تحلیل روند هفتگی نرخ ارز ۱۳ تا ۱۷ آذر

0
495

ارز دولتی

• دلار مبادلاتی در این هفته روند قیمتی مثبت داشت. قیمت دلار در روز شنبه ۳۲۰۸۷ ریال اعلام شد که نسبت به پنجشنبه هفته پیش ۵ ریال کاهش داشت. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی برابر با ۳۲۱۵۱ ریال اعلام شد. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۶۷۳۹ ریال بود که این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۳۲۹ ریال افزایش یافته است.
• قیمت یوروی مبادلاتی در این هفته نوسانی بود. در روز شنبه قیمت یورو برابر با ۳۴۲۳۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه هفته پیش ۲۱۳ ریال افزایش قیمت داشت. در حضیض قیمتی این هفته در روز دوشنبه قیمت یورو ۳۳۸۷۸ ریال اعلام شد. و در روز بعد پیک قیمتی یوروی مبادلاتی رقم خورد و قیمت آن به ۳۴۵۵۲ ریال رسید. در روز چهارشنبه قیمت یوروی مبادلاتی با ۲۴۰ ریال افزایش قیمت نسبت به چهارشنبه برابر با ۳۴۴۷۰ ریال اعلام شد. در روز چهارشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر با ۷۹۶۰ ریال بود که نسبت به هفته گذشته ۱۷۷ ریال این تفاوت قیمت افزایش یافته است.
• بطور کلی افزایش اختلاف قیمت میان ارز مبادلاتی و ارز در بازار آزاد چه درباره نرخ دلار و چه یورو، کاملا شرایط را برای تک نرخی شدن ارز نامساعد کرده و دولت را از این هدف که بارها در طول سال بر آن تاکید بسیار کرده و گامهایی نیز برداشته بود دور می کند.

ارز در بازار آزاد

• دلار در بازار آزاد در این هفته روند قیمتی نوسانی اما صعودی داشت. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر با ۳۸۶۰۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه گذشته ۱۰۰ ریال گرانتر شده بود. بیشترین قیمت هفته مربوط به روز دوشنبه با قیمت ۳۹۲۰۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت دلار در بازار برابر با ۳۸۸۹۰ ریال بود.
• تمرکز اصلی دلار آمریکا به مسیر آتی نرخ بهره ‌این کشور است. احتمال اینکه انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران تا نشست ۱۴ دسامبر (نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا) کاهش یابد وجود دارد. به احتمال زیاد انتظارات بازار از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه‌های پس از دسامبر تضعیف خواهد شد و رالی صعودی اخیر هم که ناشی از پیروزی ترامپ بود، مومنتوم خود را از دست خواهد داد، در عین حال که حرکات رقبای دلار آمریکا هم شرایط را وخیم‌تر خواهد کرد.
• فدرال رزرو همچنان به دنبال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر است، چون‌که نرخ بیکاری به ۴.۶ درصد رسیده است، که پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۶ میلادی است. با این حال، به دلیل گزارش نسبتاً ضعیف اشتغال ماه نوامبر، احتمال افزایش نرخ بهره در اوایل سال ۲۰۱۷ هم کاهش یافته است. با این حال، هرچند که خریداران دلار آمریکا هنوز کاهش نیافته‌اند، اما نرخ بازدهی اوراق ده‌ساله خزانه‌داری آمریکا به انداز ۰.۰۶ درصد کاهش یافته، که از احتمال تشدید جریانات تثبیت سود دلار آمریکا دارد (منظور بستن معاملات خرید دلار آمریکاست). قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو حکایت از شانس ۱۰۰ درصدی افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر دارد، اما شانس افزایش نرخ بهره در تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۵۰ درصد نیست. این بدین معنی است که سرمایه‌گذاران انتظار دارند که پس از افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر، تا مدتی نسبتاً طولانی، افزایش دیگری در نرخ بهره اعمال نشود.
• یورو در طی هفته روند قیمتی مثبتی را طی کرد. قیمت یورو در روز شنبه برابر با ۴۱۶۰۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه هفته پیش ۲۰۰ ریال کاهش قیمت داشت. در روز چهارشنبه قیمت یورو با ۸۳۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته به ۳۲۴۳۰ ریال رسید. نرخ اسپرید یورو در طی هفته از ۸۸ ریال در روز شنبه به ۸۷ ریال در روز چهارشنبه رسید. این تغییر بسیار کم نشان از عدم تغییر ریسک یورو در بازار در طی هفته پیش می دهد.
• بازار آرامی را در معاملات آسیا و اوایل اروپا شاهد بودیم، به‌طوری‌که اکثر ارزهای اصلی بازار در دامنه محدودی نوسان می‌کنند. هم یورو و هم پوند تحت ‌فشار قرار دارند GBP/USD .در واکنش به گزارش تراز تجاری انگلستان که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود، به بالای ۱.۲۶۰۰ صعود کرد. این گزارش می‌تواند نگرانی‌ها از GDP انگلستان برای سه‌ماهه چهارم سال را کاهش دهد. سرمایه‌گذاران از این واهمه دارند که رشد اقتصادی انگلستان در سه‌ماهه پایانی سال ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها باشد، اما گزارش تراز تجاری امروز انگلستان نشان داد، که شاید فعالیت‌های تجاری، بخشی از پیامدهای منفی کاهش تولیدات صنعتی را که ابتدای هفته منتشر شد، جبران خواهد کرد.
• یورو هم به نظر می‌رسد که پس از سقوط قیمت آن در پنجشنبه، در محدوده ۱.۰۶ دلاری به تعادل رسیده است. اکثر تحلیلگران بر این باورند که ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا) کار خارق‌العاده‌ای انجام داد و با نظرات خود یورو را تحت تأثیر قرار داد. همان‌طور که قول داده بود، برنامه QE بانک مرکزی را تا پایان سال ۲۰۱۷ تمدید کرد و حجم برنامه خرید دارایی توسط بانک مرکزی اروپا را هم به‌جای ۴۸۰ میلیارد یورو به ۵۴۰ میلیارد یورو تغییر داد. علاوه بر این، وی تأکید کرد که بانک مرکزی اروپا آماده است تا اگر نیاز بود، اوراق قرضه را زیر نرخ سپرده منفی ۰.۴ درصد خریداری کند. همه این عوامل موجب شد تا دیروز EUR/USD بیش از ۲۸۰ پیپ سقوط کند. با این‌همه، لحن متمایل به سیاست‌های انبساطی ماریو دراگی هم نتوانست منجر به شکست محدوده ۱.۰۵ دلاری یورو شود و داده‌های اقتصادی ناحیه یورو هم، همچنان نشانگر بهبود روند رشد اقتصادی و تورمی هستند.

monitoreconomy_ir-currency-19azar95

نظر بدهید