تحلیل روند هفتگی ارز (۲۲ تا ۲۷ مهر)

0
359

ارز دولتی
روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۴۱۷۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۲۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۴۲۹۹ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۷۶۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت هفته قبل از آن ۱۵۰ ریال کاهش داشته است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۴۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۴۰۴ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۷۶ ریال افزایش داشته و برابر ۴۰۴۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۳۴۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۱۲۸۸ ریال بهبود یافته است.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته تا روز دوشنبه برابر ۰.۸۴ و از روز سه شنبه برابر ۰.۸۵ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۴، در انتهای هفته در روز چهارشنبه تقریبا برابر ۰.۸۵ ولی در روز پنجشنبه نیز برابر ۰.۸۴ بود. این هفته از معدود دفعاتی است که بانک مرکزی موفق به یکسان سازی این نسبت به نسبت جهانی نشده است. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد

روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۱۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۹۹۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۱۱۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۴۰۰۶۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در این هفته در کانال ۵۰ ریال بود. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۰۰۵۳ ریال بود.
دلار آمریکا همراه با نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری این کشور صعود کردند. امیدواری سرمایه ‌گذاران به اعمال اصلاح مالیات‌ها موجب شده تا سرمایه‌ گذاران از دلار حمایت کنند. در این میان رالی شاخص‌های سهام آسیایی نیز بعد از رسیدن بازارهای سهام جهانی به اوج‌های تاریخی جدید در این هفته متوقف‌ شده است.
گزارش نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو آمریکا نشان داد که مقامات فدرال رزرو از چشم ‌انداز تورمی آمریکا نگران هستند. این نگرانی مقامات بی‌مورد نبود و گزارش‌های تورمی آمریکا که روز جمعه پیش منتشر شدند، ضعیف ‌تر از پیش‌بینی بازار بودند. بر اساس قیمتگذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه دسامبر بالای ۸۰ درصد است. درحالیکه یک ماه پیش، شانس افزایش نرخ بهره زیر ۳۰درصد بود. این یعنی وضعیت بنیادی دلار آمریکا در وضعیت خوبی قرار دارد.
دلار آمریکا همراه با نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری رشد کرده است. اخبار مربوط به اصلاح مالیاتی دونالد ترامپ و افزایش شانس ریاست پاول در فدرال رزرو آمریکا دلیل اصلی خوش‌بینی سرمایه‌ گذاران است. سنای آمریکا طرح بودجه سال ۲۰۱۸ را تائید کرده است. این یعنی شرایط برای اجرای اصلاح مالیات‌های ترامپ فراهم ‌شده است. این خبر موجب شد تا نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا تا ۲.۳۸ درصد صعود کند.
تمامی نوسانات روز پنجشنبه ‌بازار با انتشار اخباری مثبت در رابطه با اصلاح مالیات‌ها از بین رفته‌اند و به ‌طوریکه شاخص VIX که نشانگر میزان ترس سرمایه‌ گذاران بازار سهام است، از اوج ۱۷ درصدی سقوط کرده است و نشانگر بهبود تمایلات ریسک ‌پذیری بازار است. در این میان ارزهای کالایی در واکنش به رشد ارزش دلار آمریکا به ‌شدت سقوط کرده‌اند. دلار کانادا نیز تحت تأثیر گزارش‌های ضعیف بخش خرده ‌فروشی به ‌شدت سقوط کرد و در حال حاضر USDCAD به نزدیکی ۱.۲۶ رسیده است. به نظر می‌رسد که با نزدیک شدن نرخ بهره آمریکا به نرخ بهره ارزهای کالایی، دلار به ارز ریسکی بازار تبدیل‌ شده است.
برای ایران پیش بینی می شود با توجه به از بین رفتن هیجانات پس از سخنرانی ترامپ در هفته پیش، از شدت افزایش قیمت دلار در داخل کشور کاسته شود. البته با نزدیک شدن ایام اربعین تقاضای دلار در روزهای آتی افزایش خواهد یافت و فشار ناشی از این افزایش تقاضا میتواند منجر به افزایش قیمت دلار در سطح داخلی شود.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته در ابتدای هفته یک جهش صعودی داشته و سپس نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۱۲۹۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۸۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۷۰ ریال نسبت به ابتدای هفته کاهش داشته و برابر ۴۷۸۲۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۱۰۱ ریال ولی در انتهای هفته ۱۳۳- بود. قیمت یورو در این هفته به طور میانگین برابر ۴۷۹۶۵ ریال بود.
در حال حاضر سرمایه‌ گذاران به بحران اسپانیا، انتخاب رئیس بعدی فدرال رزرو آمریکا و مذاکرات BREXIT تمرکز کرده‌اند. خبرها از اسپانیا حکایت از این دارد که دولت مرکزی در حال نهایی کردن کنترل خود بر منطقه خودمختار کاتالونیاست. در همین حال، که صدراعظم آلمان نیز در رابطه با BREXIT طرفین را وادار کرده تا پایان سال به توافق برسند.
با وجود اینکه رشد تورم انگلستان به ۳ درصد رسیده، اما بانک مرکزی انتظار دارد که تورم در ماه‌های آینده تشکیل اوج دهد و پایین بیاید. درعین ‌حال رشد غیرمنتظره دستمزدها نیز شانس افزایش نرخ بهره را کاهش داده است. کاهش قابل‌ توجه سطح ذخایر نفت خام آمریکا (بر اساس گزارش API) موجب شده تا قیمت نفت خام با حمایت مواجه شود.

                                    به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و قیمت یورو در بازار آزاد
تحلیل بازار ارز,دلار,یورو

نظر بدهید