تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۷ آبان تا ۲ آذر

0
373

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با چهار ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۵۲۳۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار دو ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۳۵۲۳۵ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۹۶۵ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۳۰۲ ریال افزایش داشته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با افزایش سه ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۱۵۱۱ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۹۳ ریال افزایش داشته و برابر ۴۱۷۰۴ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۴۴۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش ۱۶ ریال بهبود یافته است.
• نسبت قیمت جهانی دلار به یورو به غیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه که برابر ۰.۸۵ بود، در بقیه روزهای هفته برابر ۰.۸۴ بود. در بانک مرکزی این نسبت در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۴ بود. در بازار آزاد این نسبت در تمام روزهای هفته به جز پنجشنبه که برابر ۰.۸۳ بود، در بقیه روزهای هفته برابر ۰.۸۴ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۸۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۸۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۳۸۰ ریال افزایش یافته و برابر ۴۱۲۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در این هفته در ابتدای هفته برابر ۵۰ ریال و در انتهای هفته ۴ ریال بود. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۰۹۹۰ ریال بود.
• افت ارزش دلار آمریکا حرکات نزولی USDCAD را تشدید کرده است، به ‌طوریکه جفت ارز به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰ روز عبور کرده است. این حرکت از آنجایی اهمیت دارد که برای اولین بار در طول یک هفته گذشته روی‌داده و نشانه‌ای از ادامه حرکات نزولی است.
• آینده سیاست‌های مالی دولت آمریکا، که قرار است با بهبود فعالیت‌های اقتصادی و تقویت تورم موجب افزایش سریعتر نرخ بهره شود، در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. نمایندگان حزب جمهوری‌خواه (ایالات متحده امریکا) طرح اصلاح مالیاتی خود را به تائید کل نمایندگان مجلس رسانده‌اند، طرحی که تفاوت فاحشی با طرح اصلاح مالیات‌های سنای آمریکا دارد. درواقع تفاوت اصلی میان طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در موضوع حذف طرح خدمات درمانی اوباماست. این مسئله موجب می‌شود تا فرآیند تائید طرح اصلاح مالیات‌ها پیچیده‌تر شود.
از آنجاییکه تکلیف افزایش نرخ بهره ماه دسامبر تعیین ‌شده و بر قیمت‌ها نیز تأثیر داده شده است، انتظار می‌رود که رویدادهای سیاسی و تأثیر آن بر چشم‌انداز سیاست‌های پولی سال ۲۰۱۸ محرک اصلی دلار آمریکا باشند. از آنجاییکه حجم معاملات این هفته به دلیل تعطیلات آمریکا پایین خواهد بود، انتظار می‌رود که حرکات قیمتی محدودی را در بازار شاهد باشیم.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۶۲ ریال کاهش ۹۷۲ به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۱۷۸ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۹۷۲ ریال افزایش داشته و برابر ۴۹۱۵۰ ریال مبادله شد. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در این هفته در ابتدای هفته ۱۷۸ ریال و در انتهای هفته برابر ۹۸ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۸۶۲۴ ریال بود.
• انتظار می‌رود که داده‌های اقتصادی آلمان خوب باشند و داده‌های اقتصادی فرانسه ضعیف، اما از آنجاییکه شاخص تولیدات صنعتی و سفارشات کارخانجات در طول ماه گذشته ضعیف بودند، احتمال اینکه گزارش‌های اقتصادی آلمان و ناحیه یورو هم ضعیف باشند، جدی است. EURUSD تا ۱.۱۸ دلار صعود کرد، که دلیل اصلی آن سقوط ارزش دلار آمریکا و بهبود شاخص اطمینان ناحیه یورو بود. همچنین خبری منتشر شد مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا تا اواخر سال ۲۰۱۸ برنامه‌ای برای تغییر سیاست‌های پولی ندارد. با این‌حال این خبر به دلیل سقوط ارزش دلار آمریکا چندان مورد توجه بازار قرار نگرفت.
• به ‌واسطه سقوط ارزش دلار آمریکا، پوند رشد کرد. گزارش بودجه انگلستان در کل قابل ‌قبول بود. اداره بودجه انگلستان (OBR) برآورد GDP سال ۲۰۱۷ را از ۲ درصد به ۱.۵ درصد، برآورد سال ۲۰۱۸ را از ۱.۶ به ۱.۴ درصد و برآورد سال ۲۰۱۹ را از ۱.۷ درصد به ۱.۳ درصد کاهش داد. انتظار می‌رود که رشد اقتصادی تا سال ۲۰۱۹ ضعیف باشد، که دلیل آن مذاکرات BREXIT است. GBPUSD در واکنش اولیه به این گزارش سقوط کرد، اما در ادامه شاهد بازگشت صعود جفت ارز بودیم.
• از خبرهای مهم این روزها قانونی شدن بیت کوین در ایالات متحده است، با این روند بیت کوین و دیگر ارزهای رمزی دنیای مجازی زین پس نقش مهمی را در بازارهای مالی ایفا می کنند.
• بیت کوین در نزدیکی اوج تاریخی در حال نوسان است و بازار منتظر محرک‌های جدیدی است. در همین حال دومین ارز رمزی مهم دنیا، اتریوم، در بالاترین اوج چند ماه اخیر در ۳۸۳.۷۹ در حال معامله است. دلیل اصلی حرکات آرام قیمتی در بازار ارز رمزی (Cryptocurrency)، نبود محرک‌های جدید بنیادی است. در همین حال اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه یکی از صندوق‌های دارایی فرانسوی (Tobam) به دنبال راه‌اندازی صندوق سرمایه‌ گذاری بیت کوین است تا مشتریان از تنوع دارایی‌ها سود ببرند.
• در همین حال پیش‌بینی‌های قیمتی منتشر شده از سوی فعالین حرفه‌ای بازار، از حرکات صعودی بازار ارز رمزی حمایت می‌کنند. توماس لی یکی از فعالین حرفه‌ای است که هدف قیمتی بیت کوین در اواسط سال ۲۰۱۸ را به ۱۱۵۰۰ دلار افزایش داده، که تقریباً ۴۰ درصد بالاتر از سطوح فعلی است.
                                          به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید