تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۲ تا ۲۷ اردیبهشت

0
1404

? قیمت رسمی دلار همچنان بیش از یک ماه است در ۴۲۰۰ تومان ثابت مانده است. قیمت‌های غیررسمی از دلار با قیمت های بالاتر از ۷۰۰۰ تومان خبر می دهد. طبق بیان مبادی رسمی هنوز قیمت دلار همان ۴۲۰۰ است، در بازار بسیاری از فروشدگان دست از فروش کشیده اند تا خاطر جمعی و اطلاعات محکمی درباره آینده قیمت دلار به دستشان برسد. هنوز طرح دلار ۴۲۰۰ تومانی برای آنها روشن نشده و به اجرایی بودن آن اطمینان ندارند، لذا ریسک نکرده و از فروختن قطعات و وسایل ممانعت به عمل می‌آورند.

? اکنون زمزمه‌های آغاز به کار مجدد صرافی‌ها با مکانیزم‌های جدید شنیده می‌شود؛ البته بازار ارز هم آرام شده و تاکنون ۸ میلیارد دلار توزیع شده است. اکنون صرافی‌ها تنها چند عملکرد محدود آن هم در سامانه نیما دارند. سامانه‌ای که دولت برای رصد شفاف اطلاعات معاملات ارز راه‌ اندازی کرده و به نظر بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران، وضعیت مساعدی را در بازار ارز رقم زده است. اکنون این سامانه اجازه کار محدود را به صرافی‌ها آن هم در یک فضایی شفاف داده است و به خصوص در حوزه خرید و فروش‌های ارز صادرکنندگان به واردکنندگان، صرافی‌ها را به بازی گرفته است.

? بر اساس آخرین اخباری که از مذاکرات تجاری منتشر شده، به نظر می‌رسد که هنوز آینده مذاکرات NAFTA و مذاکرات آمریکا و چین مبهم هستند. مقامات چینی خبر “کاهش ۲۰۰ میلیارد دلاری تراز تجاری” خود با آمریکا را تکذیب کردند. مذاکره‌ کنندگان چینی گفته‌اند که به ‌هیچ ‌وجه تحت شرایط تعیین ‌شده توسط آمریکا مذاکره نخواهند کرد و قراردادهای تجاری یکطرفه را قبول نخواهند کرد. علاوه بر این مقامات چینی اعلام کرده‌اند که مذاکرات ادامه دارد.

? این خبر تأثیر کمی بر USDJPY گذاشت و نرخ برابری توانسته به ۱۱۱ برسد، اما با این حال یورو تحت تأثیر تنش‌های تجاری تضعیف‌ شده و رشدهای اولیه خود در برابر دلار آمریکا را به‌ کلی از دست ‌داده است.

? شاخص خرده‌ فروشی و داده‌های تورمی کانادا می‌توانند بر حرکات قیمتی USDCAD تأثیر بگذارند. اگر هر دو گزارش بهتر از انتظارات باشند، دلار کانادا حمایت خواهد شد. با این‌ وجود به خاطر مذاکرات NAFTA پیش‌بینی می‌شود که واکنش دلار کانادا محدود باشد. اخیراً مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که اختلاف ‌نظرها میان طرفین (آمریکا، مکزیک و کانادا) هنوز هم زیاد است. اگر مذاکرات NAFTA شکست بخورد، دلار کانادا با فروش گسترده‌ای مواجه خواهد شد.

? اتفاق مهم در بازار، رسیدن نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ده ‌ساله آمریکا به اوج چندین ساله در ۳٫۱۲۲ درصد است. بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه ‌گذاران و احتمال چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ از دلار آمریکا و نرخ بازدهی اوراق حمایت کرده است. رشد نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱، بر جریانات ریسکی بازار تأثیر منفی گذاشته است.

? روند قیمتی یورو در این هفته نزولی بود. در انتهای هفته قیمت یک یورو برابر ۴۹۶۷۶ ریال بوده که نسبت به ابتدای هفته ۵۱۰ ریال کاهش قیمت داشته است.میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۵۰۰۱۳ ریال بود. نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۱ بود. در داخل این نسبت برابر ۰.۸۳ در چهار روز اول هفته و ۰.۸۴ و در دو روز انتهایی بود.

? این هفته یورو به کف قیمتی جدیدی در سال ۲۰۱۸ سقوط کرد. بعد از اینکه اخبار مربوط به دولت ائتلافی ایتالیا منتشر شد، یورو هم در برابر دلار تضعیف شد. هر چند که احزاب تشکیل دهنده دولت ایتالیا از خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا حرف نزده‌اند، اما رسانه‌های ایتالیایی خبر داده‌اند که این احزاب در این فکر هستند که از بانک مرکزی اروپا بخواهند تا ۲۵۰ میلیارد یورو اوراق بدهی را ببخشد.
و سخنگوی دولت سریعاً این موضوع را تکذیب کرده و گفته است که این درخواست در پیش‌نویس رسمی توافق ذکر نشده است. اما انتشار این خبر کافی بود تا سرمایه‌ گذاران اوراق قرضه ایتالیا را بفروشند و نرخ بازدهی این اوراق به بالای ۲ درصد برسد. ایتالیا بالاترین سطح بدهی بر GDP را در ناحیه یورو دارد. حتی در میان کشورهای OECD هم بالاترین میزان بدهی به تولید ناخالص داخلی را ثبت کرده و رشد اقتصادی این کشور از زمان بحران مالی جهانی هم کمکی به حل این مسئله نکرده است.

? دولت جدید ایتالیا در حال ایجاد هرج‌ و مرج در داخل این کشور است و این موضوع می‌تواند موجب فرار سرمایه‌ گذاران از ایتالیا شود. در این میان اختلاف نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا و آلمان می‌تواند این جریانات خروج سرمایه را تشدید کند و حتی به‌ عنوان شاخصی برای یورو عمل کند. در حال حاضر رشد اقتصادی در سراسر ناحیه یورو دیده می‌شود، اما اگر شرایط اقتصادی در ناحیه رو به وخامت بگذارد، دولت جدید ایتالیا همراه با تشدید بی‌اعتمادی‌ها به آینده می‌تواند بحران جدیدی را در ناحیه یورو به راه بیندازد.

? پوند در واکنش به توافق احتمالی انگلستان و اروپا بر سر موضوع اتحادیه گمرکی اروپا تقویت شده است. به گزارش تلگراف، انگلستان به اتحادیه اروپا خواهد گفت که آماده است تا بعد از سال ۲۰۲۱ هم در اتحادیه گمرکی اروپا باقی بماند. پوند انگلستان در گزارش به این خبر به شدت تقویت شده است. این اقدام انگلستان برای جلوگیری از تشکیل مرزهای فیزیکی میان ایرلند شمالی و ایرلند است. به ‌خصوص که اخیراً اتحادیه اروپا راه ‌حل پیشنهادی انگلستان در این رابطه را رد کرده بود.

نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید