تحلیل روند نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷

0
150

ارز دولتی در هفته چهارم بهمن ۹۷

روند نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷ برای یوروی دولتی در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۵۵۱ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۸۱ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۳۷۰ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۸ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت در طول هفته برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد نیز این نسبت در تمام ایام هفته به جز روز پنجشنبه برابر ۰.۸۷ و در این روز برابر ۰.۸۶ بود.

روند نرخ ارز آزاد در هفته چهارم بهمن ۹۷

هر دلار آمریکا طی معاملات نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷ در حدود ۲۰۰ تومان افزایش یافت و در سطح ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفت. فضای نیمه تعطیل معاملات هفته قبل به کام نوسان‌گیران تمام شد و آنها توانستند مرز مقاومتی ۱۲ هزار تومان را بشکنند و نرخ ارز را در کانال مذکور حفظ کنند. استفاده از شایعات درخصوص ناکارآمدی سازوکار مالی ایران و اروپا (SPV) منجر به شکل‌گیری تقاضای احتیاطی در بازار شد که محرک افزایش قیمت‌ها بود. از طرف دیگر برخی انتظار داشتند تا بازارساز با انبساط عرضه از طریق صرافی‌های خود، دلار را به کانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند. امری که محقق نشد و غلبه تقاضا بر عرضه نرخ ارز را در کانال ۱۲ هزار تثبیت کرد. با نزدیک شدن به نوروز در روزهای آتی به‌صورت سنتی تقاضای دلار زیاد شده و افزایش بیشتر قیمت‌ها دور از ذهن نخواهد بود.

تاثیر نشست ورشو بر روند نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷

در بازار داخلی با توجه به اینکه نشست ورشو را رد کرده ایم و بازار اندکی از این بابت آسوده خاطر شده است پیش بینی می‌شود که هفته آرامی را در بازار ارز شاهد باشیم. همچنین مقامات بانک مرکزی وعده پایین آوردن نرخ ارز از آنچه اکنون است داده‌اند که این مساله نیز انتظارات قیمتی نرخ ارز در داخل را کاهش می‌دهد.

به گزارش رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا در گزارشی اعلام کرد: رشد بخش خرده فروشی آمریکا در پایان سال ۲۰۱۸ به میزان ۱.۲ درصد کاهش داشته است که بزرگ‌ترین کاهش از سال ۲۰۰۹ محسوب می‌شود. این کاهش که نشان دهنده کاهش مخارج خانوار است می‌تواند یکی از علائم هشدار دهنده احتمال وقوع رکود در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان باشد.

رشد آمریکا در فصل آخر ۲۰۱۸

برآورد دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی آمریکا در آتلانتا نشان می‌دهد رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ به زیر ۲ درصد رسیده است. همچنین وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرد که شاخص بهای مصرف‌کننده این کشور در ماه ژانویه برای سومین ماه متوالی بدون تغییر باقی مانده است. همچنین نرخ تورم آمریکا با توجه به کاهش بهای بنزین در سطح پایین باقی مانده است.

در آمریکا بحث‌ها بر سر بودجه فدرال دوباره شدت خواهد گرفت. اگر توافقی میان کاخ سفید و کنگره به دست نیاید، شاهد تعطیلی مجدد دولت آمریکا خواهیم بود. به طور کلی می‌توان گفت که شرایط بیشتر به نفع دلار آمریکاست. جریانات ریسک گریزی از دلار آمریکا حمایت می‌کنند.

در شرایطی که همه نگران آینده اقتصادی جهان هستند، گزارش‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار منتشر می‌شوند. به همین دلیل دلار فعلاً مقصد اصلی جریانات ریسک گریزی است.

تاثیر تنش‌های تجاری آمریکا و چین بر نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷

تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین هم چنان بر تمایلات ریسکی بازار آسیب وارد می‌کند. اخبار منتشر شده نشان می‌دهد که هنوز چین به درخواست‌های آمریکا برای اصلاح سیاست‌های اقتصادی پاسخ نداده است. با وجود اینکه ترامپ آماده است تا آتش‌بس تجاری را به مدت دو ماه تمدید کند، اما هنوز پیشرفتی در مذاکرات مشاهده نشده است.

روند نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷ برای یورو در بازار آزاد صعودی بود. قیمت یورو در روز یکشنبه با ۲۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۲۱۰۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۵۸۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۴۲۶۸۰ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۱۴۲۸۲۵ ریال بود.

عدم رشد آلمان در فصل چهارم ۲۰۱۸

داده‌های اقتصادی آلمان که بزرگ‌ترین اقتصاد ناحیه یورو است ضعیف‌تر از انتظارات بازار بودند. اقتصاد آلمان در فصل چهارم سال ۲۰۱۸ هیچ رشدی نداشته، با این حال توانسته از رکود اقتصادی جان سالم به در ببرد. در اروپا بازار اوراق قرضه وضعیت باثباتی دارد و یورو بعد از انتشار گزارش ضعیف اقتصادی آلمان افت کرده است.

دلایل زیادی وجود دارند که سقوط ارزش یورو را توجیه می‌کنند، اما مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار عبارت‌اند از: ادامه افت شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو، خوش‌بینی‌ها به توافق بر سر بودجه دولت فدرال آمریکا که از دلار حمایت کرده است، نرخ بازدهی پایین اوراق قرضه آلمان، احتمال افت شاخص GDP ناحیه یورو، بحران سیاسی در اسپانیا و احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام.

هر چند که دیروز شاخص تولیدات صنعتی ناحیه یورو بیش از حد انتظارات افت کرد، اما محرک اصلی فروش‌های EURUSD رشد ارزش دلار آمریکا و بحران سیاسی در اسپانیا بود. پارلمان اسپانیا لایحه بودجه سال ۲۰۱۹ دولت را رد کرده و نخست وزیر این کشور را وادار کرده که انتخابات زودهنگام برگزار کند. آخرین باری که چنین اتفاقی در اسپانیا افتاد، دو دهه پیش بود.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته چهارم بهمن ۹۷

نظر بدهید