تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به ۲۷ مهر

0
124

مقدمه

blueرشد شدید موجودی ذخایر نفتی آمریکا بر نگرانی از تحریم نفت ایران و تنش‌های واشنگتن و ریاض سایه انداخت و قیمت‌ نفت برنت را به زیر ۸۰ دلار بر بشکه رساند. نفت‌خام آمریکا نیز مرز روانی ۷۰ دلار را واگذار کرد و به کانال ۶۰ دلار وارد شد.

blueموجودی انبارهای نفتی آمریکا حدود ۵/ ۶ میلیون بشکه در هفته گذشته افزایش یافته، این رقم بسیار بیشتر از انتظارات بود و موجب شد قیمت نفت در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه افت شدیدی را تجربه کند. در واقع اداره اطلاعات انرژی آمریکا به‌عنوان رسمی‌ترین منبع اعلام موجودی ذخایر نفتی این کشور در حالی روز چهارشنبه از افزایش شدید موجودی انبارهای نفتی این کشور خبر داده بود که موسسه نفت آمریکایک روز پیش از آن برآورد کرده بود این ذخایر ۱/ ۲ میلیون بشکه کاهش یافته است. علاوه بر این رقم اعلام شده از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا حدودا دو برابر مقدار برآورد برخی دیگر منابع از جمله سایت خبری بلومبرگ از رشد موجودی‌ انبارهای نفتی آمریکا بود. افزایش موجودی انبارهای نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی است که اتفاق می‌افتد و این طولانی‌ترین بازه زمانی رشد این ذخایر از اوایل سال ۲۰۱۷ محسوب می‌شود.

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد ۶/ ۰ درصدی به قیمت ۹/ ۷۱ دلار معامله شد. انتظار می‌رفت که بهای نفت با افزایش غیرمنتظره موجودی هفتگی آمریکا و همچنین افزایش ۸ واحدی تعداد دکل‌های نفتی این کشور در هفته قبل تضعیف شود.

orangeروز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با افت ۸/۰ درصدی به قیمت ۳/۷۱ دلار رسید. بهای نفت با رکوردشکنی تولیدات «شیل»(۷/ ۷ میلیون بشکه) و انتظار برای افزایش مجدد موجودی هفتگی نفت آمریکا تحت فشار قرار گرفت.

orangeروز چهارشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا ضمن یک رفت‌وبرگشت در سطح ۳ /۷۱ دلار باقی ماند. برآورد هفتگی موسسه نفت آمریکا از کاهش غیرمنتظره موجودی‌ها، فعالان بازار را غافلگیر کرد و موجب تقویت مقطعی قیمت نفت در روز گذشته شد.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا با رشد حدود یک درصدی به قیمت ۳/ ۶۹ دلار رسید. انبساط موجودی آمریکا در روز چهارشنبه تنش بین آمریکا و عربستان بر سر جمال خاشقجی را تحت‌الشعاع قرار داد و افت قابل‌توجه بهای نفت را رقم زد. مطابق اعلام اداره اطلاعات انرژی(EIA، میزان موجودی‌ها در هفته منتهی به ۱۲ اکتبر، برای چهارمین هفته متوالی، ۵/ ۶ میلیون افزایش یافت و از مجرای انقباض تقاضا، افت نفت را نشانه رفت. در نقطه مقابل، روز جمعه با بروز نشانه‌هایی از تقویت تقاضا از سوی چین، به عنوان بزرگ‌ترین‌ واردکنند‌ه‌ بهای نفت اندکی بهبود یافت. شواهد حاکی از این است که برخی واحدهای پالایشگاهی در چین پس از تعطیلات تابستانی، فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. از طرفی، انتشار آمار هفتگی شمار دکل‌های فعال نفتی آمریکا در عصر جمعه بر قیمت‌ها موثر است.

چشم انداز نفت

icon blue tickرشد موجودی انبارهای نفتی آمریکا در حالی به افت شدید قیمت‌ها منجر شده که دو عامل ژئوپلیتیک در هفته‌های اخیر قیمت‌ها را در مسیر افزایشی قرار داده بود. اول اینکه بازار در آستانه بازگشت تحریم‌های نفتی ایران است، تحریم‌هایی که برخی منابع از اثرگذاری شدید آن بر صادرات نفت ایران خبر می‌دهند، هرچند در این میان نشانه‌‌هایی در دست است که خبر افت شدید عرضه نفت ایران را رد می‌کند.

icon blue tickاما موضوع دیگری که موجب نگرانی معامله‌گران شد و اخیرا اتفاق افتاده، احتمال افزایش تنش‌ها بین آمریکا و عربستان به دنبال سرنوشت نامعلوم روزنامه‌نگار منتقد سعودی، جمال خاشقجی در نشریه آمریکایی واشنگتن پست است. آمریکا هفته گذشته اعلام کرد در صورتی که مشخص شود حکومت سعودی در قتل جمال دست داشته، با اقدامات مقابله‌ای واشنگتن مواجه خواهد شد. از طرفی یکی از مسوولان خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که درصورت رخ دادن چنین اتفاقی عربستان نفت را به بیش از ۲۰۰ دلار افزایش خواهد داد. احتمال استفاده عربستان از نفت به‌عنوان سلاح موجب شد که قیمت‌ها در اولین روزهای معاملاتی هفته گذشته افزایش یابد. با این حال بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که عربستان نمی‌تواند به چنین اقدامی دست زند چراکه خود آسیب‌ شدیدی از تحریم نفتی غرب خواهد دید.

icon blue tickبرخی کارشناسان اما افت قیمت‌ها را موقتی می‌دانند و بر این باورند که به زودی بازار آرام شده و مجددا نگرانی از کاهش عرضه نفت ایران قیمت‌ها را به کانال ۸۰ دلار باز می‌گرداند. از سوی دیگر عده‌ای دیگر معتقدند که نگرانی از افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین و تضعیف اقتصاد جهان مهم‌ترین عامل اثرگذار بر بازار نفت در ماه‌های آتی است.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید