تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به ۱۱ آبان

0
219

مقدمه

blueبه‌رغم فرا رسیدن موعد دور دوم تحریم‌های ضد ایرانی اما کاخ سفید با مستثنی کردن شماری کشورها از تحریم نفتی رسما بی‌ثمر بودن تهدیدات خود مبنی بر به صفر رساندن صادرات نفت کشورمان را آشکار ساخت؛ تصمیمی که بیش از هر برآیند فشارهای بین‌المللی بر ایالات متحده است.

blueروز جمعه بلومبرگ نیوز از معافیت هشت کشور از تحریم‌ نفتی آمریکا علیه ایران خبر داد. در این گزارش هر چند به همه کشورهای معاف شده اشاره نشده بود اما اسامی کشورهایی چون ژاپن، هند، کره‌‌جنوبی و چین به چشم می‌خورد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز سه‌شنبه بهای نفت خام آمریکا با افت ۶/۱ درصدی به سطح ۳/ ۶۶ دلار رسید. بازار نفت همچنان دلمشغول گمانه‌زنی‌های گوناگون از کاهش میزان صادرات نفت ایران است. اختلاف برآوردها در این زمینه موجب ابهام در چشم‌انداز عرضه شده است. با این حال، روند رو به رشد تولید از سوی بازیگران بزرگ، یعنی روسیه، آمریکا و عربستان به افزایش موقعیت‌های فروش آتی و نزول بهای نفت منجر شد. ضمن اینکه فعالیت دکل‌های نفتی آمریکا نیز به بالاترین سطح از مارس ۲۰۱۵ رسیده است.

orangeروز چهارشنبه بهای نفت خام آمریکا ریزش ۱۰ درصدی را طی ماه اکتبر ثبت کرد و به سطح ۳/ ۶۶ دلار رسید. ماه اکتبر با رسیدن قیمت نفت به اوج ۴ سال اخیرآغاز شد که عامل اصلی آن برآوردها از کاهش میزان صدور نفت ایران بود. رشد فزاینده بهای نفت ترامپ را در آستانه انتخابات میاندوره‌ای بر آن داشت تا با فشار بر دارندگان ظرفیت مازاد از رشد بیشتر نفت جلوگیری کند.

orangeروز جمعه بهای نفت خام آمریکا طی دو روز پایانی هفته اخیر افت شدید ۴/ ۴ درصدی را تجربه کرد و به کمترین سطح از نهم آوریل رسید. تنزل شاخص نفتی WTI به سطح ۶۳ دلار عمدتا ناشی از اعطای معافیت آمریکا به مشتریان نفتی ایران در آستانه اجرای تحریم‌ها در سیزدهم آبان بود. خبرگزاری بلومبرگ روز پنج‌شنبه خبری مبنی بر طرح اولیه توافق آمریکا با سه کشور کره جنوبی، ژاپن و هند برای ادامه خرید نفت از ایران را منتشر کرد و روز جمعه این فهرست را به ۸ کشور گسترش داد تا ضمن رفع نگرانی از کمبود عرضه، فشار بر قیمت‌ها حفظ شود. از سوی دیگر، موجودی‌های هفتگی نیز برای ششمین هفته متوالی افزایش یافت تا از مجرای انقباض تقاضا نیروهای نزولی بازار تقویت شود. ضمن اینکه تولید نفت آمریکا نیز به سطح ۳/ ۱۱ میلیون بشکه-اوج تاریخی- خود رسیده است.

چشم انداز نفت

icon blue tickبه نقل از پایگاه خبری اس پی گلوبال، پل هورنسل، رئیس بخش تحقیقات کالایی بانک استاندارد چارترد گفت، تحریم ها علیه ایران ممکن است موجب ایجاد یک «شکاف ناخوشایند» در بازار در پایان سال شود و قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند، اما احتمالا این قیمت های بالا مدت زمان زیادی پابرجا نخواهد بود.

icon blue tickبرقراری مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر احتمالا موجب کاهش حدودا ۱.۴ میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران تا پایان سال خواهد شد. با توجه به اینکه هند هیچ معافیتی دریافت نکرده، بعید است این کشور در ماه نوامبر یا دسامبر نفتی از ایران وارد کند. در هر صورت، زمان برای ثبت سفارش در حال تمام شدن است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲ نوامبر ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید