تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۸ تا ۱۳ اردیبهشت

0
1800

? قیمت دلار کماکان ثابت نگهداشته شده است و برابر ۴۲۰۰۰ ریال می باشد. هرچند برخی اخبار مبنی بر معامله دلار با قیمت بالاتری بود، اما قیمت مندرج در پایگاههای اطلاعاتی این اخبار را تایید نمی‌کرد.

? فدرال رزرو آمریکا تغییری در نرخ بهره اعمال نکرد و اعلام کرده است نرخ رشد تورم سیر صعودی دارد و تورم به هدف دو درصدی نزدیک شده است. این در حالی است که در نشست قبلی، فدرال رزرو گفته بود که تورم همچنان در زیر ۲ درصد قرار دارد. این یعنی فدرال رزرو از رشد تورم راضی است. فدرال رزرو معتقد است که نرخ رشد سالانه تورم در میان‌مدت در محدوده ۲ درصد خواهد بود، در حالیکه در نشست ماه مارس گفته بود که انتظار می‌رود نرخ تورم در ماه‌های آینده افزایش یابد. این یعنی فدرال رزرو تمایل دارد که به تورم اجازه دهد تا به بالای ۲ درصد عبور کند. ادامه خوش‌بینی فدرال رزرو آمریکا به چشم‌انداز اقتصادی این کشور و بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای، تقاضای سرمایه‌ گذاران برای دارایی‌های ریسکی مثل سهام را کاهش داده است.

? گزارش GDP سه ماه اول سال ۲۰۱۸ مانع از ادامه حرکات صعودی دلار آمریکا شده بود. رشد اقتصادی آمریکا در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ از ۲٫۹ درصد به ۲٫۳ درصد کاهش‌ یافته است، اما از پیش‌بینی ۲ درصدی بازار بهتر بود.

? انتظار می‌رود که رشد NFP آمریکا تقریباً ۱۹۲ هزار واحد باشد و نرخ رشد دستمزدهای ساعتی هم ۰٫۲ درصد را ثبت کند. در این میان سایر گزارش‌های مربوط به اشتغال آمریکا که اخیراً منتشر شده‌اند، تا حدودی مبهم بودند. شاخص ADP رشد خوب ۲۰۰ هزار واحدی را ثبت کرده، اما شاخص اشتغال ISM بخش خدماتی ۳ واحد افت کرده است. ماه قبل هم رشد NFP آمریکا ۱۰۳ هزار واحد بود، به همین دلیل اگر داده‌های ماه قبل با تعدیل مثبت همراه نباشند و NFP برای دومین ماه متوالی عملکرد ضعیفی داشته باشد، دلار آمریکا با فشار فروش قوی مواجه خواهد شد.

? مثل همیشه تمرکز اصلی بازار به نرخ رشد دستمزدها خواهد بود و اگر این شاخص بهتر از انتظارات باشد، می‌تواند افت سایر شاخص‌های اشتغال آمریکا را جبران کند. با این حال بازار پیش‌بینی می‌کند که نرخ رشد دستمزدها ۰٫۲ درصد خواهد بود و اگر رشد واقعی هم برابر ۰٫۲ درصد یا کمتر از آن باشد، تأثیر مثبتی بر انتظارات تورمی سرمایه ‌گذاران نخواهد گذاشت.

? تحلیلگران بر این باورند که عواملی مثل جنگ تجاری، مذاکرات NAFTA ، افزایش نرخ بهره و افت رشد اقتصادی بر بازار تأثیر می‌گذارند، اما در این میان جنگ تجاری تأثیر بیشتری بر بازار دارد و به‌ احتمال ‌زیاد اخبار مربوط به مذاکرات تجاری چین و آمریکا واکنش قوی بازار را به همراه خواهد داشت. در همین حال رویترز گزارش داده که برخلاف گزارش‌های مربوط به توافق تجاری آمریکا و برزیل، آمریکا تعرفه‌های وارداتی را علیه فلزات برزیل وضع کرده است.

? قیمت یورو در این هفته روندی نزولی داشت. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۸۸ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۰۹۵۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۲۱ ریال کاهش قیمت داشته و برابر ۵۰۳۳۵ ریال بود. در طول هفته قیمت یورو به طور میانگین برابر ۵۰۷۷۰ ریال بوده است. در سامانه سنا هیچ نرخ خرید و فروشی برای یورو و دلار ثبت نشده است، لذا نمی توان نرخ اسپرید را نیز محاسبه کرد.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۱ بود. در داخل کشور این نسبت در پنج روز ابتدای هفته برابر ۰.۸۲ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۳ بود.

? جفت ارز EURUSD با گزارش‌های ضعیف اقتصادی مواجه بود. نرخ رشد بهای مصرف‌کننده (CPI) ناحیه یورو به ‌جای ۱٫۳ درصد، تنها ۱٫۲ درصد بوده است. شاخص خالص تورم هم ۰٫۷ درصد بود، که نشانگر پایین بودن فشارهای تورمی در ناحیه یورو است. با این حال، به دلیل کاهش شدید نرخ برابری EURUSD در چند هفته گذشته، داده‌های تورمی امروز واکنش جدی بازار را در پی نداشتند. زیرا احتمالاً در ماه‌های آینده به خاطر افت ارزش یورو با رشد تورم ناحیه یورو مواجه خواهیم شد. دلیل کاهش کم قیمت یورو این بود که یورو در محدوده اشباع فروش قرار دارد.

? شاخص PMI بخش تولیدی انگلستان به پایین‌ترین سطح در ۱۷ ماه گذشته رسیده و پوند هم در واکنش به این گزارش به زیر حمایت کلیدی ۱٫۳۷ دلار سقوط کرده است. کاهش شاخص PMI از ۵۴٫۸ به ۵۳٫۹ واحد نشانگر کُندی فعالیت‌های اقتصادی انگلستان است. طبق گزارش Markit، «آخرین ارزیابی PMI نشان می‌دهد که نرخ رشد فعالیت‌های بخش تولیدی پایین آمده است. رشد سطح تولید و سفارشات جدید کاهش یافته، در حالیکه میزان خوش‌بینی کسب‌ و کارها نسبت به آینده هم به پایین‌ترین سطح در پنج ماه گذشته رسیده است. افزایش موجودی انبارها و مشکلات موجود در زنجیره تأمین هم نشان می‌دهد که سطح تولید در ماه‌های آینده هم پایین خواهد بود».

? در این میان پوند تنها ارزی نیست که در برابر دلار آمریکا تضعیف شده است. دلار آمریکا در کل بازار تقویت ‌شده و شاخص دلار آمریکا هم به بالاترین سطح از ماه ژانویه رسیده است. EURUSD به زیر ۱٫۲۰۵۰ دلار سقوط کرده و می‌تواند به حمایت کلیدی ۱٫۲۰ دلار هم برسد. USDJPY هم به بالای ۱۰۹٫۵۰ نفوذ کرده و رالی صعودی می‌تواند تا ۱۱۰ ادامه یابد. به دلیل رشد ارزش دلار آمریکا و افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری، شاید بهتر باشد که از خرید GBPUSD چشم‌ پوشی کرد و بیشتر به EURGBP توجه کرد، با این حال مذاکرات BREXIT و اخبار مربوط به آن در هفته‌های آینده افزایش خواهد یافت.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار
قیمت دلار

نظر بدهید