تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مهر ۹۸

0
364

ارز دولتی در هفته سوم مهر ۹۸

ناظر اقتصاد: روند ارز در هفته سوم مهر ۹۸ برای قیمت یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۲ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۱۱۲ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۳۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۶۱۴۲ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال تعیین شد.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۹۱ تا روز چهارشنبه و ۰.۹۰ در روز پنجشنبه بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۹۱ در ابتدا و انتهای هفته بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۹۰ در کل روزهای هفته بود.

ارز بازار آزاد در هفته سوم مهر ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۱۵۵۰۰ ریال بود. نوسان قیمتی دلار در این هفته کم بوده و در روز پنجشنبه قیمت دلار با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۱۱۵۰۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته در بازار آزاد برابر ۱۱۵۰۳ ریال بود. تفاوت قیمت فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۵۳۰ ریال بود.

در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار در بازار تهران بین ۱۱ هزار و ۴۳۰ تومان و ۱۱هزار و ۵۵۰ تومان نوسان کرد و افت ۵۰ تومانی را در مقیاس هفتگی ثبت کرد. تقاضا در بازار ارز به شدت کاهش یافته است و عمده تقاضایی که در این بازار وجود دارد از سوی زائران اربعین است. با این حال به ‌دلیل مدیریت بازار ارز توسط بازارساز و افزایش عرضه دلار، تقاضای زوار نیز نتوانست بر ارزش دلار در بازار داخلی چندان اثرگذار باشد.

پس می‌توان در هفته‌های آتی پس از حذف تقاضای زوار افت بیشتر نرخ ارز را انتظار داشت؛ اما باید توجه کرد که در صورت افزایش نوسانات بازار ارز، تقاضای احتیاطی دلار و در نتیجه نرخ آن افزایش خواهد یافت. در سوی دیگر، خبر انفجار نفتکش ایرانی «سابیتی» می‌تواند موجب صعودی شدن نرخ دلار در ابتدای هفته جاری شود.

دلار آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور دوران سختی را سپری می‌کند. این ارز مهم جهانی با ریسک‌های بزرگی روبروست. از طرفی ترامپ با چین جنگ تجاری راه انداخته است و از طرف دیگر با وضع تعرفه روی کالاهای اروپایی دست به تحریک کشورهای اروپایی برای مقابله به مثل می‌زند.

ریسک سیاسی نیز دلار را تهدید کرده و استیضاح هر لحظه ترامپ را متزلزل نشان می‌دهد. همچنین داده‌های اقتصادی ایالات متحده هشدار جدی ورود به دوران رکود را به فعالین بازار می‌دهند و از طرفی فدرال رزرو از نظر برخی فعالین بازار در رابطه با نرخ بهره کند عمل می‌کند.

شاخص‌های اقتصادی آمریکا نیز ناامید کننده بوده‌اند. شاخص بهای تولیدکننده آمریکا بزرگ‌ترین کاهش یک‌ماهه در بیش از ۴ سال گذشته را تجربه کرده است. در همین حال قیمت نفت خام سبک (WTI) هم به محدوده ۵۲ دلاری سقوط کرده است.

به نظر می‌رسد که دولت چین برای محدود کردن آسیب‌های ناشی از جنگ تجاری می‌خواهد توافق جزئی را نهایی کند. با این حال دولت چین تنها به شرطی با توافق جزئی موافقت خواهد کرد که دور جدید افزایش تعرفه‌های تجاری از سوی آمریکا متوقف شوند.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. یورو نیز مانند دلار هفته کم نوسانی را در کشور پشت سر گذاشت. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۷۵۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۲۷۰۰۰ ریال تعیین شد. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۲۷۰۸۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۷۱۶ ریال بود.

ناحیه اقتصادی یورو کماکان در دوران رکودی به سر می‌برد و انتظار جهش قیمتی یورو در بازارهای جهانی در کوتاه مدت فعلا منتفی است، مگر اینکه اخبار بسیار بدی از رقبای یورو در بازار مانند دلار و ین و … منتشر شود که اقبال بازار به سمت یورو گردش کرده و استقبال از این ارز باعث افزایش قیمت جهانی آن شود.

اقتصاد کشورهای ناحیه یورو از ایتالیا تا آلمان درگیر رکود اقتصادی هستند و بانک مرکزی این کشور به تازگی بسته انبساطی خود را برای اقتصاد این کشورها رونمایی کرده است. مشکل بنیادی که گریبانگیر کشورهای ناحیه یورو است این می‌باشد که دولت‌های مختلف این ناحیه تحت لوای یک بانک مرکزی قرار گرفته اند و سیاست پولی تجویز شده از سمت بانک مرکزی اروپا لزوماً سیاست بهینه برای تک تک این کشورها نیست.

در بازار فارکس پوند انگلستان بزرگ‌ترین جهش قیمتی در هفت ماه گذشته را تجربه کرده است. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفته که نشانه‌های مثبتی از توافق احتمالی BREXIT از سوی انگلستان دریافت کرده است. از دید تحلیلگران JP Morgan هم شانس توافق BREXIT به ۵۰ درصد افزایش یافته است. خوش‌بینی‌ها به توافق BREXIT به حدی بالا رفته که پوند از ۱٫۲۴ دلار عبور کرده است.

موسسه مطالعات مالی انگلیس در گزارشی هشدار داد که در صورت تحقق سناریوی خروج سخت که به خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا اطلاق می‌شود، کسری بودجه در سال ۲۰۲۱-۲۲ به چهار درصد از درآمد ملی خواهد رسید که معادل ۹۲ میلیارد پوند خواهد بود. این موسسه هم‌چنین هشدار داده است که اقتصاد انگلیس دچار رکود خواهد شد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مهر 98

نظر بدهید