تحلیل روند نرخ ارز در هفته چهارم مرداد ۹۸

0
365

ناظر اقتصاد: در این مقاله به تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مرداد ۹۸ منتهی به ۲۴ مرداد ۹۸ پرداخته شده است.

ارز دولتی در هفته سوم مرداد ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۶۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۳۴۷ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۳۹ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۸۰۸ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۹ از شنبه تا چهارشنبه و ۰.۹۰ در روز پنجشنبه بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۸ در روز شنبه و ۰.۸۹ در روز پنجشنبه بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۸ در تمامی ایام هفته بود.

ارز بازار آزاد در هفته سوم مرداد ۹۸

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۱۸۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۱۶۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۱۷۰۰۰ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۶۲۶ ریال بود.

به‌رغم رشد سهام، بازار ارز در هفته گذشته ۱.۸ درصد عقب نشست. دلار که معاملات هفته گذشته را با نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی شروع کرده بود، در روند هفتگی ۲۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روز پنج‌شنبه روی عدد ۱۱ هزار و ۶۵۰ جا خوش کرد. برای دومین هفته متوالی بود که شاخص ارزی کشور عقب می‌نشست.

البته باید توجه داشت که دلار روز چهارشنبه ضمن شکستن سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومانی، به کمترین مقدار از چهاردهم بهمن سال ۹۷ یعنی ۱۱ هزار و ۶۵۰ تومان هم برگشته بود. شیب ملایمی که دلار طی این هفته روی آن حرکت کرد را می‌توان ترکیبی از مدیریت موثر بازارساز در غیاب بازیگران بزرگ و عقب‌نشینی نیروهای سفته‌بازانه در بازار دانست.

دلار آمریکا در برابر یورو و ین ژاپن تقویت شده، اما در برابر ارزهای کالایی تضعیف ‌شده است. در این میان دلار در برابر پوند انگلستان هم تضعیف ‌شده و GBPUSD توانسته به بالای ۱٫۲۱۵۰ دلار عبور کند. در هفته گذشته گزارش‌های اقتصادی انگلستان بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند.

پنجشنبه شاخص خرده‌فروشی آمریکا رشد خوب ۰٫۷ درصدی را ثبت کرد و شاخ خالص خرده‌فروشی هم بیشترین رشد از ماه ژانویه تا به امروز را ثبت کرده بود. شاخص‌های تولیدی نیویورک و فیلادلفیا هم بهتر از انتظارات بازار بودند و نشانگر بهبود فعالیت‌های اقتصادی در بخش تولیدی بودند.

در این میان برخی از گزارش‌ها مثل شاخص تولیدات صنعتی و مدعیان بیکاری ضعیف بودند. در آخرین نشست فدرال رزرو، مقامات دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ بهره نداشتند، اما از آن زمان تا به امروز شاهد سقوط شدید بازار سهام آمریکا و تخریب روابط تجاری آمریکا و چین بودیم. به همین دلیل سرمایه‌گذاران انتظار کاهش نرخ بهره را دارند و فدرال رزرو مجبور است این کار را انجام دهد.

منحنی بازدهی اوراق قرضه دو کشور آمریکا و انگلستان معکوس شد و موجب وحشت سرمایه‌گذاران شده است. دلیل نگرانی تمامی فعالین بازار از معکوس شدن منحنی بازدهی این است که در هفت رکود اقتصادی بزرگ دنیا که حتی شامل رکود بزرگ اویل قرن بیستم هم می‌شود، منحنی بازدهی اوراق قرضه به خوبی توانسته رکود اقتصادی را پیش‌بینی کند.

با این حال بایستی توجه داشت که شاید بین معکوس شدن منحنی بازدهی و وقوع رکود اقتصادی ۲۲ ماه فاصله وجود داشته باشد. حتی بسیاری از مقامات فدرال رزرو نسبت به‌درستی منحنی بازدهی شک دارند.

آن‌ها معتقدند که منحنی بازدهی تحت تأثیر عوامل دیگری هم قرار دارد و تنها نشانگر میزان ضعف یا قدرت اقتصادی نیست. به خصوص که بخشی از نوسانات بازار اوراق قرضه به خاطر عملیات بازار آزاد بانک‌های مرکزی است.

در واقع عملیات بازار آزاد بانک‌های مرکزی که شامل خرید و فروش اوراق قرضه می‌شود، می‌تواند دقت منحنی بازدهی به‌عنوان شاخص رکود را زیر سؤال ببرد. همچنین این اولین بار است که در ده سال گذشته منحنی بازدهی معکوس شده است و شاید منحنی بازدهی به طور متناوب معکوس شود، بدون اینکه واقعاً ریسک وقوع رکود اقتصادی افزایش یابد.

اما با این همه باید نگران بود. در واقع اگر اقتصاد جهانی عملکرد خوبی داشته باشد، می‌توان به معکوس‌شدن منحنی بازدهی بی‌توجهی کرد. اما در شرایط فعلی وضعیت به گونه دیگری است.

حتی پیش از معکوس شدن منحنی بازدهی، بانک‌های مرکزی جهانی از رشد ضعیف اقتصادی حرف می‌زدند. بسیاری از بانک‌های مرکزی دنیا به سمت سیاست‌های انبساطی پولی روی آورده‌اند. حتی انتظار می‌رود در ماه‌های آینده بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا نرخ‌های بهره را پایین بیاورند.

روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۱۳۳۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۱۳۱۵۰۰ ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۱۸۳۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۸۴۶ ریال بود.

در حالی که بازار برای کاهش نرخ بهره آماده می‌شود، یورو از سوی خریداران حمایت شده است. در واقع رشد ارزش یورو به خاطر مسائل بنیادی اقتصادی ناحیه یورو نیست، بلکه به خاطر تضعیف رقباست. ریسک‌های پیش روی پوند و دلار آمریکا باعث تضعیف این دو ارز اصلی خواهند شد و به همین دلیل از دید بنیادی انتظار می‌رود که روند یورو در میان سقوط ارزش رقبا متمایل به صعودی باشد. همچنین سرمایه‌گذاران بایستی توجه داشته باشند که یورو بعد از ین و فرانک پایین‌ترین نرخ بهره را دارد. این یعنی یورو می تواند در جریانات ریسک گریزی همانند یک دارایی حافظ ارزش عمل کند.

پوند انگلستان بهترین عملکرد را در بازار فارکس به نمایش گذاشته است. هنوز هم آینده BREXIT مبهم است و رهبر حزب کارگر می‌خواهد از خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا جلوگیری کند. اما پارلمان انگلستان تا ماه سپتامبر تعطیل است و به همین دلیل شاید نوسانات اصلی پوند تا آن موقع محدود شوند.

هر گونه توافقی در زمینه BREXIT می‌تواند GBPUSD را به ۱٫۲۵ دلار برساند. اکثر سرمایه‌گذاران و فعالین بازار در معاملات فروش قرار دارند و پوند در وضعیت اشباع فروش قرار گرفته است. اگر توافقی در کار نباشد پوند به زیر ۱٫۲۰ دلار سقوط خواهد کرد. در حال حاضر به نظر می‌رسد که نگاه بازار به پوند مثبت است و تا وقتی‌که اتفاق بدی نیفتاده، پوند می‌تواند به اصلاح صعودی خود در برابر دلار آمریکا ادامه دهد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم مرداد 98

نظر بدهید