تحلیل روند هفتگی بورس | هفته منتهی به ۲ آبان

0
242

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۲ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۱۸۶۹ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۱۰۶۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۲۹۷۹ واحد کاهش به رقم ۱۳۴۵۵۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۰۱۱ واحد کاهش به عدد ۳۵۵۰۲۳ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۲ درصد کاهش و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۳۸۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۳ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۱۳۷۷۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱ میلیون ۵۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲ درصد افزایش و ۱۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۱۶۶ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۶۹۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. برهمین اساس به ترتیب ۲۹ درصد و ۲۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.بورسicon blue tickهفته گذشته شاخص کل بورس تهران با افت یک درصدی به مرز ۱۸۱ هزار واحدی عقب‌نشینی کرد. امری که نشان می‌دهد دیگر خبری از هجوم سرمایه‌گذاران به این بازار و رفتارهای هیجانی نیست. مهم‌ترین نشانه‌ای که می‌توان این وضعیت را تایید کرد کاهش ارزش معاملات روزانه است. طی دو هفته گذشته ارزش معاملات بورس تهران به کمتر از ۸۵۰ میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که در ماه مهر، میانگین ارزش معاملات روزانه بیش از ۱۲۵۰ میلیارد تومان بوده است. مساله بعدی به گزارش‌های ۶ ماهه برمی‌گردد که به اعتقاد عمده کارشناسان، عملکرد مناسب شرکت‌ها نسبت به سال گذشته عموما در قیمت سهام دیده شده است. بنابراین، اکنون بورس‌بازان با احتیاط بیشتر و احتمالا توجه به متغیرهای واقعی و بنیادی اقتصاد معاملات خود را ادامه خواهند داد. همچنین، طی این روزها نگاه فعالان سهام به اخبار سیاسی مربوط به وزرا و تحریم‌ها جلب خواهد شد.

icon blue tickبورس تهران معاملات هفته منتهی به ۲ آبان‌ماه را در دو نیمه متفاوت سپری کرد. شرایطی که در نهایت به افت یک درصدی و قرار گرفتن این نماگر در نیمه کانال ۱۸۱ هزار واحدی منتهی شد. این شرایط در تغییر مالکیت سهام بورسی نیز مشاهده شد؛ به‌طوری که همزمان با افت شاخص سهام، شاهد چرخش خالص تغییر مالکیت سهام نیز به سمت معامله‌گران حقوقی بازار بودیم. با این حال در مجموع معاملات هفتگی، ۱۳ میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید ۶۵ میلیارد تومان در صدر خرید حقیقی‌ها قرار داشتند. پتروشیمی‌ها نیز وضعیت مشابهی را تجربه کردند و مورد توجه معامله‌گران خرد قرار گرفتند. انتشار مصوبه هیات وزیران درخصوص آزادسازی نرخ خوراک و فرآورده‌های شرکت‌های پالایشی مهم‌ترین دلیل افزایش توجه این گروه از سهامداران به نمادهای پتروپالایشی بود.

icon blue tickبورس تهران از ابتدای سال با بازدهی چشمگیری همراه بوده است. به‌دنبال تفکیک مسیر قیمتی سهام در نتیجه انتشار عملکرد نیمه نخست، بازندگان و برندگان بورسی نیز جدا ‌می‌شوند. بزرگ‌ترین بازنده بازار سهام را می‌توان سیاست‌گذار دانست. بی‌عملی سیاست‌گذار بورسی از ابتدای سال ۹۷ در‌حالی‌که شاخص بورس جهش یافت، محسوس بود. مرور اشتباهات سیاست‌گذار و همچنین معامله‌گران از ابتدای ۹۷ و با وجود جهش شاخص بورس می‌تواند چشم‌انداز مشخص‌تری را تا پایان سال و با وضعیتی احتمالا پیچیده‌تر در رویه سرمایه‌گذاری نسبت به هفت ماه گذشته به نمایش بگذارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

به نظر می رسد در ماه های اخیر عوامل روتق بازارها حداکثر تأثیر خود را گذاشته اند و به تدریح این اثر از دست می رود. از پیش هشدارهایی دربازه ضعف اقتصاد جهان تحت تأثیر عوامل مختلف از جمله تنش های تجاری و محدود شدن سیاست های حمایتی بانک مرکزی آمریکا مطرح شده است.

نگرانی درباره آینده از ریسک پذیری سرمایه گذارن در بازارهای مالی کاسته و شاخص ها در حال کاهش هستند. تعداد زیادی از اقتصاددانان معتقدند تنش های تجاری بین ایالات متحده آمریکا و چین عامل اصلی رکو اقتصادی بعدی در جهان است البته کاهش شاخص های مالی نیز یک نتیجه محدود شدن سیاست های حمایتی است.

نمودار شاخص کل
بورس

نمودار شاخص کل هم وزن
بورس

نظر بدهید