تحلیل روند هفتگی نرخ ارز از۲۰ تا ۲۴ آذر

0
372

ارز دولتی

• روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته روندی مثبت بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه برابر با ۳۲۱۹۹ ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۴۹ ریال افزایش قیمت داشت. قیمت دلار در روز چهارشنبه به ۳۲۲۲۶ ریال رسید. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر با ۷۰۷۴ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت به میزان ۳۳۵ ریال افزایش یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته برابر با ۳۴۰۰۵ ریال اعلام شد. این قیمت نسبت به نجشنبه هفته گذشته ۶۲۷ ریال کاهش قیمت داشته است. قیمت یوروی مبادلاتی در روز چهارشنبه برابر با ۳۴۲۷۶ ریال اعلام شد. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی با یورو در بازار آزاد برابر با ۸۷۲۴ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته به میزان ۷۶۴ ریال افزایش داشته است.
• نرخ برابری دلار با یورو در بازارهای جهانی در روز سه شنبه کاهش یافته و هر دلار با ۰.۰۱ کاهش ارزش در برابر یورو در این روز برابر با ۰.۹۳ یورو مبادله می شد.

ارز در بازار آزاد

• دلار در بازار آزاد در این هفته روند قیمتی صعودی داشت. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر با ۳۹۲۰۰ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۵۰ ریال افزایش قیمت داشت. قیمت دلار در روز چهارشنبه برابر با ۳۹۳۰۰ ریال بود که نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰ ریال افزایش قیمت در بازار را نشان می داد.
• چهارشنبه پس از انتشار بیانیه پولی فدرال رزرو آمریکا و سخنرانی جنت یلن در کنفرانس مطبوعاتی، دلار آمریکا به ‌شدت در برابر ارزهای اصلی بازار تقویت شد. هیچ‌کس از افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره تعجبی نکرد، اما برآوردهای نرخ بهره‌ای مقامات فدرال رزرو (Dot Plot) نشانگر سه مرحله افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ بودند. طبق آخرین برآوردهایی که در ماه سپتامبر انجام‌شده بود، مقامات فدرال رزرو تنها به دنبال دو مرحله افزایش نرخ بهره بودند. این برآورد نرخ بهره‌ای بانک نشان می‌دهد که فدرال رزرو از ماه سپتامبر تا دسامبر بیشتر به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل شده است. این موضوع ابتدا منجر به تقویت دلار آمریکا شد، اما پس از آن بازار با شک و تردید مواجه بود. سرمایه‌گذاران می‌ترسیدند که شاید جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا بدبینانه ظاهر شود و منجر به تضعیف دلار آمریکا شود. اما برخلاف انتظارات، جنت یلن از نظرات مقامات فدرال رزرو آمریکا دفاع کرد و با ابراز خوش‌بینی نسبت به اقتصاد آمریکا، از خریداران دلار آمریکا حمایت کرد. جنت یلن معتقد است که تغییر در Dot Plot یک تعدیل خیلی ملایم بوده است.
• در حال حاضر طبق قیمت‌گذاری وجوه فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن ۲۰۱۷ به ۷۰ درصد رسیده و شانس افزایش نرخ بهره در نیمه دوم سال هم ۱۰۰ درصد است. پیش‌بینی می‌شود که USD/JPY به سمت ۱۲۰ حرکت کند، هرچند که شاید رسیدن جفت ارز به این محدوده تا سال ۲۰۱۷ به طول انجامد.
• تنها در ماه گذشته، دلار آمریکا بیش از ۳ درصد و در چهار ماه گذشته نزدیک به ۱۰ درصد صعود کرده و به بالاترین سطح ۱۳ سال اخیر رسیده است. با شکست شدن نرخ ۱۱۸ برای USD/JPY و ۱.۰۴ برای EUR/USD، اکثر سرمایه‌گذاران انتظار دارند که USD/JPY به ۱۲۰ و EUR/USD به ۱.۰۰۰۰ برسد.
• فدرال رزرو نه‌تنها روز چهارشنبه نرخ بهره را افزایش داد، بلکه رئیس بانک مرکزی آمریکا هم گفت که سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ “یک تعدیل ملایم” در برآوردها است. یعنی اگر سیاست‌های مالی ترامپ بر اقتصاد آمریکا تأثیر مثبت بگذارد، احتمالاً بیش از سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ را شاهد خواهیم بود.
• با این‌ وجود، رشد ارزش دلار آمریکا برای اکثر بانک‌های مرکزی جهانی خبر خوشایندی نیست. هر چند که یورو و ین ژاپن در برابر دلار آمریکا سقوط کرده‌اند، اما مسلماً آسیب جدی را ارز اقتصادهای نوظهور متحمل شده‌اند. افزایش نرخ بهره آمریکا و ارزش دلار آمریکا، بدهی دلاری اقتصادهای نوظهور را گران‌تر از گذشته می‌کند. این مسئله می‌تواند برای تقاضای اقتصاد جهانی اثر منفی داشته باشد.
• رشد ارزش دلار آمریکا برای اقتصاد این کشور هم ریسک‌هایی دارد. اگر سیاست‌های مالی ترامپ نتوانند منجر به رشد سریع اقتصادی و تورمی شوند، تمام انتظارات سرمایه‌گذاران نقش بر آب خواهد شد و در نتیجه به اقتصاد آمریکا شوک وارد خواهد شد. این موضوع می‌تواند به‌ سرعت منجر به اصلاح نزولی قوی بازارهای سهام آمریکا، دلار و نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری شود. با این ‌حال پیش از اینکه اقدام به فروش دلار کرد، بایستی دلیلی به غیر از جریانات تثبیت سود انتهای سال پیدا کرد. آخرین گزارش‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا از رشد دلار حمایت می‌کنند.
• روند قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته روندی مثبت بود. قیمت یورو در روز شنبه در بازار برابر ۴۲۵۰۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت یورو برابر با ۴۳۰۰۰ ریال تعیین شد.
• در روز پنجشنبه با وجود افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان، شاهد تضعیف ارزش یورو بودیم. یورو به پایین‌ترین سطح ۱۴ سال اخیر در برابر دلار آمریکا رسیده است. افزایش تقاضا برای دلار دلیل اصلی کاهش نرخ برابری EUR/USD است. گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو هم مبهم بودند.
• درعین‌حال، در روز پنجشنبه بیانیه پولی بانک مرکزی سوئیس هم منتشر شد. نرخ بهره سوئیس بدون تغییر در منفی ۰.۷۵ درصد باقی ماند، اما رئیس بانک مرکزی بر ضرورت مداخله بانک مرکزی در بازار و باقی ماندن نرخ بهره در محدوده منفی تأکید کرد و اعلام کرد که ارزش فرانک در بازار به‌طور قابل‌توجهی بیش از مقدار واقعی قیمت‌گذاری شده است.

monitoreconomy_ir-currency-26azar95

نظر بدهید