تحلیل روند هفتگی بورس | منتهی به ۱۱ مهر

0
296

در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۱ مهر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۴۹۲۴ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۵۵۵۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۰۶۸ واحد افزایش به رقم ۱۳۸۳۳۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۸۸۳ واحد افزایش عدد ۳۶۱۷۰۴ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۴ درصد و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۷۹۹۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۲۵۵۵۸ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون ۳۱۳ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۲ درصد و ۶ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۲۱۴ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۲۰۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۵۲ درصد و ۵۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس تهران با رشد هفتگی ۷/ ۲ درصدی در آخرین روز معاملات در سطح ۱۸۵ هزار و ۵۵۹ واحد ایستاد. تا روز یکشنبه گذشته، نماگر این بازار در پی رشد شدید تقاضا در ۷ روز کاری پیاپی، بازدهی ۲۴ درصدی را ثبت کرد. با این حال، خبر تعدیل نرخ ارز برای محاسبه خوراک واحدهای پتروشیمی در شامگاه یکشنبه بهانه‌ای برای توقف جهش‌های شاخص در روز بعد شد. از طرفی، با سرایت فشار عرضه سهام پتروشیمی به تمامی گروه‌های بورسی، شاخص کل طی دو روز پایانی حدود ۱۰ هزار واحد سقوط کرد. در این میان، ارزش سهام گروه بانکی به‌رغم فضای غالب بازار به لطف صف‌های طویل خرید رشد قابل‌توجهی کرد. حال، اصلاح محسوس قیمت اکثر سهم‌ها در کنار سقوط ارزش دلار در بازار آزاد و همچنین تداوم ارزش بالای ۱۵۰۰ میلیارد تومانی معاملات خرد قابلیت بازگرداندن بورس به مسیر صعود را دارند.

مطالعه متغیرهای بنیادی مختلف حاکی از آن است که به فرض ثبات شرایط کنونی، بازار سهام در محدوده نزدیک به تعادل قرار دارد. از یکسو در صورت در نظر گرفتن نرخ ارز موثر مبادلاتی شرکت‌ها (سامانه نیما) ارزش بازار سهام بورس و فرابورس به سطح میانگین بلندمدت ۱۰۰میلیارد دلاری بازگشته است و از سوی دیگر، محاسبه سودآوری شرکت‌ها بر اساس ارز نیما و نیز نرخ‌های بورس کالا، تخمین ارزش‌گذاری بر اساس نسبت قیمت بر درآمد چهار تا پنج واحدی را با فرض پایداری متغیرها برای یک سال کامل نشان می‌دهد که در تطابق با نرخ سود موسوم به بدون ریسک است. از سوی دیگر، بررسی قیمت مبادله کالاهای اصلی پتروشیمی و فلزی در بورس کالا از هماهنگی بالای ارزش‌گذاری کالاها با دلار نیمایی حکایت دارد و عملا هر جا قیمت‌ها از سطح مزبور فراتر می‌رود کشش تقاضا به نحو محسوسی کاهش می‌یابد. این نکته به خودی خود گویای عدم توان جذب اقتصادی برای نرخ‌های دلار بالاتر از ۱۰ هزار تومان است. از منظری دیگر، شاخص بورس نیز دقیقا به میزان افزایش دلار سامانه نیما الگوی رشد خود را تکمیل کرده و به این معنا، انعکاس بنیادی تحولات ارزی را در ارزش خود تجربه کرده است. از این منظر می‌توان چنین نتیجه گرفت که رشد پردامنه و سریع قیمت‌ها، هر چند غیر عادی بود، اما از جهت نتیجه نهایی، موجب تشکیل حباب قیمتی در بورس تهران نشده است. با این حال، رشدهای معنادار بیشتر از سطوح کنونی وابسته به متغیرهای بنیادی به ویژه نرخ ارز نیما به‌عنوان تعیین‌کننده‌ترین عامل موثر بر سودآوری شرکت‌های بزرگ و شاخص‌ساز خواهد بود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

هفته گذشته قیمت طلا و شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ کاهش یافتند اما قیمت نفت و برخی فلزات پایه افزایش یافت. همچنین شاخص دلار اندکی بالا رفت و بر همین مبنا فشارهایی بر قیمت مواد خام وارد شده است. امسال به دلایل مختلف از جمله تنش های تجاری، رشد شاخص دلار، افزایش نرخ های بهره در ایالات متحده آمریکا، وضعیت نگران کننده اقتصادهای نوظهور و میزان بالای نقدینگی در اقتصاد جهان، شرایط بحرانی و نگران کننده است.

نمودار شاخص کل

بورس

نمودار شاخص کل هم وزن

بورس

نظر بدهید