تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به ۲۰ مهر

0
204

بازار جهانی

blueروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۴/ ۱ درصدی به قیمت ۱۱۸۶دلار معامله شد. بهای فلز زرد هفته گذشته عمدتا تحت تاثیر آمار بازار کار آمریکا در بالای مرز ۱۲۰۰ دلار ماند. با وجود اینکه نرخ بیکاری این کشور به کمترین رقم طی ۵۰ سال گذشته رسید اما افت ماهانه رشد اشتغال آمریکا موجب فشار بر شاخص دلار و حمایت از طلا شد.

blueروز سه شنبه هر اونس طلای جهانی با رشد یک دلاری به قیمت ۱۱۸۷ دلار رسید. بهای طلا روز گذشته با وجود حرکت صعودی شاخص دلار، مجددا تقویت شد. فلز زرد توام با بازگشایی بازار جهانی در روز دوشنبه به دلیل سیگنال‌های منفی اقتصادهای حوزه یورو بیشترین افت روزانه خود را در دو هفته گذشته ثبت کرد.

blueروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با نوسان اندکی به قیمت ۱۱۸۷ دلار معامله شد. بهای طلا روز گذشته با عقب‌نشینی بازدهی اوراق خزانه آمریکا از اوج ۷ ساله اندکی رشد کرد. کاهش ۲/ ۰ درصدی پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصاد جهانی و همچنین کم‌شدن برآوردهای این صندوق از انبساط اقتصاد آمریکا، اوراق خزانه را تحت‌الشعاع قرار داد. ا

blueروز جمعه هر اونس طلای جهانی با رشد یک درصدی به قیمت ۱۲۲۱ دلار معامله و به بالاترین سطح طی دو‌و‌نیم ماه اخیر رسید. با رسیدن بازده اوراق خزانه بلندمدت آمریکا به اوج ۷ساله و نگرانی از آثار انقباضی نرخ بهره موجب سقوط سهام جهانی در چهارشنبه‌شب گذشته و حرکت سرمایه به سمت طلا به‌عنوان دارایی امن شد. ضمن اینکه، انتشار شاخص‌های ضعیف‌تر از انتظارِ قیمت مصرف‌کننده آمریکا در روز پنج‌شنبه و انتقادات تند ترامپ از سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو نیز شاخص دلار را به کف دو هفته تنزل داد و طلا را تقویت کرد. از طرفی، نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در نتیجه تداوم جنگ تجاری به جهش طلا به بالای مرز روانی ۱۲۰۰ دلار کمک کرد تا روز پنج‌شنبه بیشترین بازدهی روزانه این فلز گرانبها طی بیش از دو سال اخیر ثبت شود.

بازار ایران

orangeروز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴۷۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. با تصویب لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس نمایندگان طی روز یکشنبه شاهد فروکش هیجان در بازارهای ارز و سکه و ریزش قیمت‌ها بودیم؛ به‌طوری که سکه تا میانه‌های کانال ۳ میلیون تومانی عقب نشست اما این روند باثبات نبود و قیمت سکه پس از لمس کف دو ماهه، مجددا گارد صعودی گرفت.

orangeروز سه شنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۴۵۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله شد. با رشد بیش از ۱۰ درصدی بهای سکه در جریان معاملات دیروز، ارزش این فلز گرانبها طی دو روز اخیر افزایش ۲۴ درصدی را نشان می‌دهد که تناسبی با رشد ۱۴ درصدی نرخ دلار در بازار آزاد ندارد.

orangeروز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۲۵۰ هزار تومانی، به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه شاهد سبقت‌جستن بهای سکه از رشد ارزش دلار بودیم.

orangeهر سکه طرح جدید با رشد هفتگی ۱۱ درصدی به قیمت ۴ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید. این فلز گرانبها در روند اصلاحی خود، از پنجم مهرماه تا یکشنبه گذشته حدود ۳۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. روند نزولی بهای سکه تا تصویب لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس ادامه یافت و قیمت سکه به کمترین سطح خود طی دو ماه اخیر رسید. اما این روند ناپایدار بود و با تردید سکه‌بازان و فعالان ارزی نسبت به عواقب تحریم‌های نفتی و سرنوشت لوایح مرتبط با  مجددا رشد کرد. نکته جالب توجه این است که بهای سکه در هفته اخیر از روند دلار چندان تبعیت نکرده است. یکی از دلایل آن را باید در آزادی عمل سکه‌بازان در مقایسه با محدودیت‌های بازار ارز جست‌وجو کرد که موجب رشد بیشتر بهای این فلز گرانبها شد.

پیش‌بینی

صعود اونس طلا به بالای محدوده ۱۲۲۰ دلار زمینه‌ساز رشد روزانه ۵/ ۲ درصدی فلز زرد شد، موضوعی که در ۲ سال اخیر بی‌سابقه بود. ثبت یک روز سیاه دیگر در پرونده بازارهای جهانی سهام با رشد کم‌سابقه اونس طلا وضعیتی مشابه با دوشنبه سیاه فوریه ۲۰۱۸ و روز رفراندوم برگزیت در ژوئن ۲۰۱۶ به‌وجود آورد.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۰ مهر ۹۷

قیمت طلا

نظر بدهید