر عوامل تکنیکال بوده باشد، نه فاندامنتال. اخبار مربوط به BREXIT همچنان مبهم است.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم شهریور 98

نظر بدهید