تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به ۱۳ مهر

0
289

بازار جهانی

blueروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۴ دلاری به قیمت ۱۱۸۸ دلار رسید. قیمت طلا معمولا با رشد ارزش دلار دچار افت می‌شود اما این الگو در روز پایانی هفته گذشته محقق نشد. در واقع، شاخص دلار با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و همچنین داده‌های اقتصادی قوی افزایش یافت، اما بهای فلز زرد به‌رغم فشار دلار با رشد نسبی همراه شد و از کف ۶ هفته فاصله گرفت.

blueروز سه شنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۵ دلاری به قیمت ۱۱۹۳ دلار رسید و از کف ماهانه فاصله گرفت. ارزش طلا طی روز گذشته در حالی افزایش یافت که شاخص دلار به لطف افزایش نرخ بهره دلار و توافق تجاری جدید در آمریکای شمالی به سقف خود طی ۵ هفته اخیر ارتقا پیدا کرد.

blueروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با رشد ۹ دلاری به قیمت ۱۲۰۲ دلار رسید. بهای فلز زرد روز گذشته پس از ۶ جلسه معاملاتی با تقویت تقاضای محافظه‌کارانه از مرز روانی ۱۲۰۰ دلار عبور کرد. نگرانی از عوارض افزایش بدهی دولت ایتالیا و سرایت آن به بازارهای مالی اروپا عامل اصلی تضعیف ارز یورو و رشد تقاضای احتیاطی طلا عنوان شد.

blueروز جمعه هر اونس طلای جهانی با افت اندک به قیمت ۱۲۰۱ دلار معامله شد. قیمت طلا روز سه‌شنبه هفته گذشته پس از ۶ روز در پی رشد تقاضای احتیاطی از مرز ۱۲۰۰ دلار عبور کرد. در این روز، با وجود فشار دلار بر طلا، نگرانی‌ها از کسری ۲۴ درصدی بدهی دولت ایتالیا عامل تقویت تقاضای محافظه‌کارانه طلا شد. اما این روند به لطف داده‌های قوی بخش خدمات اقتصاد آمریکا پایدار نماند. به‌علاوه رشد بازدهی اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به رکورد ۷ ساله منجر به تقویت جریان سرمایه به سمت دلار نسبت به طلا شد و از ارزش فلز زرد کاست. اما مهم‌تر از اینها انتشار آمار مثبت ماهانه نرخ بیکاری و تغییرات کمتر از انتظار شمار شاغلان غیرکشاورزی آمریکا در عصر جمعه بود که از مجرای تاثیر بر شاخص دلار، ارزش فلز زرد را تحت فشار قرار داد.

بازار ایران

orangeروز دوشنبه هر سکه طرح جدید با ریزش ۲۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد. با احتساب ریزش ۵ درصدی بهای سکه در روز گذشته، میزان اصلاح قیمت در این بازار متناسب با سقوط دلار طی ۴ روز اخیر به رقم قابل‌ملاحظه ۱۳ درصد نزدیک شد. تقویت جریان‌های ورودی عرضه ارز، مخصوصا اسکناس ارزی و حضور موثر بازارساز طی روز گذشته موج سنگینی از فروش در بازارهای دلار و سکه را رقم زد.

orangeروز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید تا روند نزولی سکه برای پنجمین روز پیاپی ادامه یابد. روند کاهشی بهای سکه پس از ثبت رکورد تاریخی در چهارشنبه هفته گذشته، آغاز شد و طی دو روز گذشته همزمان با سقوط دلار شتاب و با سرعت زیادی از سطوح بالای ۵ میلیون تومان فاصله گرفت. روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۵ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان معامله شد. رشد ۶/ ۳ درصدی نرخ دلار در معاملات دیروز زمینه را برای توقف روند اصلاحی و چرخش مسیر سکه و تقویت بهای فلز زرد فراهم کرد.

orangeهر سکه طرح جدید با ریزش یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی در آخرین روز هفته گذشته، به قیمت ۴ میلیون تومان معامله شد. با وجود همبستگی سکه با دلار، بهای سکه تا میانه هفته گذشته نسبت به ریزش‌های دلار مقاومت نشان داد؛ اما در آخرین روز کاری هفته با سقوط ۹ درصدی، خود را با ریزش دلار هماهنگ کرد. دلار در این هفته بیش از ۲۱ درصد از ارزش خود را از دست داد و سکه با سقوط روز پنج‌شنبه، در مقیاس هفتگی بیش از ۲۲ درصد عقب نشست. شتاب نزولی سکه در حالی که بازار ارز در آرامش نسبی به سر می‌برد کاهش چشمگیر حباب سکه را طی روز پایانی هفته به دنبال داشت. هر چه در ۲ ماه ابتدایی پاییز پیش می‌رویم، انتظار می‌رود با ورود بیشتر سکه‌های پیش‌فروش به بازار، قیمت این فلز گرانبها بیشتر تحت فشار قرار بگیرد. با وجود این، افت سکه عمدتا تحت تاثیر کاهش قیمت دلار بوده و بازگشت دلار، می‌تواند یک بار دیگر محرک رشد بهای سکه شود.

پیش‌بینی

پیش بینی شده بانک مرکزی آمریکا پایان امسال و سال آینده برنامه افزایش نرخ های بهره را ادامه دهد و این به معنای افزایش فشار بر قیمت طلا است. از سوی دیگر عواملی نظیر تنش های تجاری در سه فصل اخیر نتوانسته قیمت طلا را بالا ببرد و احتمالا در سه ماه پایانی امسال نیز وضعیت به همین شکل خواهد بود.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۱۳ مهر ۹۷

قیمت طلا

قیمت طلا

نظر بدهید