تحلیل روند هفتگی بورس | منتهی به ۱۸ مهر

0
176

blueدر پایان معاملات هفته منتهی به ۱۸ مهر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۴۵۴۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۱۰۱۶ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۶۶۵ واحد کاهش به رقم ۱۳۶۶۷۴ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۷۱۳۲ واحد کاهش به عدد ۳۴۴۵۷۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۵ درصد کاهش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۵۱۷۳ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۲۵۳۴۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون ۱۲۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱ درصد و ۲۰ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۲۸۹ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۹۷۸ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس هر دو با ۳۵ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

بورس

blueشاخص کل بورس تهران با افت ۴/۲ درصدی طی هفته قبل به سطح ۱۸۱ هزار و ۱۶ واحدی رسید. به این ترتیب، این نماگر پس از ۷ هفته صعود پی‌درپی، در مقیاس هفتگی تنزل یافت. در دوره اصلاحی اخیر که از دهم مهر آغاز شد، شاخص کل در ریزش‌های متوالی، بیش از ۱۰ درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا سرانجام در سه‌شنبه گذشته آرام گرفت و به مسیر صعودی بازگشت. تخلیه هیجان پس از برخورد قیمت‌ها به سطوح مقاومتی در کنار حمایت‌گری سهامداران عمده از سهام خود موجب شد تا شاخص به اتکای رشد ارزش سهام کالامحور بازار، بخشی از ریزش‌های خود را جبران کند. در نقطه مقابل، شاخص‌های هم‌وزن روند نزولی خود را با ریزش ۶/۸ درصدی طی هفته قبل ادامه دادند تا گواه تخلیه هیجان در سهام کوچک‌تر باشد.

blueبازار سهام پس از افت سنگین ۱۰ درصدی در فاصله نهم تا شانزدهم مهرماه، در دو روز پایانی هفته گذشته تعادل خود را بازیافت و نشانه‌های اولیه از کنترل موج فروش سهمگین و امکان به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا را به نمایش گذاشت؛ هر چند در مجموع در مقیاس هفتگی افت ۴/ ۲ درصدی را ثبت کرد. در همین حال، سقوط سنگین سهام غیر‌بنیادی در هفته جاری پررنگ بود و عمده سهامی که بدون پشتوانه اقتصادی رشد کرده بودند زیان سنگینی را به سرمایه‌گذاران وارد کردند؛ وضعیتی که علاوه بر ثبت خاطره‌ای تلخ نزد برخی تازه‌واردان به بازار سرمایه، بار دیگر اهمیت احتیاط در ورود بی‌محابا به بازار سهام و اولویت مراجعه به ابزارهای غیرمستقیم سرمایه‌گذاری نظیر صندوق‌های مشترک را یادآور می‌شود. با وجود جمع‌آوری صف‌های فروش در شرکت‌های بزرگ و بازگشت سهام بنیادی، با توجه به ثبات متغیرهای حاکم بر سودآوری شرکت‌ها از جمله نرخ ارز سامانه نیما و نیز قیمت‌های فروش در بورس کالا انتظار می‌رود روند نوسانی در کوتاه مدت ادامه یابد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

orangeدر حالی که روند رشد ممتد بازارهای سهام در غرب به سردمداری ایالات متحده وارد دهمین سال خود می‌شود و طولانی‌ترین رکوردهای تاریخ از جهت عدم تجربه افت ۲۰ درصدی نسبت به اوج در آمریکا شکسته است، برخی متغیرهای بنیادی از احتمال در پیش بودن موج اصلاحی در بازار سهام در کوتاه‌مدت خبر می‌دهند.

orangeدر این میان، آنچه بیش از همه توجه تحلیلگران را به خود جلب کرده، احتمال خروج نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا از یک روند نزولی بلند‌مدت ۳۰ساله است. واقعیت این است که با ثبت نرخ اوراق قرضه در محدوده ۲/۳ درصد (که معادل بالاترین سطح از ۲۰۱۱ است) این گمانه به‌طور جدی وجود دارد که روند بلندمدت کاهشی شکسته شده و افزایش نرخ بهره اوراق با توجه به سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکا و نیز چشم‌انداز تورم تشدید شود.

بورس

بورس

نظر بدهید