تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به ۴ آبان

0
216

مقدمه

blueپنج منبع آگاه از برنامه صادرات نفت عراق گفتند، این کشور به منظور تبعیت از تحریم های ضد ایرانی دولت آمریکا، در ماه نوامبر ارسال نفت از میدان کرکوک به ایران توسط کامیون های نفتکش را متوقف می کند. کرکوک یکی از بزرگترین و قدیمی ترین میادین نفتی خاورمیانه به شمار می رود. سال گذشته، عراق شروع به ارسال نفت از میدان کرکوک به ایران جهت استفاده در پالایشگاه های این کشور کرد و ایران نیز توافق کرد که معادل نفت دریافتی، در بنادر جنوبی عراق به این کشور نفت تحویل دهد. این منابع گفتند، عراق در حال حاضر، روزانه کمتر از ۳۰ هزار بشکه نفت از طریق کامیون های نفتکش به ایران نفت صادر می کند. یک منبع نزدیک به عملیات صادرات نفت عراق گفت: «آمریکا عراق را برای توقف صادرات نفت به ایران و از سرگیری ارسال نفت مناطق کردی به ترکیه تحت فشار قرار داده است. اگر ترکیه نفت بیشتری از عراق بخرد، ممکن است استدلال آنکارا مبنی بر اینکه برای ادامه خرید نفت از ایران به معافیت از تحریم های آمریکا نیاز دارد تضعیف شود.»

اهم تغییرات روزانه طی هفته

orangeروز دوشنبه هر بشکه نفت خام آمریکا طی هفته قبل ۳ درصد افت کرد و به سطح ۴/ ۶۹ دلار، یعنی کف ماهانه رسید. هفته گذشته، تنش بین قدرت‌های غربی و عربستان بر سر قتل جمال خاشقجی افق عرضه را از سوی بزرگ‌ترین صادرکننده جهان تیره کرد و عامل حمایت از بهای نفت شد. اما، تداوم صعودهای غیرمنتظره موجودی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی، به نگرانی‌های سمت عرضه مجال نداد و موجب تنزل شاخص نفتی به کف یک ماه اخیر شد.

orangeروز سه شنبه هر بشکه نفت خام آمریکا با قیمت ۹/ ۶۸ دلار معامله شد که افت اندکی را نسبت به پایان هفته گذشته نشان می‌دهد. در این شرایط سه عامل کاهشی و دو اهرم افزایشی برای قیمت نفت قابل رصد است.

orangeروز چهارشنبه قیمت نفت خام آمریکا با کاهش محسوس به سطح ۹/ ۶۷ دلار به ازای هر بشکه رسید. نفت برنت نیز فاصله خود را با سطح ۸۰ دلار بیشتر کرد و به مرز ۷۸ دلار رسید.

orangeروز جمعه هر بشکه نفت خام آمریکا در ادامه روند کاهشی خود به قیمت ۶۷ دلار معامله می‌شد. این در شرایطی بود که برنت تا کف ۷۵ دلار نیز سقوط کرد، اما در ادامه مجدد به سطح ۷۷ دلار نزدیک شد. از نگاه تکنیکال، قیمت برنت میانگین ۵۰ و ۱۰۰ روزه را به سمت پایین شکسته است و اکنون ۷۴ دلار میانگین ۲۰۰ روزه است که در صورت شکست آن می‌تواند فشار فروش چارتیست‌ها را به همراه بیاورد. علاوه بر پیش‌بینی افزایش موجودی نفت تجاری آمریکا و وعده وزیر نفت عربستان برای افزایش عرضه، به نظر می‌رسد بخش مهمی از نگرانی معامله‌گران نفت به تقاضا مربوط است. نگرانی از افول اقتصاد جهانی و به ویژه بازارهای نوظهور باعث تردید درباره آینده تقاضای نفت شده است. با این حال برخی گروه‌های تحلیلی نظیر مورگان‌استنلی همچنان در انتظار چرخش مسیر طلای سیاه تا پایان ۲۰۱۸ هستند.

چشم انداز نفت

icon blue tickبهای معاملات نفت روز جمعه به دلیل نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه و افت بازارهای سهام جهانی و تجارت که به تقاضا آسیب خواهد زد، دچار کاهش شد و به سوی ثبت سومین کاهش هفتگی پیش رفت. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴۷ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، به ۷۶.۴۲ دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت از ابتدای هفته جاری تاکنون ۳.۵ درصد کاهش قیمت داشته است. کاهش حدود ۱۰ دلاری نفت برنت در اکتبر ناشی از ریزش بازارهای سهام جهانی بوده است.

icon blue tickبازارهای مالی از شماری از نگرانی‌ها از جمله جنگ تجاری آمریکا و چین، ریزش ارزهای بازار نوظهور، افزایش هزینه استقراض و بازده اوراق قرضه و نگرانیهای اقتصادی در ایتالیا آسیب دیده اند. همچنین نشانه‌هایی از کندی رشد تجارت جهانی به چشم می‌خورد به طوری که نرخ محموله‌های تجاری پس از رشدی که در طول سال ۲۰۱۸ داشت، افت پیدا کرده است. در این بین، عربستان سعودی اعلام کرد بازارهای نفت ممکن است تا پایان سال با اشباع عرضه مواجه شوند. اما در حال حاضر بازارهای نفت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران که از ماه میلادی آینده آغاز می شود، با محدودیت عرضه مواجه هستند.

تغییرات قیمت نفت خام در طی هفته منتهی به ۲۶ اکتبر ۲۰۱۸

قیمت نفت

نظر بدهید