تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم بهمن ۹۷

0
136

ارز دولتی در هفته سوم بهمن ۹۷

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته سوم بهمن ۹۷ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته برابر ۴۸,۱۱۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۴۲۷ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷,۷۰۶ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در بازار جهانی در این هفته برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۷ در ابتدای هفته و ۰.۸۸ در روز پنجشنبه بود.

ارز آزاد در هفته سوم بهمن ۹۷

چهارشنبه هر دلار آمریکا نسبت به روز ماقبل ۶۰ تومان افزایش قیمت یافت و به بهای ۱۲ هزار و ۵۰ تومان رسید. دلار در چهارمین صعود متوالی خود توانست بار دیگر به بالای مرز روانی صعود کند. برخی از فعالان بازار ارز معتقدند که عرضه ناکافی به رشد دلار کمک کرده است. عده‌ای نیز رشد نرخ حواله درهم را مسبب صعودی شدن دلار می‌دانند. نرخ حواله درهم در میانه دیروز تا ۳ هزار و ۲۷۵ تومان هم رشد کرد. افزایش نرخ دلار نیمایی از ابتدای بهمن تا الان نیز از افزایش نرخ شاخص ارزی کشور حمایت کرد. بهای دلار نیمایی در آخرین روز دی ۸ هزار و ۹۶۰ تومان بود که طی دو هفته به نرخ ۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. با صعود قیمتی دلار باید منتظر اقدام بازارساز برای بازگشت دلار به بازه مورد نظر خود باشیم.

دلار و مرز ۱۲ هزار تومان

دلار در شرایطی هفته گذشته از مرز ۱۲ هزار تومانی عبور کرد که روز سه‌شنبه با سرعت بیشتری رشد کرده بود. شاخص ارزی در چهارمین روز هفته افزایش ۳/۲ درصدی را تجربه کرده بود، ولی روز چهارشنبه میزان افزایش آن به حدود ۵/ ۰ درصد رسید تا بتوان از عبور آرام دلار به کانال ۱۲ هزار تومانی سخن گفت. برخی فعالان باور داشتند، عامل اصلی افزایش قیمت دلار، جوسازی نوسان‌گیران پیرامون صحبت‌های یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا بود.

عدم تمدید معافیت نفتی

برایان هوک در مصاحبه با شبکه تلویزیونی NHK ژاپن گفت: معافیت‌های نوامبر برای جلوگیری از جهش قیمت نفت طراحی شده‌اند و به نظر می‌رسد عرضه نفت به حد کافی برای تامین تقاضا در سال‌جاری وجود داشته باشد.

هوک گفت: ما قصد نداریم معافیت یا استثنایی برای تحریم‌ها علیه نفت یا بخش‌های دیگر قائل شویم؛ نوسان‌گیران سعی کردند این تصور را برجسته کنند که معافیت تحریم‌های نفتی ایران تمدید نخواهد شد، عاملی که از نظر آن‌ها می‌تواند درآمدهای ارزی را با کاهش بیشتری مواجه کند.

این در حالی است که معامله‌گران باتجربه بازار باور دارند، آمریکا به‌دلیل آنکه خواستار قیمت‌های نفت پایین‌تر است، اجازه نخواهد نداد سمت عرضه طلای سیاه با تحریم بیشتر ایران تضعیف شود.

درهم باعث افزایش قیمت دلار؟

در این میان، عده دیگری از معامله‌گران باور داشتند، رشد نرخ حواله درهم زمینه‌ساز افزایش قیمت دلار در بازار داخلی شد. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، در مقاطعی از روز چهارشنبه نرخ حواله درهم تا ۳ هزار و ۲۷۵ تومان رشد کرد و همین موضوع انتظارات معامله‌گران بازار را تحت‌تاثیر قرار داد. در این میان، برخی نیز عنوان کردند، افزایش نرخ یورو در سامانه نیما تا حدی انتظارات معامله‌گران نقدی بازار را تحت‌تاثیر قرار داده است.

براساس گزارش خرید و فروش ارز در سامانه نیما، میانگین نرخ فروش در این سامانه در تاریخ ۳۰ دی‌ماه، حدود ۸ هزار و ۹۶۰ تومان بود ولی این عدد در تاریخ ۱۴ بهمن به حدود ۹ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود. افزایش بیش از ۸۰۰ تومانی در فاصله ۲ هفته از نظر برخی فعالان، فضای بازار نقدی را نیز تحت‌تاثیر قرار داد.

با این حال، عده‌ای از فعالان باور داشتند، اگر عرضه ارز در بازار آزاد در سطح روزهای انتهایی هفته گذشته قرار داشت، قیمت دلار از روند افزایشی خارج می‌شد. گروهی از فعالان باور دارند، به احتمال زیاد بازارساز بار دیگر در کانال ۱۲ هزار تومانی با قدرت وارد بازار خواهد شد و اجازه نخواهد داد که قیمت‌ها از زندان ۸۰ روزه خارج شود.

تعطیلات هفته سوم بهمن ۹۷ و قیمت دلار

به گفته شماری از فعالان، با توجه به تعطیلات پیش رو، مقداری تقاضای نقدی افزایش پیدا کرده است و همین عامل زمینه‌ساز مرزشکنی دلار شد. به باور آنها اگر بازارساز در روزهای تعطیل پیش رو اجازه تحرکات زیرپوستی را به نوسان‌گیران ندهد، قیمت دلار در اولین روز کاری بازار در هفته آینده و پس از تعطیلات با کاهش قیمت مواجه خواهد شد و از مرز ۱۲ هزار تومانی پایین خواهد آمد. در واقع شماری از فعالان باور دارند، هفته آتی از یکسو میزان تقاضا افت خواهد کرد و از سوی دیگر عرضه ارز نیز در کانال ۱۲ هزار تومانی افزایش خواهد یافت؛ چراکه بازارساز تمایلی ندارد که دلار از این کانال بالاتر برود.

برخی فعالان نیز باور داشتند، یکی از عواملی که سرعت رشد دلار را نسبت به روزهای قبل کاهش داد، خبرهای پیرامون سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به عراق بود. به گفته فعالان، براساس اخبار این دیدگاه در میان شماری از معامله‌گران شکل گرفته بود که سفر رئیس‌کل به این کشور با گشایش‌های بانکی همراه بوده است. فعالان باور دارند، در صورتی که عراق همکاری بیشتری با ایران انجام دهد، می‌تواند به معبری برای دور زدن تحریم‌های آمریکا تبدیل شود. در کنار این پرداخت حتی بخشی از بدهی ۲ میلیارد دلاری عراق به ایران می‌تواند سمت عرضه بازار را بیشتر تقویت کند.

قیمت یورو در هفته سوم بهمن ۹۷

روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته افزایش یافته و برابر ۱۳۹۷۸۰ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۳۶۳۰۰ ریال بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم بهمن ۹۷

نظر بدهید