تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مرداد ۹۸

0
313

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مرداد ۹۸ منتهی به ۱۷ مرداد ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته سوم مرداد ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۶۷ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۶۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۴۱۲ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۰۸۲ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در روزهای شنبه و یکشنبه برابر ۰.۹۰ و پس از بازگشایی در روز دوشنبه برابر ۰.۸۹ بود و تا آخر هفته نیز در همین نسبت ماند. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت در سه روز ابتدایی هفته برابر ۰.۸۸ و در سه روز بعدی برابر ۰.۸۹ بود.

ارز بازار آزاد در هفته سوم مرداد ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۹۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰ ریال کاهش یافته و برابر ۱۱۹۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۱۹۳۳۳ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۷۷۲ ریال بود.

عملکرد دارایی‌های امن نشان می‌دهد که جریانات ریسک گریزی موجب نگرانی سرمایه‌گذاران از رشد اقتصاد جهانی شده است.USDJPY بدترین عملکرد خود را به نمایش گذاشت و در طول یک هفته به اندازه ۱٫۵۶ درصد سقوط کرد، در همین حال جفت ارز USDCHF هم ۱٫۱۰ درصد سقوط کرد. با این حال دلار توانسته در برابر ارزهای ریسکی تقویت شود، به‌طوری‌که دلار آمریکا توانسته در برابر ارزهای کالایی رشد کند.

با وجود تلاش‌ها برای یافتن راه حل پایان دادن به بن بست تجاری ایجاد شده بین آمریکا و چین، نزاع اقتصادی پکن و واشنگتن روزبه روز عمیق تر می شود و این نزاع، پس از آن که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد بر تمامی ۳۰۰ میلیارد دلار محصول باقی مانده چینی تعرفه ۱۰ درصدی اعمال خواهد کرد، بیش از پیش تشدید شده است. آمریکا در حال حاضر بخش بزرگی از محصولات چینی را مشمول تعرفه ۲۵ درصدی کرده است.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۳۵۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۳۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۴۱۶۶ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۹۳۷ ریال بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مرداد 98

نظر بدهید