تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به ۴ آبان

0
234

بازار جهانی

icon blue tickروز دوشنبه هر اونس طلای جهانی با افتی اندک به قیمت ۱۲۲۳ دلار معامله شد. این در شرایطی است که کارشناسان نسبت به افزایش قیمت طلا امید بیشتری دارند. در این میان، بانک مریل لینچ آمریکا سه محرک را برای رشد فلز زرد معرفی می‌کند. انتظار افت ارزش دلار جهانی، نزدیک شدن موقعیت‌های فروش بازار آتی طلا به محدوده اشباع و افزایش تقاضای محافظه‌کارانه سبدهای سرمایه‌گذاری سه‌گانه‌ای است که این بانک در حمایت از طلا معرفی می‌کند.

icon blue tickروز سه شنبه مطابق انتظارات بازار طلای جهانی همچنان شاهد فضای مثبت است. به طوری که قیمت‌ها تا نزدیک ۱۲۴۰ دلار بالا رفته بود. افت سهام در بازارهای آسیایی پس از جهش روزهای اخیر یکی از محرک‌های قیمت فلز زرد بود. همچنین، نگرانی‌های مربوط به ترور خاشقجی که می‌تواند به ارتباط سعودی‌ها با غرب صدمه وارد کند افزایش تقاضای طلا را به همراه داشته است.

icon blue tickروز چهارشنبه هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۳۰ دلار معامله می‌شد که حدود ۱۰ دلار نسبت به روز گذشته کاهش نشان می‌دهد. پس از روزهای صعودی بازار طلا در ابتدای هفته، دیروز افزایش محسوس شاخص دلار آمریکا منجر به فشار بر قیمت فلز زرد شد. آمارهای ضعیف از اقتصاد یورو باعث نگرانی سرمایه‌گذاران و کاهش نسبت یورو به دلار شد.

icon blue tickروز جمعه هر اونس طلای جهانی در سطح ۱۲۳۴ دلار معامله می‌شد که در صورت حفظ این سطح می‌تواند چهارمین هفته متوالی رشد خود را به ثبت برساند. این طولانی‌ترین دوره افزایشی بازار طلای جهانی از ژانویه (۹ ماه قبل) محسوب می‌شود. در شرایطی که شاخص دلار در بازار جهانی در اوج ۱۰ هفته‌ای خود قرار دارد، طلا در برابر ریزش مقاومت نشان می‌دهد. مساله‌ای که تاکید می‌کند همچنان ریسک‌های سیاسی-اقتصادی در بازار جهانی تقاضای طلا را بالا نگه داشته است. تقابل این دو نیرو باعث شده فلز زرد محدوده ۱۲۲۸ تا ۱۲۳۸ دلاری را طی این روزها برای نوسانات خود حفظ کند. ریزش بازارهای سهام به ویژه در آسیا، تنش‌های سیاسی مربوط به ترور خاشقجی، نگرانی‌های حوزه یورو و ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین مهم‌ترین ریسک‌هایی است که تقاضای محافظه‌کارانه برای طلا را حفظ کرده است.

بازار ایران

روز دوشنبه هر سکه طرح جدید در پایان معاملات مهر با افت ۴/ ۲ درصدی به قیمت ۴ میلیون و ۳۹۵ هزار تومان معامله شد. به این ترتیب، همگام با افت نرخ دلار سکه نیز مسیر نزولی را در ماه گذشته تجربه کرد و افزایش دو درصدی قیمت طلای جهانی نتوانست کمک زیادی به بازار سکه کند.

روز سه شنبه قیمت سکه همگام با دلار کاهشی شد. به این ترتیب، هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ به قیمت ۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان معامله شد. این در حالی بود که اونس طلا در بازار جهانی با رشد محسوس قیمتی مواجه شده بود.

روز چهارشنبه بازار سکه نیز هماهنگ با دلار در معاملات دیروز کاهشی شد. هر سکه طرح جدید به قیمت ۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان معامله ‌شد. هرچند طلای جهانی نیز در معاملات دیروز کاهشی بود، اما افت دلار نقش موثرتری در افت قیمت‌ها در بازار سکه داشت.

هفته گذشته، هر سکه طرح جدید با رشد اندک ۲/۰ درصدی به قیمت ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. در شرایطی که افت ۷/ ۰ درصدی نرخ دلار عامل فشار بر قیمت سکه بود، اما افزایش ۸/ ۰ درصدی طلای جهانی باعث شد بازار سکه نسبت به ریزش قیمتی مقاومت بیشتری از خود نشان دهد. در این شرایط، معامله‌گران همچنان تحولات بازار دلار را با دقت بیشتری رصد می‌کنند و اگر نوسان‌گیران بازار ارز ناکام شوند، احتمالا بازار سکه نیز شانس زیادی برای بهره‌مندی از این اهرم قدرتمند ندارد. در سوی دیگر، خوش‌بینی‌ها همچنان نسبت به طلای جهانی وجود دارد و ممکن است فعالان بازار سکه مقاومت بیشتری در برابر ریزش قیمت‌ها نسبت به بازار ارز نشان دهند. نزدیک شدن به دور جدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان احتمالا به لحاظ روانی فضای نااطمینانی را در معاملات این روزها رقم بزند.

پیش‌بینی

بهای فلز زرد در هفته گذشته عمدتاً تحت تاثیر آمار بازار آمریکا، پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و سیگنال‌های منفی اقتصادهای حوزه یورو بود. با وجود اینکه نرخ بیکاری در آمریکا به کمترین رقم طی ۵۰ سال گذشته رسید اما افت ماهانه رشد اشتغال آمریکا موجب فشار بر شاخص دلار و حمایت از طلا شد. در نقطه مقابل، جهش بازدهی اوراق خزانه ۱۰ساله آمریکا به اوج هفت‌ساله، جریان سرمایه به سمت اوراق بهادار دلاری را بیشتر کرد. اما مهم‌ترین عامل موثر بر طلا در روز دوشنبه، سیگنال‌های منفی اقتصادهای حوزه یورو بود. تداوم نگرانی‌ها از کسری بودجه ایتالیا و سرایت بحران بدهی این کشور به کل اقتصاد اروپا و همچنین کاهش تولیدات صنعتی آلمان در ماه آگوست موجب افت محسوس یورو، تقویت دلار و متعاقباً کاهش بهای طلا شد.

تحلیلگران موسسه اف‌سی استون در گزارش ماهانه خود درباره چشم‌انداز بازار فلزات گران‌بها اعلام کردند بازار طلا و نقره در ماه اکتبر عملکرد بهتری خواهد داشت چراکه ارزش دلار آمریکا با کاهش روبه‌رو خواهد شد. موسسه اف‌سی استون بر این باور است که عوامل متعددی می‌تواند ارزش دلار آمریکا را طی هفته‌های آینده کاهش دهد: یک عامل مهم کاهش احتمالی تنش‌های تجاری خواهد بود. تنش‌های تجاری طی هفته‌های گذشته موجب افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای بین‌المللی شده است. عامل دوم این است که فدرال‌رزرو آمریکا دیگر تا نشست دسامبر تصمیمی برای افزایش نرخ بهره نخواهد داشت. عامل سوم نیز آن است که اقتصاد آمریکا به تدریج نشانه‌هایی از افت و افول را نمایان خواهد کرد.

قیمت طلا

نظر بدهید