تحلیل روند هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲۵ مهر

0
245

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲۵ مهر ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۹۱۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۲۹۲۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۶۲ واحد افزایش به رقم ۱۳۷۵۳۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۴۳۹ واحد افزایش به عدد ۳۵۱۰۱۲ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۲ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۴۶۳۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۳۴۵۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون ۵۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۷ درصد و ۶ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۲۳۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۳۹۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس به ترتیب ۱۹ درصد و ۲۰ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

بورس

icon blue tickشاخص کل بورس تهران در مقیاس هفتگی بازده یک درصدی را ثبت کرد و در روز چهارشنبه به سطح ۱۸۲ هزار و ۹۲۹ واحد دست یافت. بازار سهام هفته قبل را با تداوم فشار‌های هیجانی فروش آغاز کرد و این جریان به‌شکل ضعیف‌تری تا روز یکشنبه ادامه یافت. اما پس از رفع ایراد هسته مرکزی معاملات، از روز دوشنبه با تقویت تقاضا، شاخص کل بیش از ۵/ ۴ درصد رشد کرد. برخورد قیمت‌ها به کف‌های بنیادی سخت و حضور موثر متقاضیان حقوقی در سمت خرید در کنار بهبود جریان اطلاعات از محل انتشار تدریجی گزارش عملکرد ۶‌ماهه شرکت‌ها در بهبود قیمت‌ها موثر بود. حتی شوی تحریمی آمریکا در سه‌شنبه‌شب گذشته هم نتوانست تاثیر منفی حادی بر شاخص بگذارد. حال، انتظار بر این است که انتشار بیشتر گزارش‌های ۶ ماهه، مسیر سهام ارزنده را از سایر سهم‌ها جدا کند.

icon blue tickدر حالی که هفته گذشته با ریزش قابل‌توجه شاخص کل آغاز شد، اما از روز دوشنبه سهامداران شاهد چرخش مسیر بازار بودند. فروکش کردن هیجانات و حرکت معاملات به سمت منطق، یکی از مهم‌ترین‌ دلایل‌ این تغییرات به‌شمار می‌رود. در این میان انتظار انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها و رصد تحولات سیاسی نیز در تعیین مسیر بورس حائز اهمیت است.به هر ترتیب در مجموع هفته منتهی به ۲۵مهرماه شاهد ثبت بازدهی بیش از یک درصدی در کارنامه بورس تهران و انتقال حدود ۳۴۰میلیارد تومان نقدینگی از سبد سهام حقیقی‌ها به پرتفوی سهامداران حقوقی بودیم.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

در بورس آمریکا گزارش‌های درآمدی شرکت‌های سهامی ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بودند. چندین شرکت صنعتی آمریکا به همراه Bank of America گزارش‌های درآمدی خود را منتشر کرده‌اند، که موجب نگرانی سرمایه‌ گذاران شده‌اند. در همین حال داده‌های ضعیف بخش مسکن آمریکا هم بر نگرانی‌ها افزوده است. بر اساس قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، سرمایه‌ گذاران نسبت به تعداد مراحل افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ بدبین شده‌اند. یعنی سرمایه ‌گذاران انتظار دارند که نرخ بهره کمتر از سه مرحله‌ای که فدرال رزرو پیش‌بینی کرده افزایش یابد.

سرمایه ‌گذاران نگران هستند که شاید سطح بالای نرخ‌های بهره و جنگ تجاری بر سودآوری شرکت‌ها آسیب وارد می‌کند. گزارش‌های ضعیف شرکت آلمانی SAP و شرکت تایوانی Semiconductor بر شاخص سهام شرکت‌ها فناوری آمریکا فشار آورده است. بعد از سقوط بازار سهام آمریکا و آسیا شاهد سقوط بازار سهام اروپا هستیم. سرمایه ‌گذاران در واکنش به گزارش‌های ضعیف درآمدی شرکت‌ها در حال خروج از دارایی‌های ریسکی هستند. در این میان به نظر می‌رسد که انتظارات و تمایلات سرمایه‌ گذاران چینی بهبود یافته است.

نمودار شاخص کل

بورس

نمودار شاخص کل هم وزن

بورس

نظر بدهید