تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به ۱۳ مهر

0
261

مقدمه

blueاداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارشی اعلام کرد ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته حدود ۸ میلیون بشکه افزایش یافته و به حدود ۴۰۴ میلیون بشکه رسیده است. در این بین، تولید نفت آمریکا در رکورد ۱۱.۱ میلیون بشکه در روز ثابت مانده است.

blueچهار منبع آگاه به رویترز اظهار کردند خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی و الکساندر نواک، همتای روسی وی در سپتامبر یک توافق محرمانه برای افزایش تولید نفت و مهار افزایش قیمت‌ها انجام دادند و پیش از نشست تولیدکنندگان در الجزایر، آمریکا را مطلع کردند. اقدام غیررسمی روسیه و عربستان در حالی انجام گرفته که بازارها در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نوامبر، به دلیل نگرانی از کمبود عرضه به شدت ملتهب شده‌اند.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با نوسان اندک به قیمت ۷۵.۶ دلار معامله و به سقف ۴ ساله نزدیک شد. هر چه به موعد اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران در ۱۳ آبان نزدیک می‌شویم نگرانی از کاهش ۱.۵ میلیون بشکه‌ای عرضه در بازار جهانی بیشتر می‌شود و قیمت‌ها را به سطوح بالاتر ارتقا می‌دهد.

orangeروز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا ضمن جهش ۲.۷ درصدی به سقف ۴ ساله، یعنی ۷۵.۱ دلار رسید. بازار نفت همچنان نگران کمبود عرضه از مجرای کاهش صادرات نفت ایران است.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با نوسان اندک به قیمت ۷۶.۲ دلار معامله شد. پس از جهش WTI به اوج چهارساله در معاملات سه‌شنبه-۷۵.۹ دلار- قیمت‌ها در این بازار متعادل‌تر شد، اما همچنان دورنمای کمبود عرضه از نفت حمایت می‌کند. چشم‌انداز انقباض عرضه و اوج‌گیری بهای نفت، تولیدکنندگان بزرگی نظیر روسیه و عربستان را بر آن داشته تا از ظرفیت‌های مازاد خود برای جبران کمبود نفت استفاده کنند.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۱.۸ درصدی به قیمت ۷۴.۳ دلار معامله شد. شامگاه چهارشنبه بود که بهای نفت WTI برای مقاطعی از مرز ۷۶ دلار عبور کرد و در بالای سقف ۴ ساله قرار گرفت. نزدیک شدن به موعد اجرای تحریم‌های نفتی ایران همچنان عامل نگرانی از کمبود عرضه و حمایت از بهای طلای سیاه است. با این حال، قیمت‌ها پس از ضعف تقاضا از مجرای افزایش غیرمنتظره موجودی هفتگی نفت آمریکا از اوج عقب نشست. از طرف دیگر، روسیه و عربستان اعلام کردند که آمادگی افزایش تولید برای جبران کمبود عرضه را دارند. خبری که بهای نفت را در پایان هفته اخیر تحت فشار قرار داد. انتشار آمار تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا در شامگاه جمعه بر قیمت نفت موثر است. شمار دکل‌های فعال نفتی آمریکا طی دو هفته اخیر ۴ عدد کم شده است.

چشم انداز نفت

طبق جدیدترین بیانیه کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک که در سپتامبر منتشر شد، تعادل کلی میان عرضه و تقاضا در بازار مطلوب است. این کمیته درباره دورنمای جاری بازار نفت ابراز رضایت کرد. اما جایی که این کمیته بازار را متعادل می‌بیند و درباره ریسک‌های نزولی برای عرضه در سال ۲۰۱۹ هشدار می‌دهد، معامله‌گران بازار را دچار محدودیت فزاینده عرضه دیده و نسبت به عرضه کافی در آینده نگران هستند.

بهای معاملات آتی نفت برنت حدود ۱۴ دلار در هر بشکه (۲۰ درصد) از اواسط اوت افزایش یافت که شش دلار (۷ درصد) از این افزایش از زمان نشست کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک اتفاق افتاده و نفت به بالاترین قیمت در چهار سال گذشته صعود کرده است. افزایش اخیر بهای معاملات نفت با نظر بازار نسبت به احتمال کمبود عرضه فیزیکی نفت در چند ماه آینده همخوانی دارد.

تجربه نشان می‌دهد قیمت‌ها به افزایش ادامه خواهد داد، مگر این‌که شواهدی از ضعیف شدن تقاضا مشاهده شود یا اینکه افزایش قیمتها اوپک و متحدانش را به واکنش وادار کند. اوپک بیشتر تمایل دارد به تغییرات قیمت واکنش نشان دهد تا اینکه بخواهد آنها را هدایت کند. به همین دلیل است که نفوذ این گروه روی بازار نفت معمولا از سوی بسیاری از مفسران بزرگنمایی می‌شود.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۵ اکتبر ۲۰۱۸

قیمت نفت

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۵ اکتبر ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید