تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به ۲۰ مهر

0
271

مقدمه

میزان باربری دریایی نفتکش‌های افرامکس به آسیا در سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است. به گزارش اویل پرایس، میزان باربری دریایی نفتکش‌های افرامکس به آسیا در سال جاری به بالاترین حد خود رسیده است.

در حال حاضر مالکان افراماکس روزانه بیش از ۱۲ هزار دلار آمریکا در مسیر اندونزی-کره‌جنوبی درآمد دارند در حالی که سه ماه پیش درآمد آنها نصف این مقدار بود.در سه ماهه گذشته، اطلاعات ردیابی نفتکش‌ها نشان داده که صادرات نفت خام ایران به‌طور قابل ملاحظه‌ای در ماه اوت کاهش یافته و این کاهش در سپتامبر هم ادامه داشته است. صادرات ثبت شده نفت خام ایران در ماه سپتامبر ۷۲/ ۱ میلیون بشکه در روز بود که ماهانه۲۶۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته و پایین‌ترین مقدار از فوریه۲۰۱۶ بوده است.در همین زمان، چین سهم واردات نفت را برای پالایشگاه‌های غیردولتی خود که اکثرا مستقل هستند، ۴۲ درصد برای سال ۲۰۱۹ بالا برده است. ظرفیت پالایشگاه‌های جدید چین قرار است در سال آینده عملیاتی شود. پکن قصد دارد کلا تا ۲۰۲ میلیون تن یا ۰۶/ ۴ میلیون بشکه در روز سهم واردات نفت خود را به پالایشگاه‌های غیردولتی کشورش در سال آینده اختصاص دهد.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

blue tickروز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۳/ ۱ درصدی به قیمت ۳/ ۷۳ دلار معامله شد. پس از رسیدن بهای نفت به اوج ۴ ساله، ارسال سیگنال‌های ضعیف از تقاضا، در قالب دومین رشد هفتگی موجودی‌های نفت آمریکا، قیمت‌ها را تضعیف کرد.

blue tickروز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۲ درصدی به قیمت ۷/ ۷۴ دلار رسید. نوسان نفت همچنان تحت تاثیر تداوم عدم قطعیت‌های سمت عرضه است. ارسال سیگنال‌هایی درخصوص تقویت عرضه از سوی عربستان و همچنین احتمال کاهش فشارهای آمریکا بر مشتریان نفتی ایران، ارزش نفت را روز دوشنبه تنزل داد.

blue tickروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام ایالات متحده آمریکا با افت ناچیز به قیمت ۶/ ۷۴ دلار رسید. بهای نفت روز سه‌شنبه تحت تاثیر نگرانی‌ها از آثار مخرب توفان «میشل» در بزرگ‌ترین‌ منطقه نفتی آمریکا رشد کرد. پیشروی این توفان و مختل شدن ۴۰ درصد از تولید میادین نفتی در خلیج مکزیک، سمت عرضه را در تنگنا قرار داده است.

blue tickروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت ۱۶ دیروز با افت اندک به قیمت ۹/ ۷۱ دلار رسید. روز پنج‌شنبه بود که بهای نفت WTI همزمان با سقوط بازارهای جهانی سهام، ریزش ۳ درصدی را تجربه کرد و در کف دو هفته قرار گرفت. اما بازگشت آرامش به بازارهای سهام طی روز جمعه، در بازگشت نفت از کف دو هفته اثرگذار بود. با این حال، افزایش غیرمنتظره موجودی هفتگی نفت آمریکا(حدود ۶ میلیون بشکه) سیگنال منفی به نفت داد. از طرفی، آژانس بین‌المللی انرژی نیز همچون اوپک در گزارش ماهانه خود تقاضای جهانی نفت کمتر از ماه قبل برآورد و کاهش ظرفیت‌‌های مازاد به ۲ درصد از تقاضا را گوشزد کرد. حال بازار نفت در انتظار انتشار آمار هفتگی تعداد دکل‌های نفتی در شامگاه جمعه است که طی سه هفته گذشته نزولی بود.

چشم انداز نفت

در گزارش ماهانه اوپک که امروز منتشر شد، سازمان کشور‌های تولید کننده نفت، یک میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه در روز افزایش تقاضای جهانی برای سال آتی پیش‌بینی کرد. این در حالی است که در گزارش ماه گذشته، اوپک یک میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز افزایش برای تقاضای جهانی پیش‌بینی کرده بود. به این ترتیب پیش‌بینی جدید اوپک با کاهش ۵۰ هزار بشکه‌ای همراه است.

سازمان کشورهای تولیدکننده نفت همچنین پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی برای تولیدات نفت خام اعضای آن با ۳۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش همراه شود.

صادرات نفت آمریکا با افزایش تولید نفت شیل در منطقه پرمیان باسین، ممکن است تا سال ۲۰۲۰ به ۹/ ۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند. هیوستون کرونیکل به نقل از اس‌اند‌پی گلوبال پلاتس نوشت: برآورد می‌شود صادرات نفت آمریکا در سال میلادی آینده به ۲/ ۲ میلیون بشکه در روز صعود کند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸
قیمت نفت

قیمت روزانه نفت خام در هفته منتهی به جمعه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸
قیمت نفت

نظر بدهید