تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۲ تا ۱۷ اسفند

0
332

ارز دولتی
? روند قیمت دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با چهار ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۷۳۲۶ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۱۴ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۷۴۴۰ ریال تعیین گردید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۷۵۳۰ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۷۰ ریال تشدید شده است.

? روند قیمتی یوروی مبادلاتی صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۵۴ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۵۹۷۱ ریال بود. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۴۸۵ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۶۴۵۶ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۹۶۸۴ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۴۲۷ ریال تشدید شده است.

? نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته تا روز سه شنبه برابر ۰.۸۱ و در دو روز پایانی برابر ۰.۸۰ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت رعایت شده و در ابتدای و انتهای هفته برابر ۰.۸۱ و ۰.۸۰ بود. در بازار آزاد این نسبت بین ۰.۸۱ و ۰.۷۹ در نوسان بود و در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۱ و ۰.۸۰ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۴۵۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۴۱۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۴۹۷۰ ریال بود. اختلاف قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر با ۵۲ ریال بود، این تفاوت در انتهای هفته نیز برابر ۵۲ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۴۴۷۵۸ ریال بود.

? اکثر عواملی که بر جفت ارز سنگینی می‌کردند، تأثیر خود را از دست داده‌اند. از دید تعرفه‌های تجاری آمریکا، انتظار می‌رود که جنگ تجاری احتمالی بیشتر بر دنیای سیاست تأثیرگذار باشد تا اقتصاد جهانی. از آنجایی که کانادا، مکزیک و… از تعرفه‌های تجاری آمریکا معاف خواهند شد، احتمالاً دنیای سیاست هم چندان تحت تأثیر تعرفه‌های پیشنهادی آمریکا قرار نگیرد. از همه مهمتر احتمال واکنش سخت از سوی شرکای تجاری آمریکا کم است، مگر اینکه ترامپ برنامه دیگری داشته باشد.

? در خبر دیدار احتمالی رهبران کره شمالی و آمریکا جهت توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی با استقبال سرمایه‌ گذاران بازار ارز خارجی روبرو شد و USDJPY در واکنش توانست به نزدیکی ۱۰۷ برسد. این خبر ناگهانی و امیدوار کننده موجب شد تا توجه سرمایه‌ گذاران از جنگ تجاری احتمالی منحرف شود. بعد از اینکه USDJPY چندین روز در بالای ۱۰۵ نوسان می‌کرد، به نظر می‌رسد که کف قیمتی در این محدوده تشکیل شده و شاید جفت ارز بتواند دوباره به سمت ۱۱۰ بازگردد.

? پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا به دنبال افزایش نرخ بهره است و این موضوع از جفت ارز USDJPY حمایت می‌کند. به همین خاطر تنها عاملی که در شرایط فعلی می‌تواند فشارها از USDJPY را به ‌طور کلی بردارد، گزارش‌های اقتصادی آمریکاست. در صورتی که NFP از خریداران دلار آمریکا حمایت کند، USDJPY می‌تواند رالی صعودی اخیراً را بسط دهد. تا زمانی که رشد NFP زیر ۱۵۰ هزار واحد نباشد، بازار به سه مرحله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ اطمینان خواهد داشت. از همه مهمتر، اگر رشد دستمزدها قوی‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، واکنش بازار ارز خارجی شدید خواهد بود.

? روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۶۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۵۴۸۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۲۸۰ ریال افزایش داشته و برابر ۵۶۴۱۴۰ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۵۸- ریال بود. در انتهای هفت این تفاوت برابر ۴۶- ریال بود. قیمت یورو در طول هفته به طور میانگین برابر ۵۵۴۷۰ ریال بود.

? سیر نزولی شدید یورو در واکنش به نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی اروپا بسیاری از معامله گران را شوکه کرد. زیرا بانک مرکزی اروپا احتمال افزایش حجم QE را از بیانیه سیاست‌های پولی حذف کرده بود. یورو در واکنش به این تغییر ابتدا به ۱٫۲۴۵۰ دلار رسید، اما در نهایت نظرات رئیس بانک مرکزی اروپا موجب سقوط یورو شد.

? بر خلاف بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی دید منفی نسبت به شرایط داشت. او تأکید کرد که بانک مرکزی هنوز هم به سیاست‌های انبساطی پولی نیاز دارد و ریسک‌های پیش روی اقتصاد ناحیه یورو هم نزولی هستند. او از تهدیدات ناشی از تعرفه‌های تجاری بر رشد اقتصاد جهانی سخن گفت و به قیمت بالای یورو در بازار ارز خارجی هم اشاره کرد. همچنین بانک مرکزی اروپا برآورد تورم سال ۲۰۱۹ را کاهش داده است.

? بانک مرکزی اروپا معمولاً به خاطر حفظ استقلال و بی‌طرفی خود از اظهارنظر در رابطه با موضوعات سیاسی خودداری می‌کند، به همین دلیل شاید ماریو دراگی تمام سعی خود را بکند تا از نظر دادن در رابطه با انتخابات ایتالیا طفره رود. با این حال اگر برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی اروپا با بازنگری منفی همراه شوند و بانک تأکید کند که اقتصاد ناحیه یورو با ریسک‌های نزولی مواجه است، یورو با فشار فروش قوی مواجه خواهد شد.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار

نظر بدهید