تحلیل روند هفتگی بورس | هفته منتهی به ۹ آبان

0
135

icon blue tickدر پایان معاملات هفته منتهی به ۹ آبان ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۲۳۰۷ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۱۸۳۳۶۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۸۰۹ واحد افزایش به رقم ۱۳۶۳۶۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۰۶۷ واحد افزایش به عدد ۳۵۹۰۹۰ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد افزایش و شاخص بازار دوم با ۱ درصد افزایش نسبت به هفته قبل رو به رو شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۲۶۴۲۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۸ درصد کاهش یافته است.

بورس

icon blue tickبورس تهران معاملات هفته گذشته را با رشد ۳/۱ درصدی شاخص کل پشت سر گذاشت. یکی از ویژگی‌های معاملات هفته اخیر چرخش آرام نقدینگی از صنایع کالایی به گروه‌هایی بود که هم اصلاح قابل‌توجهی را تجربه کرده و هم بستر مناسبی برای جذب حجم‌های کوچک نقدینگی و نوسان‌گیری بودند. به‌طور مشخص سهام صنعت بانکی، خودرو و گروه‌های کوچکی چون غذایی‌ها و ساختمانی‌ها در این هفته مورد توجه خاص خریداران حقیقی قرار گرفتند. بازده ۲ درصدی شاخص کل هم‌وزن نسبت به رشد ۳/۱ درصدی شاخص کل در هفته گذشته نیز موید تقویت نسبی تقاضا در سهام کوچک‌تر و فشار عرضه در بزرگان کالایی‌ بود. از طرفی، نصف‌شدن ارزش روزانه معاملات خرد نسبت به متوسط دو ماه اخیر هم ترسیم‌کننده فاز احتیاطی سهامداران در آستانه اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا بود . با این‌حال، خبر اعطای معافیت به مشتریان نفتی ایران در روز جمعه می‌تواند جبهه تقاضا را فعال‌تر کند.

icon blue tickبازگشت تحریم‌های آمریکا گرچه از ماه‌ها قبل اثرات خود را بر اقتصاد کشور منعکس کرده و بار دیگر به‌عنوان ریسک سیستماتیک بر بازار سهام سایه افکنده است. اما همان‌طور که اشاره شد بخشی از رفتار توده‌ای سهام در هفته‌های اخیر را می‌توان ناشی از ریسک‌های سیستماتیک حاکم دانست. به جرات می‌توان گفت اقتصاد کشور در ماه‌های گذشته به پیشواز بدترین سناریوهای ممکن رفته بود؛ جهش نرخ دلار می‌تواند این موضوع را تایید کند. در شرایط کنونی برخی از خوشبینی‌ها می‌تواند بر وضعیت اقتصادی کشور و همچنین بازار سهام اثر مثبت داشته باشد.

icon blue tickدر این خصوص خبرگزاری بین‌المللی بلومبرگ از احتمال اعطای معافیت واردات نفت ایران به ۸ کشور توسط آمریکا اشاره کرده است. در شرایطی که نگرانی از افت شدید درآمد ارزی عاملی برای رشدهای افسارگسیخته نرخ دلار بود شکل‌گیری خوش‌بینی نسبی در مقایسه با گذشته می‌تواند به بازارهای داخلی سیگنال ارسال کند. این موضوع در کنار احتمال اجرایی شدن بسته پیشنهادی اروپا در هفته آینده قرار می‌گیرد. با این حال همچنان انتظار برای سخنرانی مقامات آمریکایی با نزدیک شدن به موعد رسمی اعمال تحریم‌ها وجود دارد که همچنان می‌تواند اثرات روانی داشته باشد. سناریوهای مختلفی را می‌توان درخصوص واکنش بورس به خوش‌بینی‌های پیش رو مانند احتمال اعطای معافیت به کشورها در خرید نفت از ایران بیان کرد. دامنه اثرگذار این سناریوها علاوه بر مسیر کوتاه‌مدت، رویه میان‌مدت و بلندمدت را نیز شامل می‌شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

رشد بازارهای سهام جهانی ادامه دارد و تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزشی مثل اوراق خزانه ‌داری آمریکا و ین ژاپن پایین آمده است. در این میان سقوط ارزش دلار آمریکا پیش از انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا باعث افزایش قیمت اونس طلای جهانی شده است. بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه ‌گذاران عوامل مختلفی دارد. ابتدا دولت چین سیاست‌های حمایتی را برای تقویت رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ دنیا معرفی کرد.

بورس

نظر بدهید