تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱ تا ۶ مهر)

0
508
بازار آتی ارز , تحلیل قیمت دلار و یورو , بازار ثانویه ارز

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۵ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۳۶۰۵ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز ۲۰۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش داشته و برابر ۳۳۸۰۵ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۳۳۵ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این اختلاف قیمت ۳۵ ریال بهبود یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۲۵۷ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۴۰۱۵۶ ریال اعلام شد. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با ۴۹۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۹۶۶۶ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۳۲۴ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۳۱۳ ریال تشدید شده است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در روزهای شنبه تا دوشنبه برابر ۰.۸۳ و در روز سه شنبه برابر ۰.۸۴و در دو روز پایانی هفته برابر ۰.۸۵ بود. این نسبت در قیمت گذاری بانک مرکزی رعایت شده و در ابتدای هفته این نسبت برابر ۰.۸۳ و در روز پنجشنبه نیز برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت از شنبه تا سه شنبه برابر ۰.۸۲ و در دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۳ بود.

ارز در بازار آزاد
• قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته روندی صعودی داشت. در ابتدای هفته قیمت دلار با کاهش ۶۰ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۸۸۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت دلار ۲۶۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۹۱۴۰ ریال ارزش داشت. تفاوت نرخ خرید و فروش دلار در ابتدا و انتهای هفته برابر ۶۰ ریال بود و تفاوتی نکرد. متوسط قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته برابر ۳۹۰۲۸ ریال بود.
• دلار آمریکا توانست از ثبت پنجمین هفته متوالی منفی جان سالم به در برد. بیانیه سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا موجب شد تا دلار آمریکا از پایین‌ ترین سطح ۱۵ ماه اخیر فاصله بگیرد. جنت یلن و سایر اعضای فدرال رزرو با وجود تورم ضعیف در نیمه اول سال میلادی، تصمیم گرفتند که به چشم‌ انداز میان ‌مدت افزایش نرخ بهره پایبند بمانند. واکنش بازار به این تصمیم فدرال رزرو مثبت بود. حتی فدرال رزرو در رابطه با زمان شروع برنامه کاهش ترازنامه نیز حرف زد.
• به ‌طور کلی، در هفته معاملاتی جاری دلار آمریکا با حمایت خوبی مواجه بوده است. نتایج نگران‌کننده انتخابات آلمان و نیوزیلند و همچنین تأکید فدرال رزرو برافزایش نرخ بهره شرایط را برای تقویت دلار آمریکا فراهم کرده است. اگر اتفاق غیرمنتظره سیاسی روی ندهد، رالی دلار آمریکا می‌تواند ادامه یابد. USDJPY حرکات قیمتی دلار را بهتر از سایر جفت ارزها به نمایش می‌گذارد. ادامه رالی صعودی دلار، این جفت ارز را به ۱۱۳ خواهد رساند.
• نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا به بالاترین سطح در بیش از دو ماه گذشته رسیده و نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان و فرانسه نیز رشد کرده‌اند. رالی صعودی شاخص دلار آمریکا نیز بعد از رسیدن به اوج قیمتی شش هفته اخیر متوقف ‌شده است. شاخص اطمینان ناحیه یورو به بالاترین سطح یک دهه گذشته افزایش‌ یافته، که درنتیجه یورو برای اولین بار در چهار روز گذشته توانسته از کف قیمتی اخیر فاصله بگیرد.
• گزارش‌های اقتصادی در روز چهارشنبه آمریکا تأثیر جزئی بر بازار گذاشتند. شاخص سفارشات کالاهای بادوام آمریکا بعد از افت ۶.۸ درصدی در ماه اوت، رشد ۱.۷ درصدی را ثبت کرده است. رشد شاخص خالص سفارشات کالاهای بادوام نیز ضعیف‌تر از دور قبلی بوده است. شاخص فروش خانه‌های در معرض فروش نیز ضعیف بود و به‌ جای افت ۰.۵ درصد پیش‌بینی ‌شده، ۲.۶ درصد سقوط کرده است.
• قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۴۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته برابر ۴۷۰۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۶۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۶۹۹۰ ریال بود. تفاوت نرخ خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۲۴۷ ریال بوده و در انتهای هفته برابر ۹۰ ریال بود. این تفاوت فاحش نشان از نااطمینانی شدید بازار نسبت به روند آتی یورو در ابتدای هفته بود. متوسط قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته برابر ۴۷۰۵۱ ریال بود.
• به دلیل اینکه در روزهای اخیر خبر خاصی از اقتصاد انگلستان منتشر نشده بود شاهد افت ارزش پوند در برابر دلار آمریکا بودیم. با این ‌حال دیروز ارزیابی CBI انگلستان از بخش عمده و خرده ‌فروشی منتشر شد. این شاخص در ماه سپتامبر جهش بزرگی داشته که نشان می‌دهد شاهد بهبود تقاضای مصرف‌ کنندگان بودیم. بر اساس این گزارش، بخش خرده ‌فروشی انگلستان شاهد سریع ‌ترین رشد در بیش از دو سال گذشته بوده است. این خبر خوبی برای گزارش خرده ‌فروشی انگلستان است و می‌تواند از چشم ‌انداز مثبت اقتصادی انگلستان حمایت کند.

به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل بازار ارز

نظر بدهید