تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۳ تا ۱۸ آبان)

0
292

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۹ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۴۹۹۹ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۵۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۵۱۴۹ ریال بود. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۵۳۱ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته نه ریال کاهش داشته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۹۴ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۶۴۳ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۲۶ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۰۷۶۹ ریال بود. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۱۱۱ ریال بود، این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۰۲ ریال بهبود یافته است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو برابر ۰.۸۶ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۶ بود. در بازار جهانی این نسبت در طول هفته در حدود ۰.۸۵ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۰۵۱۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۷۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۰۶۸۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۴۸ ریال و در روز چهارشنبه برابر ۲۱ ریال بود. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۰۶۶۱ ریال بود.
• دلار نتوانسته رالی صعودی را به راه بیندازند، حتی با وجود اینکه نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا بیش از ۰.۰۳ درصد افزایش یافته است. عملکرد ضعیف دلار آمریکا نشان می دهد که بازار از رویداد های سیاسی بیش از عوامل اقتصادی ترس دارد. طرح اصلاح مالیاتیGOP، همراه با دو نسخه تقریبا متفاوت برنامه مالیات های سنا و جمهوری خواهان به جای اینکه از دلار حمایت کند، موجب تضعیف آن شده است. پیشرفت کند فرآیند اصلاح مالیات ها باعث شده تا سرمایه گذاران از آینده کاهش مالیات ها نگران شوند. در واقع بازار نگران است که شاید طرح اصلاح مالیات ها همانند طرح اصلاح خدمات درمانی به شکست منتهی شود. در اینصورت می‌توان انتظار حرکات نوسانی و متمایل به نزولی را در دلار امریکا داشت.
• بر اساس آخرین اخبار از طرح اصلاح مالیاتی آمریکا، ظاهرا مالیات شرکت ها تا سال ۲۰۱۹ کاهش نخواهد یافت. با تشدید بدبینی ها نسبت به چشم انداز طرح اصلاح مالیات ها شاخص VIX یا شاخص میزان وحشت و ترس سرمایه گذاران بازار سهام آمریکا نیز بیشترین افزایش را از ماه اوت به نمایش گذاشت. معمولا افزایش این شاخص به معنی تشدید جریانات ریسک گریزی در بازار است.
• در حال حاضر به دلیل نبود گزارش اقتصادی مهم شاهد رکود عمیقی در حرکات قیمتی بازار هستیم. انتظار می رود که بازار بیشتر تحت تاثیر اخبار سیاسی آمریکا و تغییرات نرخ بازدهی اوراق خزانه داری قرار گیرد. در حال حاضر، عدم واکنش دلار آمریکا به افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه داری و عملکرد ضعیف USDJPY می تواند زنگ خطری برای خریداران دلار آمریکا باشد. اگر سرمایه گذاران از طرح اصلاح مالیات ها ناامید شوند،USDJPY به ۱۱۳ سقوط خواهد کرد.
• بر اساس گزارش موسسه رتبه بندی فیچ در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که کاهش مالیات ها موجب رشد فزاینده کسری بودجه آمریکا طی سال های آینده خواهد شد. برخی منابع آگاه اعلام کرده اند که نمایندگان کنگره قصد دارند اجرای طرح مالیاتی ترامپ را حداقل یک سال به تاخیر بیندازند. جمهوریخواهان برای تصویب طرح مالیاتی ترامپ نیاز به کمک دموکرات ها دارند.
• در صورت تصویب این طرح، این بزرگترین اصلاح سیستم مالیاتی آمریکا از دهه ۱۹۸۰ میلادی به شمار می رود و نخستین پیروزی بزرگ دونالد ترامپ خواهد بود. موسسه رتبه بندی فیچ بر این باور است که کاهش مالیات ها تنها یک اثر مثبت کوتاه مدت بر رشد اقتصادی آمریکا خواهد داشت و در بلند مدت این کشور را با افزایش بدهی و کسری بودجه روبرو خواهد کرد.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۹۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۷۶۶۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۲۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۷۸۸۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۷۴ ریال و در انتهای هفته برابر چهار ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۷۸۸۳ ریال بود.
• هرچند که چهارشنبه EURUSD به پایین‌ترین سطح قیمتی سه ماه اخیر سقوط کرد، اما توانست روز را در بالای ۱.۱۵۵۰ به پایان برساند. دلیل اصلی رشد ارزش یورو، اخبار مربوط به بانک مرکزی اروپا بود. ظاهراً چند تن از مقامات تعهد بانک مرکزی به خرید اوراق قرضه تا بهبود نرخ رشد تورم را به چالش کشیده‌اند.
• گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو نیز مبهم بودند. شاخص تولیدات صنعتی آلمان به‌ طور غیرمنتظره‌ای کاهش ‌یافته است. شاخص خرده ‌فروشی PMI نیز کاهش‌ یافته، که نشانگر رشد ضعیف مخارج مصرف ‌کنندگان در ماه اکتبر بوده است. تنها گزارش خوب ناحیه یورو، شاخص خرده‌ فروشی ناحیه بوده که در ماه سپتامبر افزایش ‌یافته است.
• در ماه اکتبر، قیمت مسکن در انگلستان بیش ‌از حد انتظارات افزایش ‌یافته است، اما همچنان توجه اصلی سرمایه‌ گذاران به مذاکرات BREIXT است. با نزدیک شدن به نشست اواسط ماه دسامبر، تیم نخست ‌وزیر انگلستان انعطاف بیشتری در مقابل خواسته‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهد.

                                              به‌ترتیب نمودار قیمت دلارو یورو در بازار آزاد
قیمت دلار, یورو

نظر بدهید