تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۰ تا ۱۵ تیر)

0
311

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی صعودی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی با ۱۶ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۳۲۵۰۵ ریال بود. این قیمت افزایش یافته و در روز پنجشنبه با افزایش ۵۵ ریالی نسبت به ابتدای هفته قیمت دلار مبادلاتی برابر ۳۲۵۶۰ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۲۵۰ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۲۹ ریال افزایش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۸۵ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۷۱۴۲ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در طی هفته ۲۱۹ ریال کاهش داده شد و در روز پنجشنبه قیمت این ارز ۳۶۹۲۳ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۸۰۷ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۳۴ ریال افزایش داشته است.
 • نسبت قیمت جهانی دلار به یورو تا روز سه شنبه برابر ۸۷ بوده و در روز چهارشنبه ۰.۰۱ افزایش داشته و برابر ۰.۸۸ بود. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت در سه روز اول برابر ۰.۸۵ و در سه روز دوم برابر ۰.۸۶ بود.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی داشت. در ابتدای هفته قیمت دلار با ۲۳۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۷۸۴۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه ۳۰ ریال کاهش داشته و برابر ۳۷۸۱۰ ریال بود.
 • سقوط اخیر شاخص دلار آمریکا ارتباط زیادی با فدرال رزرو ندارد و بیشتر به وضعیت اقتصادی آمریکا در مقایسه با سایر اقتصادهای جهانی بستگی دارد. به‌گونه‌ای که وضعیت اقتصادی ناحیه یورو، بانک مرکزی اروپا را به مرحله پایان دادن به محرک‌های پولی نزدیک کرده و عملکرد اقتصادی انگلستان نیز بانک مرکزی این کشور را به فکر افزایش نرخ بهره انداخته است.
 • به نظر می‌رسد که نگرانی سرمایه‌گذاران دلار آمریکا از داده‌های ضعیف اقتصادی این کشور است، که از اواسط ماه مارس شاهد انتشار شاخص‌های اقتصادی ضعیفی بودیم، درحالی‌که در این مدت، فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش داده است. یعنی باوجوداینکه فدرال رزرو از عملکرد اقتصادی میان‌مدت آمریکا اطمینان دارد، اما گزارش‌های اقتصادی از چنین ادعایی حمایت نمی‌کنند. همچنین در این مدت عملکرد شاخص‌های اقتصادی اروپا بهتر از انتظارات بوده است. این وضعیت بر نرخ‌های آنی بازار نیز تأثیر گذاشته است.
 • سرمایه ‌گذاران منتظر گزارش NFP آمریکا هستند، به همین خاطر شاهد بازار آرامی در معاملات آسیا بودیم. بزرگترین حرکت قابل‌ توجه در بازار، به جفت ارزهای ین ژاپن مربوط می‌شود USDJPY. با وجود سقوط شاخصهای سهام آسیایی توانسته تا ۸۵ صعود کند. با این‌ حال، احتمال شکست نرخ رُند ۱۱۴ پیش از انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا پایین است. حمایت‌های جفت ارز در ۱۱۳.۳۰ و ۱۱۲.۷۵ قرار گرفته‌اند.
 • شاخص ISM بخش خدماتی آمریکا در ماه ژوئن رشد کرده، اما شاخص اشتغال این گزارش از ۸ واحد به ۵۵.۸ واحد سقوط کرده است، که نشانگر رشد ضعیف اشتغال است. شاخص ADP نیز به پایینترین سطح از ماه اکتبر رسیده است. میانگین چهار هفته‌ای مدعیان بیکاری نیز افزایش‌ یافته و تعداد مدعیان بیکاری نیز به بالاترین سطح از اواسط ماه آوریل رسیده است.
 • در حالیکه در نشست ماه ژوئن، فدرال رزرو نرخ بهره را به ‌اندازه ۲۵ درصد افزایش داد و یلن نیز از برنامه کاهش دارایی‌های بانک مرکزی حرف زد، اما گزارش نشست نشان می‌دهد که، مقامات فدرال رزرو در رابطه با زمان شروع کاهش ترازنامه بانک مرکزی اختلاف ‌نظر دارند. تعدادی از مقامات فدرال رزرو، از شروع فرآیند کاهش ترازنامه در چند ماه آینده حمایت کرده‌اند، اما سایر مقامات نگران هستند که شاید با وجود افزایش نرخ بهره، شرایط مالی برای شروع فرآیند کاهش ترازنامه بانک مرکزی مناسب نباشد.
 • قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی داشت. در ابتدای هفته قیمت یورو با ۴۶۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه پیش برابر ۴۴۰۹۰ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه با ۳۶۰ ریال کاهش برابر ۴۳۷۳۰ ریال بود.
 • پنجشنبه یورو بهترین عملکرد را در بازار به نمایش گذاشت. یورو توانست به خاطر دیدگاه‌های مثبت بانک مرکزی اروپا در برابر همه ارزهای اصلی بازار تقویت شود. بر اساس گزارش آخرین نشست پولی بانک مرکزی اروپا، هیئت‌ رئیسه بانک مرکزی به تعدیل سیاست‌های تسهیل مقداری پولی (QE) توجه داشته است. هرچند که در نشست قبلی، بانک با تعدیل سیاست‌ها مخالفت کرده، اما این نشان می‌دهد که بانک مرکزی برای کاهش برنامه QE آماده است. حتی اعضای بانک مرکزی و رئیس بانک مرکزی آلمان نیز معتقد هستند که با بهبود روند اقتصادی، شرایط برای تعدیل سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی فراهم می‌شود. حتی نوونتی نیز گفته است که برنامه QE یک ابزار پولی ماندگار نیست.
 • با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش سرمایه‌ گذاری در میان نگرانی‌ها از BREXIT، رشد اقتصادی انگلستان تضعیف ‌شده است. پوند تنها زمانی می‌تواند دوباره رشد کند، که نخست ‌وزیر انگلستان به دنبال خروج آرام و همراه با توافق از اتحادیه اروپا باشد. در حال حاضر، هنوز نشانه‌ای از چنین سیاست‌هایی در دولت انگلستان مشاهده نمی‌شود. به همین خاطر، پوند در برابر فشارهای فروش آسیب ‌پذیر خواهد بود، به‌ خصوص که رفته ‌رفته وضعیت شاخص‌های اقتصادی انگلستان وخیمتر می‌شود. در حالیکه نرخ ۳۰ دلاری فاصله زیادی با سطوح فعلی ندارد، اما تا زمانی که گزارش‌های اقتصادی آمریکا ضعیف نباشند، تصور شکست ۱.۳۰ دلاری کمی سخت است.
  به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  @monitoreconomy_ir-currency-17

نظر بدهید