تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۲ تا ۱۷ فروردین)

0
417

ارز دولتی

 • دلار مبادلاتی در این هفته روند ملایم افزایش قیمت سالهای گذشته را از سر گرفته است و بانک مرکزی همچنان اقدام به افزایش قیمت آهسته و پیوسته دلار مبادلاتی می کند تا بیش از پیش بتواند دو نرخ مبادلاتی و آزاد را نزدیک کند. قیمت دلار مبادلاتی که در روز دوشنبه نسبت به قبل تعطیلات سه ریال افزایش یافته بود، ۶ ریال دیگر نیز تا روز پنجشنبه افزایش یافت و در این روز قیمت این دلار برابر ۳۲۴۳۱ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۳۹ ریال بود که نسبت به هفته پیش این اختلاف قیمت ۱۳۱ ریال افزایش یافته است.
 • یوروی مبادلاتی در روز دوشنبه و پس از تعطیلات یک افت قیمت ۲۲۱ ریالی داشت. قیمت یوروی مبادلاتی در روز دوشنبه برابر ۳۴۶۸۲ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی از این نیز پایینتر تعیین شد و برابر ۶۴۶۱۷ ریال بود. کاهش قیمت شدید یوروی مبادلاتی در روز دوشنبه در پی افزایش ارزش دلار بر یورو در بازارهای جهانی بود. این نسبت در روز دوشنبه با ۰۱ افزایش به ۰.۹۳ رسید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۱۳۳ ریال بود که نسبت به هفته پبش این اختلاف قیمت ۲۸۸ ریال کاهش یافته بود.
 • نسبت دلار به یورو در بازار جهانی از روز ۱۴م، برابر ۹۳ بود. این نسبت در قیمت گذاری بانک مرکزی برابر ۰.۹۳ بود. در بازار آزاد این نسبت حدود ۰.۹۲ بود و با نسبت برابری جهانی ۰.۰۱ اختلاف داشت.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد در روز دوشنبه نسبت به قبل تعطیلات ۲۵۰ ریال افزایش قیمت داشت و برابر ۳۷۶۸۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار در بازار ۱۱۰ ریال کاهش یافته و برابر ۳۷۵۷۰ ریال تعیین شد. بیشینه قیمت دلار مربوط به روز چهارشنبه با قیمت ۳۷۷۰۰ ریال است.
 • در طول دو هفته و نیم گذشته، جفت ارز USDJPY در دامنه محدود ۲۰۰ پیپی نوسان کرده است و هنوز موفق به شکست این دامنه محدود نوسانی نشده است. البته، جفت ارزهای EURUSD و USDCHF هم‌چنین وضعیتی دارند و در دامنه محدودی معامله می‌شوند.
 • با توجه به نوسانات کوتاه دلار آمریکا، می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران دچار شک و تردید هستند. در حقیقت سرمایه‌گذاران نمی‌دانند که به گزارش مثبت ADP توجه کنند یا به گزارش ضعیف ISM بخش خدماتی. گزارش ADP نشان می‌دهد که سطح اشتغال در ماه مارس به‌طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است، اما گزارش اشتغال ISM بخش غیر تولیدی آمریکا به پایین‌ترین سطح از ماه اوت رسیده است.
 • همبستگی گزارش ISM با NFP قابل‌توجه است، اما اگر به‌طورکلی نگاه کنیم، شرایط برای افزایش قابل‌توجه NFP فراهم‌شده است. در واقع تنها دو دلیل برای ضعیف بودن گزارش NFP وجود دارد، یکی رشد قوی اشتغال در دو ماه گذشته است و دیگری گزارش ضعیف ISM بخش غیر تولیدی. در این میان، میانگین متحرک چهارهفته‌ای مدعیان بیکاری هم اندکی افزایش‌یافته است، اما گزارش هفتگی مدعیان بیکاری به پایین‌ترین سطح در پنج هفته اخیر رسیده است. بر اساس گزارش چلنجر، شاهد افزایش اندک تعدیل نیروی کار هم هستیم.
 • اگر رشد دستمزدها ضعیف باشد، گزارش NFP قوی تنها می‌تواند تأثیر مثبت و موقتی بر دلار آمریکا داشته باشد. برای خریداران دلار آمریکا، تنها افزایش بیش از ۱ درصدی رشد دستمزدها می‌تواند قابل‌قبول باشد. اگر رشد دستمزدها با مقدار دور قبل یکی باشد، آنگاه تمرکز بازار به سمت NFP بازخواهد گشت. پیش‌بینی رشد دستمزدها کار سختی است.
 • یکی از عوامل دیگر که بر ارزش دلار آمریکا اثر گذار است نشست ترامپ با رئیس جمهور چین بود. این نشست که با نظرات مثبتی پایان یافت، باعث تقویت دلار در بازارهای ارز جهانی خواهد شد. بهرحال تاثیر وارد شدن ایالات متحده در جنگ با سوریه می تواند قیمت دلار را حداقل در کوتاه مدت بیش از نشست با رئیس جمهور چین تحت تاثیر قرار بدهد.
 • در بازار داخلی نیز جنس تقاضای دلار تغییر کرده است. یکی از عوامل تعیین کننده قیمت دلار در بازار داخلی در روزهای آتی عوامل ریسک سیاسی کشور می باشد. این عوامل ناشی از انتخابات پیش روز در اردیبهشت سال جاری است. اگر معامله گران بازار درباره وضعیت اقتصادی پس از انتخابات احساس ریسک داشته باشند قیمت دلار در روزهای آتی در بازار داخلی افزایش خواهد یافت.
 • قیمت یورو در بازار آزاد در روز دوشنبه با ۲۸۰ ریال کاهش نسبت به قبل تعطیلات برابر ۴۱۰۰۰ ریال بود. در طی هفته این قیمت همچنان کاهش داشته و در روز پنجشنبه برابر ۴۰۷۵۰ ریال بود.
 • در پی انتشار گزارش‌های ضعیف اقتصادی و نظرات منفی رئیس بانک مرکزی اروپا، شاهد رسیدن یورو به کف دامنه محدود نوسانی اخیر بودیم. رئیس بانک مرکزی اروپا (ماریو دراگی) همچنان در رابطه با تورم ابراز نگرانی کرده و گفته که هنوز زود است که بگوییم در رسیدن تورم به اهداف تعیین‌شده موفق بوده‌ایم. وی افزود، برای تغییر دیدگاه بانک مرکزی، بایستی تورم بیش از این تقویت شود. علاوه بر رئیس بانک مرکزی اروپا، چند تن از اعضای بانک مرکزی هم سخنرانی داشتند، که سخنان رئیس بانک مرکزی را تائید می‌کردند.
 • بانک مرکزی گزارش نشست پولی ماه مارس را هم منتشر کرد. بر اساس این گزارش، سیاست‌گذاران بر این باور بودند که هنوز زود است که از فکر سیاست‌های انبساطی پولی بیرون بیایند. بر همین اساس، همگی توافق کرده‌اند که بحث در رابطه با تغییر سیاست‌های پولی از انبساطی به انقباضی را در آینده دنبال کنند. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که بانک مرکزی همچنان سیاست‌های انبساطی پولی را ادامه خواهد داد. گزارش‌های اقتصادی ناحیه یورو هم خوب بودند، اما نه به‌اندازه‌ای که بتوانند بر بازار تأثیر چشم‌گیری بگذارند.
  monitoreconomy_ir-currency-960119-1

نظر بدهید