تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۳۰ دی تا ۵ بهمن

0
488

ارز دولتی
روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۶۶۳۹ ریال بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۱۳۶ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۶۷۷۵ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۸۵۲۵ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۹۸۴ ریال تشدید شده است.
روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۳۳ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۴۷۸۰ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۹۵۵ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۵۷۳۵ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی یورو در بازار آزاد برابر ۱۱۴۱۵ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۰۸ ریال بهبود یافته است.
نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۱ و در دو روز پایان هفته برابر ۰.۸۰ بود. در بانک مرکزی این نسبت در قیمتگذاری برابر نسبت جهانی بود، در بازار آزاد این نسبت قیمتی در ابتدای هفته برابر ۰.۸۰ و در دو روز میانی هفته برابر ۰.۷۸ و در سه روز انتهای هفته برابر ۰.۷۹ بود.

ارز در بازار آزاد
روند قیمتی دلار در این هفته در بازار آزاد نزولی بود. دلیل این نزولی بودن در آخر هفته دخالت دولت در بازار ارز و تزریق ارز به بازار بود. در ابتدای هفته قیمت دلار با ۱۳۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۵۵۷۰ ریال بود. قیمت دلار در بازار آزاد در روز پنجشنبه ۲۷۰ ریال نسبت به انتهای هفته کاهش داشته و برابر ۴۵۳۰۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۳۲ ریال و در انتهای هفته برابر ۹۵ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور میانگین برابر ۴۵۵۸۶ ریال بود.
ترامپ با اعلام اینکه خواستار افزایش قیمت دلار آمریکا در بازار است، بازارهای مالی را به هم ریخت. این نظرات ترامپ بعد از اظهار نظرهای جنجالی وزیر خزانه‌ داری آمریکا ایراد شده است. وزیر خزانه‌ داری آمریکا اخیراً گفته بود که دلار ارزان به نفع تجارت آمریکاست. ترامپ در مصاحبه‌ای با CNBC گفته است که، “دلار قوی‌تر و قوی‌تر خواهد شد و در نهایت من می‌خواهم دلار را قوی ببینم.” او در رابطه با نظرات منوچن، وزیر خزانه ‌داری هم گفته است که شاید بازار نظرات منوچن را اشتباه تفسیر کرده است.
واکنش بازار سهام به نظرات ترامپ منفی بود، اما نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری افزایش یافت. این هفته بازار ارز خارجی درگیر اظهار نظرهای عجیب مقامات آمریکایی بوده است. در اوایل معاملات پنجشنبه هم دلار به شدت سقوط کرد و یورو توانست به اوج قیمتی سه سال اخیر برسد. ماریو دراگی در کنفرانس مطبوعاتی بانک مرکزی اروپا گفت که رشد قوی اقتصادی، افزایش قیمت یورو در بازار ارز خارجی را توجیه می‌کند.
روز جمعه دلار آمریکا حرکات نوسانی داشت، اما در ادامه سقوط کرد. EURUSD دوباره به ۱.۲۵ دلار جهش کرد، اما با مقاومت فروشندگان مواجه شد و به محدوده ۱.۲۴۵ بازگشته است. ین ژاپن هم به‌ شدت رشد کرده و هر دلار آمریکا به زیر ۱۰۹ ین ژاپن رسیده است.
روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۸۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۶۴۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار آزاد با ۷۰۰ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۵۷۱۵۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۸۱ ریال و در انتهای هفته برابر ۱۷ ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۵۷۴۷۶ ریال بود.
بر اساس گزارش سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا، تغییری در سیاست‌های پولی این بانک مرکزی اعمال نشده است. طبق تصمیم ماه‌های گذشته بانک مرکزی اروپا، حجم برنامه QE به ۳۰ میلیارد دلار در ماه کاهش ‌یافته و تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ هم تغییری نخواهد کرد. هر چند که بانک مرکزی معتقد است که در صورت نیاز می‌توان برنامه QE را تغییر داد.
در انگلستان، پوند در واکنش به گزارش‌های خوب GDP بریتانیا تقویت شد. رشد اقتصادی بریتانیا در پایان سال ۲۰۱۷، ۱.۵ درصد بوده است و رشد کل سال ۲۰۱۷ هم ۱.۸ درصد بوده است. با این‌همه، این پایین‌ترین رشد اقتصادی بریتانیا در ۵ سال گذشته محسوب می‌شود.
بانک مرکزی در نشست ماه نوامبر گفته بود که افزایش نرخ بهره در آینده محدود و تدریجی خواهد بود. این یعنی مرحله بعدی افزایش نرخ بهره در اواخر سال ۲۰۱۸ روی خواهد داد. این در حالی است که بازار تا حدودی انتظار دو مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را دارد، که طبق این انتظارات محتمل‌ترین زمان برای اولین افزایش نرخ بهره، نشست ماه مه بانک مرکزی است.

نمودار قیمت دلار و قیمت یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید