تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به ۲۷ مهر

0
147

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با رشد یک درصدی، به سقف دوماه‌ونیم اخیر، یعنی قیمت ۱۲۳۱ دلار رسید. پس از سقوط بازارهای جهانی سهام در روزهای انتهایی هفته قبل، بهای طلا جهش قابل‌توجهی را ثبت کرد. با این حال، بهبود نسبی نرخ بازده اوراق خزانه آمریکا و گزارش مطلوب تراز تجاری چین نگرانی‌ها را موقتا التیام بخشید و موجب توقف جهش‌های طلا در روز جمعه شد.

icon blue tickروز سه شنبه هر اونس طلای جهانی بدون تغییر نسبت به روز قبل در سقف دو و نیم ماه اخیر یعنی ۱۲۳۱ دلار باقی ماند. دو عامل اساسی همچنان از طلا به عنوان دارایی امن حمایت می‌کند: افزایش تنش‌های سیاسی و چشم‌انداز تنزل رشد اقتصاد جهانی با موانع تجاری بین اقتصادهای بزرگ.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی با افت ۴ دلاری به قیمت ۱۲۲۷ دلار رسید. رونمایی از عملکرد مثبت سه‌ماهه از سوی غول‌های بزرگ سرمایه‌گذاری، نظیر گلدمن ساکس و مورگان استنلی، موجب بهبود شاخص‌های سهام آمریکا طی روز گذشته شد و جریان سرمایه به سهام را پس از سقوط هفته قبل تقویت کرد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی با رشد ۴ دلاری به مرز روانی ۱۲۳۰ دلار رسید. رشد شاخص دلار و ریسک‌های محیطی دو عامل تعیین‌کننده در نوسان روز پایانی طلا بودند. فدرال رزرو در بیانیه اخیر خود اعلام کرد به‌رغم عدم قطعیت‌های پیش‌رو، بر سر برنامه افزایش نرخ بهره در دسامبر و دوره پس از آن مصمم است. از طرفی، انتقاد کمیسیون اروپا از بودجه پوپولیستی ایتالیا و عواقب منفی آن، بهای ارز اروپایی در برابر دلار را تضعیف کرد. برآیند این دو عامل در کنار برخی آمار مثبت اقتصاد آمریکا، شاخص دلار را به اوج ۲ ماه اخیر ارتقا داد. از سوی دیگر، تنزل غیرمنتظره نرخ رشد سالانه اقتصادی چین به نرخ ۵/ ۶ درصد(کمترین سطح از بحران مالی ۲۰۰۹)، از محل بروز اولین آثار منفی مناقشات تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا، تقویت تقاضای احتیاطی طلا را به دنبال داشت.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید با رشد ۱۱۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان معامله شد. اگر چه بهای جهانی فلز زرد رشد قابل‌ملاحظه‌ای را در سه جلسه معاملاتی گذشته ثبت کرد، اما افت و خیز اخیر سکه را باید در نوسان ارزش داخلی دلار جست‌وجو کرد. رابطه‌ای که در همبستگی ۹۰ درصدی سکه و دلار طی دو ماه اخیر نیز انعکاس یافته است.

روز سه شنبه هر سکه طرح جدید با افزایش ۱۳۰ هزار تومانی به قیمت ۴ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان معامله شد. ارزش سکه نیز به تبعیت از رشد دلار، برای دومین روز افزایش یافت. با این تفاوت که ضرباهنگ حرکت صعودی سکه از دلار بیشتر بود. در روزی که طلای جهانی وضعیت باثباتی را تجربه کرد و ارزش دلار داخلی نیز به رشد حدود یک درصدی بسنده کرد، سکه با افزایش بیش از ۳ درصدی مواجه شد.

روز چهارشنبه هر سکه طرح جدید با افت ۹۰ هزار تومانی به سطح ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تنزل یافت. در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، بهای سکه متناسب با رشد ارزش دلار، حدود ۶ درصد ارتقا یافت و تا آستانه مرز ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش رفت.

هر سکه طرح جدید با کاهش هفتگی ۶/ ۳ درصدی در آخرین معاملات پنج‌شنبه، به قیمت ۴ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان معامله شد. یکی از نکات جالب توجه افت بهای سکه، سرعت متناسب آن با تنزل ارزش دلار طی هفته قبل بود. در دو هفته اخیر شاهد نوسان بیشتر بهای سکه نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد بودیم. به عبارت دیگر، سکه در حرکت‌های نزولی و صعودی خود از دلار سبقت گرفته بود که به نظر می‌رسد آزادی عمل سکه‌بازان در فضای امنیتی دلار در این نوسانات نقش معناداری داشته است. در هر حال، سکه در این هفته خود را با نوسانات دلار بیشتر هماهنگ و افتی معادل دلار در مقیاس هفتگی ثبت کرد. پس از رایزنی‌های اروپا و ایران و تشکیل اتاق پایاپای مالی، اخبار مساعد سیاسی می‌تواند تعدیل بیشتر بهای دلار و سکه را در پی داشته باشد.

پیش‌بینی

اونس طلا سومین هفته متوالی خود را با بازدهی مثبت به ثبت رساند. بهای هر اونس از فلز زرد ظرف هفته گذشته از ۱۲۱۷ دلار تا ۱۲۲۶ دلار صعود کرد. هرچند از ابتدای سال‌جاری میلادی بازدهی منفی ۷ درصدی از ضعف طلا در برابر دلار حکایت دارد. اما همبستگی ین با فلز گرانبها از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی سرمایه‌گذاران فعال در بازار فلز زرد را به آینده اونس امیدوار کرده است. با توجه به خروج بازدهی ین نسبت به دلار آمریکا از محدوده منفی، تداوم صعود قیمت طلا نیز محتمل خواهد بود. همان‌طور که ظرف ۳ هفته اخیر با رشد ۸۴/ ۲ درصدی استارت مناسبی برای تحقق یافتن این فرضیه زده است.

رشد شاخص دلار، اونس طلا را نیز دچار سقوط شدیدی کرد که فاصله بیشترین قیمت و کمترین قیمت هر اونس را ظرف سال‌جاری میلادی به بیش از ۲۰۰ دلار رساند. ین ژاپن نیز به‌رغم مقاومت شدیدی که از خود نشان می‌داد در نهایت وارد محدوده منفی شد که شاخص دلار آن را هدایت می‌کرد. افت بالغ‌ بر ۷ درصدی طلا در سال‌جاری میلادی تا چند هفته گذشته با بازدهی منفی ین نسبت به دلار همراهی می‌شد؛ اما ین در حال حاضر با بازدهی ۱/ ۰ درصدی از ابتدای سال‌جاری میلادی نشان داده که رالی دیگری میان این دو ارز در راه خواهد بود. رقابتی که به ذخایر امن در شرایط نااطمینانی نیز مربوط می‌شود. از آنجا که طلا و ین ژاپن از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت از روند یکدیگر تبعیت می‌کردند، تداوم این روند نیز محتمل خواهد بود. اولین نشانه‌های موجود در فضای بازارهای جهانی با ثبت سومین هفته پیاپی رشد ارزش فلز زرد قابل مشاهده است. همچنین ضریب همبستگی بالاتر از ۷ که میان ین و طلا در میان‌مدت (۲۱ ماه اخیر) برقرار شده نیز حرکت هماهنگ این دو را در آینده از احتمال بیشتری برخوردار کرده است.

قیمت طلا در هفته منتهی به جمعه ۲۷ مهر ۹۷

قیمت طلا

نظر بدهید