تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۱ تا ۲۶ بهمن

0
370

ارز دولتی
? روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۶۹۷۹ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز ۹۲ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داده شده و برابر ۳۷۰۹۱ ریال تعیین شد. اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد در روز پنجشنبه برابر ۱۰۰۷۹ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۱۶۰۸ ریال تشدید شده است.

? روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۵۳۱۸ ریال بود. در روز پنجشنبه یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۹۱۵ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۶۲۳۳ ریال تعیین گردید. اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد در روز پنجشنبه ۱۴۴۱۷ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۷۴۵ ریال تشدید شده است.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در طول هفته تا روز چهارشنبه برابر ۰.۸۱ و از روز چهارشنبه برابر ۰.۸ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده بود. در بازار آزاد این نسبت برابر ۰.۷۸ بوده و تنها در روز پنجشنبه برابر ۰.۷۷ بود.

ارز در بازار آزاد
? روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۸۴۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۲۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به ابتدای هفته ۱۲۰ ریال کاهش داشته و ۴۷۱۷۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۱۸۰ ریال بوده و در انتهای هفته ۶۱ ریال بود. این کاهش چشمگیر نشان دهنده اطمینان بیشتر فعالان بازار نسبت به روزهای آتی دلار می باشد. قیمت دلار به طور میانگین در این هفته برابر ۴۷۶۹۸ ریال بود.

? با توجه به افزایش نگران کننده ارز در هفته های اخیر، بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای جزئیات سه برنامه این بانک برای کنترل بازار ارز شامل انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه بهارآزادی را اعلام کرد. در این راستا برای ایجاد اطمینان در فعالین بازار درخصوص توانمندی مجموعه اقتصاد کشور نسبت به ایجاد آرامش و تامین ارز خارجی مورد نیاز تدابیری را اتخاذ کرده است که سه سیاست نامبرده می باشند و توضیحات به شرح زیر است:

? انتشار گواهی سپرده ریالی به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود از تاریخ ۲۸/۱۱/۹۶ به مدت دو هفته مبادرت به انتشار گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد نماید. اوراق مزبور با سررسید یک سال منتشر خواهند شد و نرخ بازخرید قبل از موعد آن ۱۴ درصد خواهد بود.

?انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز به شبکه بانکی کشور اجازه داده می‌شود گواهی سپرده ریالی ارز بنیان با سررسیدهای یک و دو ساله منتشر نماید. نرخ ریال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهی سپرده متوسط یک ماه قبل سامانه سنا خواهد بود و نرخ سود برای سررسیدهای یاد شده به ترتیب ۴ و ۴.۵ درصد خواهد بود و در سررسید، ارز یا معادل ریالی آن به نرخ متوسط یک هفته قبل سامانه سنا به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد. در صورت بازخرید این اوراق قبل از سررسید، سود سپرده کوتاه مدت ریالی (۱۰ درصد) به دارنده اوراق پرداخت خواهد شد.

? پیش فروش سکه بهارآزادی بانک مرکزی اقدام به پیش فروش شش ماهه سکه بهار آزادی با نرخ ۱۴ میلیون ریال و پیش فروش یک ساله سکه بهار آزادی با نرخ ۱۳ میلیون ریال از طریق شعب منتخب بانک ملی خواهد نمود.

? در حال حاضر نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده ‌ساله آمریکا به نزدیکی ۲٫۹ درصد رسیده و دلار آمریکا هم در برابر تمامی رقبا سقوط کرده است. به نظر می‌رسد که سرمایه ‌گذاران به این باور رسیده‌اند که حتی با وجود افزایش هزینه استقراض، شرایط به گونه‌ای نیست که بر بازارهای سهام تأثیر منفی بگذارد، به خصوص که رشد اقتصاد جهانی وضعیت خوبی دارد.

? جی پی مورگان بیان کرده است که رشد تورم مصرف‌کنندگان احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه مارس را افزایش داده و به ‌احتمال ‌زیاد شاهد چهار مرحله افزایش نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۸ خواهیم بود. البته در همین حال جی پی مورگان برآورد رشد اقتصادی سه‌ ماهه اول سال ۲۰۱۸ آمریکا را از ۳ درصد قبلی به ۲٫۵ درصد کاهش داده است.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با افزایش ۱۵۹۰ ریالی نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۶۰۵۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۶۰۶۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۵۳- و در انتهای هفته برابر ۱۲- بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۶۰۹۶۳ ریال بود.

? شاخص خرده ‌فروشی انگلستان منتشر شد. رشد ماهانه شاخص به‌ جای ۰٫۵ درصد پیش‌بینی‌ شده، برابر ۰٫۱ درصد بود GBPUSD. در واکنش به این گزارش کاهش یافت و به زیر ۱٫۴۱ دلار بازگشت. اقتصاد انگلستان همچنان در وضعیت نگران‌ کننده‌ای قرار دارد. تقاضای مصرف‌کنندگان همچنان ضعیف است، اما فشارهای تورمی سیر صعودی دارند. در چنین شرایطی کار برای بانک مرکزی انگلستان جهت افزایش نرخ بهره دشوار می‌شود و حتی اگر داده‌های خرده‌ فروشی ماه بعد هم ضعیف باشند، بی‌اعتمادی بازار نسبت به مرحله بعدی افزایش نرخ بهره انگلستان تشدید خواهد شد.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید