تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۱ تا ۱۶ شهریور)

0
334

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در طی این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته با ۸۶ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۳۲۴۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۸۴ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۳۳۳۰ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۷۰۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۱۱۰ ریال افزایش یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۲۶۱ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۹۴۳۳ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت این ارز نسبت به ابتدای هفته ۳۱۵ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۹۷۴۸ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۹۷۲ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته پیش به میزان ۱۵۲ ریال تشدید شده است.
• نسبت جهانی دلار به یورو تا روز چهارشنبه برابر ۰.۸۴و دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۳ بود. این نسبت در بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت در دو روز ابتدایی هفته برابر ۰.۸۲، در روزهای دوشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۱ و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه برابر ۰.۸ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۰ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۸۷۹۰ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۲۴۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۹۰۳۰ ریال بود. در این هفته قیمت دلار به طور میانگین برابر ۳۸۸۷۰ ریال بود.
• چشم‌انداز دلار آمریکا در کوتاه مدت مناسب نیست. هنوز آسیب‌های ناشی از طوفان هاروی تمام نشده که طوفان ایرما به سمت سواحل فلوریدا در حال حرکت است. پنجشنبه شاهد سقوط شدید نرخ بازدهی اوراق خزانه‌ داری آمریکا بودیم، به ‌طوریکه انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه ‌گذاران برای ماه دسامبر کاهش یافت. در این روز گزارش مدعیان بیکاری آمریکا منتشر شد، که به دلیل طوفان هاروی نشانگر افزایش تعداد متقاضیان استفاده از مزایای بیمه بیکاری بود. هنوز زود است که در رابطه با افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر حرف زد، اما همان‌طور که مقامات فدرال رزرو هشدار داده‌اند، در چند هفته آینده داده‌های اقتصادی آمریکا تحت تأثیر طوفان‌های هاروی و ایراما ضعیف خواهند بود. در چنین شرایطی تنها بهبود شاخص‌های اقتصادی است که می‌تواند از افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه دسامبر حمایت کند.
• از طرفی، نایب‌رئیس فدرال رزرو آمریکا، استنلی فیشر در ماه اکتبر محل کار خود را ترک خواهد کرد و جنت یلن نیز به‌عنوان رئیس فدرال رزرو آمریکا، احتمالا در اوایل سال ۲۰۱۸ فدرال رزرو را ترک خواهد کرد. به همین خاطر شاید فدرال رزرو خیلی به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل نشود. مگر اینکه گزارش‌های اقتصادی آمریکا خیلی بهتر از انتظارات باشند. دلار آمریکا در واکنش به توافق سقف بدهی دولت آمریکا رشد کرد، اما این توافق قطعی نیست و با توجه به اینکه توافق تنها تا آخر ماه دسامبر اعتبار دارد، شاید دوباره بحث‌ها در رابطه با سقف بدهی در انتهای سال میلادی ۲۰۱۷ داغ شود و شرایط را برای افزایش نرخ بهره فدرال رزرو دشوار کند.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش از آن برابر ۴۷۲۱۰ ریال بود. در روز سه شنبه قیمت یورو در اوج قیمتی این هفته و برابر ۴۸۱۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو ۵۱۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت داشته و برابر ۴۷۷۲۰ ریال بود. به طور میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۴۷۷۲۵ریال بود.
• یورو در واکنش به بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا رشد کرد و با عبور از ۱.۲۰ دلار به اوج ۱.۲۰۶۰دلاری رسید. این حرکت برای بسیاری از سرمایه‌ گذاران غیرمنتظره بود، بخاطراینکه بانک مرکزی اروپا تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرد، اما ماریو دراگی قول داد که تغییرات در برنامه QE اعمال خواهد شد. ماریو دراگی به ‌صراحت گفت که تصمیمات در رابطه با QE به‌احتمال ‌زیاد در نشست ماه اکتبر اتخاذ خواهند شد. در ماه ژوئیه، او پیش‌بینی کرده بود که تغییرات در فصل پاییز روی خواهند داد و بسیاری از معامله گران نشست ماه سپتامبر را به ‌عنوان زمان مناسب برای تغییر سیاست‌های پولی در نظر گرفته بودند. زیرا نشست دیروز با سخنرانی ماریو دراگی و انتشار برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی همراه بود.

                                    به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
بررسی قیمت ارز شامل دلار و یورو

نظر بدهید