تحلیل روند هفتگی نرخ ارز ۱۱ تا ۱۶ دی

0
334

ارز دولتی

 • روند قیمت دلار مبادلاتی در طی هفته گذشته تغییرات آنچنانی نداشت. در روز شنبه قیمت دلار مبادلاتی با یک ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته ۳۲۳۷۵ ریال قیمت گذاری شد. در روز چهارشنبه این قیمت یک ریال کاهش یافته و برابر با ۳۲۳۷۴ ریال بود. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر با ۶۹۲۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۶۷۶ ریال کاهش یافته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در هفته گذشته روندی نزولی بود. قیمت یورو در روز شنبه با ۲۰۶ ریال افزایش نسبت به روز پنجشنبه برابر با ۳۴۰۵۶ ریال اعلام شد. قیمت یورو در روز چهارشنبه با کاهشی ۳۶۶ ریالی نسبت به ابتدای هفته به ۳۳۶۹۲ ریال رسید. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یورو مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر با ۸۸۰۸ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این میزان اختلاف ۶۹۷ ریال کاهش داشته است.
 • در طی هفته نرخ جهانی برابری دلار و یورو دوبار دستخوش تغییرات شد. ابتدا در روز چهارشنبه افزایش ارزش دلار در برابر یورو به میزان ۰۱ را شاهد بودیم و قیمت دلار برابر با ۰.۹۶ یورو شد. سپس در روز پنجشنبه ارزش دلار در برابر یورو ۰.۰۲ کاهش یافته و ارزش هر دلار برابر با ۰.۹۴ یورو شد.
 • در بازار داخلی در ابتدای هفته ارزش برابری دلار و یورو برابر ۹۳۴ دلار/یورو بود. این نرخ در انتهای هفته برابر ۰.۹۲۶ بود. بررسی برابری دلار و یورو در بازار داخلی نشان می دهد، ارزش دلار در کشور به طور تصنعی در برابر یورو پایین نگه داشته شده است و در بهترین حالت ۰.۰۲ با حالت جهانی فاصله دارد.

ارز در بازار آزاد

 • دلار در بازار آزاد در این هفته به زیر ۴۰۰۰ تومان آمد. قیمت دلار در روز شنبه با کاهشی ۷۲۰ ریالی نسبت به پنجشنبه گذشته برابر با ۳۹۶۰۰ ریال معامله شد. در روز یکشنبه دلار در کمترین قیمت خود در این هفته به ۳۹۱۰۰ ریال رسید و نهایتا در روز پنجشنبه قیمت این ارز برابر با ۳۹۴۵۰ ریال شد.
 • گزارش آخرین نشست پولی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (FOMC Minutes) به حدی که انتظار می‌رفت مثبت نبود، با این حال، سرمایه‌گذاران در واکنش اولیه به این گزارش، نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا را همراه با دلار آمریکا تقویت کردند. طبق این گزارش، خوش‌بینی فدرال رزرو آمریکا تنها به خاطر سیاست‌های مالی رئیس‌جمهور جدید آمریکاست که در کمپین‌های انتخاباتی آن را مطرح کرده است. در واقع نیمی از مقامات فدرال رزرو آمریکا، سیاست‌های مالی ترامپ را در پیش‌بینی‌های خود تأثیر داده‌اند. به‌عبارت‌دیگر، فدرال رزرو روی برنامه‌های ترامپ حساب باز کرده، که اقدامی بسیار ریسکی است، چون‌که هنوز جزئیات سیاست‌های اقتصادی و مالی ترامپ مشخص نیست.
 • برخی از اعضای کمیته چنین ریسکی را درک کرده‌اند، به همین دلیل بارها اعلام کردند که بایستی نرخ بهره را به ‌تدریج و به ‌آرامی افزایش داد. اما اکثریت اعضا بر این باورند که به دلیل بهبود مخارج مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها و همچنین وضعیت قوی بازار کار آمریکا، فدرال رزرو بایستی نرخ بهره را سریع‌تر افزایش دهد. با این حال، رشد ارزش دلار آمریکا بر تورم این کشور تأثیر منفی دارد و همچنین ضعف اقتصادهای خارجی هم بر رشد اقتصادی آمریکا اثر منفی دارد. در حال حاضر تنها دلیل ثبات و انعطاف‌پذیری دلار آمریکا، واگرایی سیاست‌های پولی آن با رقباست. فدرال رزرو تنها بانک مرکزی است که به دنبال افزایش نرخ بهره است.
 • همچنین در این هفته بانک مرکزی چین نرخ CNYUSD را افزایش داد، بطوریکه این مقدار افزایش در یازده سال گذشته بی‌سابقه بود، در نتیجه نرخ یوان بیش از یک درصد در برابر دلار آمریکا تقویت شد. هدف بانک مرکزی از چنین کاری، حمایت از ارزش یوان، پیش از شروع تعطیلات سال نو چینی است. این تصمیم بانک مرکزی چین بر USDJPY هم تأثیر گذاشت و جفت ارز ابتدا به ۱۱۵,۰۰ سقوط کرد، اما در ادامه سریعاً به ۱۱۶,۰۰ برگشت.
 • قیمت یورو نیز در این هفته در بازار داخلی تنزل پیدا کرد. در روز شنبه قیمت یورو با ۵۸۰ ریال کاهش نسبت به روز پنجشنبه، به ۴۲۴۰۰ ریال رسید. کمترین قیمت یورو در روز یکشنبه رقم خورد. در این روز قیمت یورو ۴۱۸۵۰ ریال معامله شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار با ۲۰۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر با ۴۲۶۰۰ ریال بود.
 • گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو نسبتاً خوب بودند، به‌طوری‌که گزارش نهایی PMI ترکیبی ناحیه یورو به ۴ واحد رسیده و شاخص بهای مصرف‌کننده (CPI) ناحیه یورو هم رشد ۱.۱ درصدی را ثبت کرده است. به‌وضوح مشخص است که سیاست‌های پولی و تورمی بانک مرکزی اروپا در حال تأثیرگذاری بر اقتصاد ناحیه است. با تسهیل اعتبار دهی و کاهش ارزش یورو، رشد اقتصادی ناحیه هم تقویت‌شده است.
 • در انگلستان، شاخص PMI بخش ساخت‌وساز بسیار بهتر از انتظارات بود، اما رشد اعتبار مصرف‌کنندگان کمی نگران‌کننده است. نرخ رشد اعتبار مصرف‌کنندگان از سال ۲۰۰۵ تا به امروز بی‌سابقه بوده است، یعنی سطح استقراض دوباره به محدوده خطرناکی رسیده است. پوند از سوی سطح ۲۳ دلاری با فشارهای فروش مواجه شده و نسبتاً تضعیف‌شده است، به‌طوری‌که در EURGBP، نرخ برابری در بالای ۰.۸۵۰۰ معامله می‌شود.
 • ریسک مهم ناحیه یورو و ارز یورو در سال جدید میلادی، مسائل سیاسی، تروریسم، بحران بانکی ایتالیا و انتخابات است. مقابله و مدیریت اکثر این رویدادها کار دشواری است، اما هر کدام می‌توانند تأثیر قوی بر ارزش یورو و عملکرد مثبت اقتصادی اخیر ناحیه یورو داشته باشند.

                                              نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-17dey95-1                                              نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-17dey95-2

نظر بدهید