تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۹ اردیبهشت تا ۳ خرداد

0
947

پس از مدت‌ها این هفته دولت قیمت دلار را تغییر داد، در این هفته روند قیمت دلار صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود. در روز دوشنبه قیمت دلار تغییر داده شد و برابر ۴۲۰۵۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۹۰ ریال افزایش داشته و ۴۲۰۹۰ ریال تعیین شد. قیمت دلار در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۲۰۴۶ ریال بود.

بانک مرکزی در یک بخشنامه ۵ بندی، انحصار تامین ارز در سامانه نیما توسط بانک‌ها را شکست، تا صرافی‌های غیربانکی نقش فعال‌تری را نسبت به گذشته ایفا کنند. بر اساس یکی از بندهای این بخشنامه، مسئولیت خرید ارز، به غیر از مواردی که بانک عامل تعهد پرداخت ارز به فروشنده را دارد، بر عهده وارد‌ کننده یا مشتری خواهد بود.

در نتیجه وارد کنندگان می‌توانند صرافی مجاز خود را برای تامین ارز معرفی کنند، این در حالی است که پیش از این اولویت تامین ارز بر عهده بانک‌ها بود. این موضوع می‌تواند باعث شود که صرافی‌های غیر بانکی نیز حضور فعال‌تری در سامانه نیما داشته باشند و فعالان تجاری نیز از آزادی عمل بیشتری برای انتخاب صرافی بهره‌ مند شوند.

جریانات ریسک گریزی بازار با خبر تعرفه ۲۵ درصدی واردات خودرو در آمریکا تشدید شد. علاوه بر این دومین دور از مذاکرات تجاری چین و آمریکا هم بدون توافق خاصی بی‌نتیجه مانده است. در همین حال به گزارش خبرگزاری‌های چین، وزیر بازرگانی آمریکا در روزهای ۲ تا ۴ ژوئن به چین سفر خواهد کرد تا دوباره در رابطه با موضوعات تجاری گفت‌وگو کند.

خبر لغو دیدار سران آمریکا و کره شمالی از سوی ترامپ، دوباره نگرانی سرمایه ‌گذاران را تشدید کرد، به ‌طوریکه قیمت اونس طلا از محدوده ۱۲۹۵ دلاری به محدوده ۱۳۰۵ دلاری صعود کرد. با این وجود به نظر می‌رسد که تنش‌ها در بازار آسیا کاهش ‌یافته است. کره شمالی بعد از نامه ترامپ اعلام کرده که برای حل مناقشات با آمریکا آماده است و از این موضوع استقبال می‌کند. این خبر باعث شده تا شاخص نیکی (Nikkei) ژاپن کاهش اولیه را جبران کند.

دلار آمریکا در واکنش به دیدگاه‌های مقامات جدید فدرال رزرو آمریکا (Clarida و Bowman) تقویت شد. دیدگاه‌های مثبت این دو مقام جدید فدرال رزرو آمریکا که یکی از آن‌ها نامزد نایب ‌رئیسی فدرال رزرو آمریکاست، موجب بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای و رشد دلار آمریکا به بالاترین سطح پنج ماه اخیر در برابر سایر ارزهای اصلی شد. در حال حاضر انتظارات نرخ بهره‌ای سال ۲۰۱۹ هم تقویت‌ شده و فاصله میان نرخ بازدهی اوراق ده ‌ساله و دو ساله خزانه ‌داری آمریکا هم به بالاترین سطح از ماه ژانویه رسیده است.

در نشست اوایل ماه میلادی، فدرال رزرو آمریکا بدون تغییر برآوردهای نرخ بهره‌ای، اقدام به ارتقا برآوردهای تورمی کرده بود. این موضوع باعث شد تا انتظارات نرخ بهره‌ای تقویت شود. در حال حاضر از نظر بازار در سال ۲۰۱۹ شاهد دو مرحله افزایش نرخ بهره خواهیم بود. این در حالی است که فدرال رزرو به دنبال سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ است. با توجه به دیدگاه مقامات فدرال رزرو آمریکا در گزارش Minutes که موجب نزدیک شدن انتظارات نرخ بهره‌ای بازار به انتظارات نرخ بهره‌ای فدرال رزرو شده است، به نظر می رسد که دلار آمریکا با حمایت قوی مواجه خواهد شد.

روند قیمتی یورو در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۳۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۹۴۴۱ ریال اعلام شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته کاهشی ۱۸۳ ریالی داشته و برابر ۴۹۲۵۸ ریال تعیین شد. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۴۹۴۳۱ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۴ و ۰.۸۵ بود. این نسبت در داخل ایران در همین بازه زمانی برخی روزها برابر ۰.۸۴ و برخی روزها برابر ۰.۸۵ بود.

شاخص IFO آلمان برای اولین بار در پنج ماه گذشته به تعادل رسیده است. این شاخص بعد از ثبت اوج ۱۱۷ واحدی در ماه ژانویه سیر نزولی به خود گرفته بود. بر اساس گفته‌های اقتصاددان ارشد IFO، توقف حرکات نزولی شاخص IFO نشان می‌دهد که بدبینی کسب‌وکارها کاهش‌ یافته است. هر چند که هنوز خیلی زود است که در این رابطه حرفی زد. با بحران سیاسی در ایتالیا و تنش‌های تجاری که آمریکا شروع کرده، چشم‌انداز تجاری و اقتصادی ناحیه یورو همچنان مبهم است. بدون شک تقاضا در چنین شرایطی نمی‌تواند به ‌سرعت افزایش یابد.

قیمت اوراق قرضه اروپایی به خاطر چشم‌انداز سیاسی کشورهای اسپانیا و ایتالیا افزایش‌ یافته است. بزرگ‌ترین حزب سیاسی اسپانیا آماده است تا به نخست‌ وزیر این کشور رأی عدم اعتماد بدهد. همچنین اتحادیه اروپا هم اکثر پیشنهادهای انگلستان در رابطه با روابط تجاری بعد از BREXIT را رد کرده است.

در انگلستان شاخص GDP انگلستان منتشر شد که با پیش‌بینی‌ها همخوانی داشت. در این میان شاخص مخارج خانوارها هم تنها ۰٫۲ درصد رشد کرده است، که پایین‌ترین مقدار از سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود. سرمایه‌ گذاری کسب‌وکارها هم به ‌اندازه ۰٫۲ درصد پایین آمده است.در کل گزارش اقتصادی اخیر انگلستان مثبت نبود و نشان می‌دهد که افت فعالیت‌های اقتصادی در سه‌ ماهه اول سال ۲۰۱۸ تنها به خاطر وضعیت بد آب و هوایی نبوده، بلکه تقاضا به ‌طور بنیادی و ساختاری ضعیف بوده است.

در چنین شرایطی تصور افزایش نرخ بهره انگلستان در ماه اوت کار سختی است، مگر اینکه رشد اقتصادی انگلستان در سه ماه دوم سال به‌ طور قابل‌ توجهی رشد کند. پوند در واکنش به گزارش‌های اقتصادی انگلستان ابتدا به ۱٫۳۳۶۵ دلار رسید، اما در ادامه تضعیف شد و ریسک رسیدن GBPUSD به ۱٫۳۳ دلار وجود دارد.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید