تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به ۱۱ آبان

0
125

بازار جهانی

icon blue tickروز سه شنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۹ دلاری به قیمت ۱۲۲۲ دلار رسید. طلا بر خلاف انتظار کارشناسان و سرمایه‌گذاران معاملات این هفته را نزولی آغاز کرد. شروع بازارهای جهانی طی این هفته با افزایش ریسک‌پذیری و بازگشت بازارهای سهام به مدار مثبت توام بود که موجب حرکت سرمایه‌ها به سمت سهام و دلار شد و در پی آن، بهای فلز زرد از سقف ۳ ماهه فاصله گرفت.

icon blue tickروز چهارشنبه بهای هر اونس طلای جهانی با رشد ۲ درصدی در ماه اکتبر و لمس قله سه‌ماهه، در نهایت به سطح ۱۲۱۶ دلار رسید. ریسک‌های ژئوپلیتیک و بروز اولین عواقب جنگ تجاری، سوخت‌ اصلی رشد ارزش طلا شد. وضع تعرفه‌های جدید بر کالاهای چینی از سوی آمریکا، کاهش پیش‌بینی موسسات بین‌المللی از رشد اقتصاد جهانی، انقباض تولید چین به کمترین سطح از سال ۲۰۱۵ در پی گسترش مناقشه تجاری با آمریکا، بحران در روابط خارجی عربستان با غرب و همچنین ریزش ارزش سهام جهانی در هفته پایانی اکتبر موجب رشد ارزش طلا در این ماه شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۴ دلار رسید. بهای فلز زرد در روز چهارشنبه تحت فشار رشد دلار به کف سه هفته‌ تنزل کرد. شاخص دلار روز چهارشنبه به دنبال انتشار آمار فراتر از انتظار اشتغال بخش خصوصی آمریکا در ماه اکتبر به سقف ۱۶ ماهه رسید. اما رونمایی از سایر آمارهای اقتصادی، شامل داده‌های ضعیف‌تر از انتظار PMI آمریکا در روز پنج‌شنبه موجب عقب‌نشینی شاخص دلار از سقف ۱۶ ماه شد و به این ترتیب، با تضعیف دلار، طلا با افزایش قدرت خرید متقاضیان غیردلاری مجددا گارد صعودی گرفت و با رشد بیش از یک درصدی، به سقف سه‌ماهه بازگشت. با این حال، نشانه‌های مثبت از مذاکرات آمریکا و چین برای دست‌یافتن به توافق تجاری و همچنین آمار قوی اشتغال غیرکشاورزی آمریکا زمینه را برای عقبگرد طلا در روز جمعه فراهم کرد.

بازار ایران

روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با جهش ۲۱۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان رسید و به سقف خود طی ۱۷ روز کاری اخیر دست یافت. چهارمین صعود متوالی بهای سکه در حالی رقم خورد که ارزش طلای جهانی در روز بازگشایی بازارهای جهانی افت کرد.

روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ دیروز با افزایش ۹۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. بهای سکه با صعود خود طی روز گذشته، همگام با نرخ دلار در بالاترین سطح در یک ماه اخیر ایستاد و با تشدید تمایلات صعودی انتظار می‌رود تا سیزدهم آبان‌ این روند تداوم یابد.

هر سکه طرح جدید با ریزش ۶ درصدی طی معاملات روز پنج‌شنبه به قیمت ۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان معامله شد. بهای سکه همچون دلار طی هفته قبل صعود قابل‌ملاحظه ۱۲ درصدی را تا روز چهارشنبه گذشته به نمایش گذاشت. نگرانی از سرنوشت ارزش ریال در آستانه اجرای دور دوم تحریم‌های نفتی آمریکا عامل اصلی رشد فزاینده دلار و سکه بود. به دنبال این نگرانی، تقاضای غیرتجاری و احتیاطی ارز و طلا افزایش یافت و موجب حرکت دلار و سکه به سقف یک ماه اخیر شد. با این حال، روز پنج‌شنبه ورق برگشت و سکه همزمان با سقوط دلار، حدود ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد تا رشد بهای سکه در مقیاس هفتگی به ۵ درصد محدود شود. خبر بلومبرگ مبنی بر معافیت ۸ کشور از تحریم‌های نفتی ایران عامل اصلی ریزش دلار و به تبع آن، سکه ارزیابی می‌شود

پیش‌بینی

افزایش قیمت طلا در روز جمعه، این فلز را در مسیر پنجمین هفته صعودی قرار داده و یکی از دلایل افزایش امروز تضعیف ارزش دلار در بازار جهانی بوده است. از طرف دیگر سرمایه‌گذاران منتظر آمار جدید اشتغال آمریکا هستند که حاکی از اوضاع جدید اقتصاد این کشور خواهد بود. صحبت از توافق احتمالی تجاری بین چین و آمریکا به کاهش ارزش دلار در بازار جهانی منجر شده و در نتیجه قیمت طلا را بالا برده است.

بهای اونس طلا روند افزایشی هفته‌های گذشته خود را از دست داد و وارد کانال کاهشی شد. هر برخلاف فلز زرد، شاخص دلار در مدار صعودی سیر کرد و توانست سقف ۱۴ ماهه جدیدی برای خود ثبت کند. ارزش دلار در برابر سبد ارزهای بین‌المللی از سطح ۹۷ واحدی عبور کرد و فشار وارد بر اونس طلا را به شدت افزایش داد. فشار وارد بر بازار فلزات گرانبها به سقوط قیمت اونس از سطح میانگین متحرک ۱۰۰ روزه منتهی شد. از نظر تکنیکال، نزول از سطح میانگین ۱۰۰ روزه (قیمت ۱۲۱۹ دلاری) ‌می‌تواند جو روانی بازارهای جهانی را علیه طلا کند. علاوه‌بر تقویت شاخص دلار آمریکا، بهبود وضعیت بازار سهام آمریکا و گزارش شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان نیز عوامل کاهنده دیگر علیه طلا به‌شمار می‌روند.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۱ آبان ۹۷
قیمت طلا

نظر بدهید