تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۳ تا ۱۸ خرداد)

0
348

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با یک ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته ۳۲۴۴۶ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته هشت ریال افزایش داشته و برابر ۳۲۴۵۴ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۸۶۶ ریال بود، این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۱۳ ریال افزایش داشت.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۱۲۳ ریال افزایش قیمت نسبت به پنجشنبه گذشته، برابر ۳۶۵۸۹ ریال اعلام شد. قیمت یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه با ۵۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۶۵۳۹ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۰۴۱ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۹۳ ریال کاهش یافته است.
 • نسبت قیمت جهانی دلار به یورو، در این هفته ۸۹ بود. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه این نسبت برابر ۰.۸۸ بوده و در روز پنجشنبه دوباره این نسبت برابر ۰.۸۹ شد. این نسبت در قیمتگذاری بانک مرکزی برابر ۰.۸۸ بود. در بازار آزاد در این هفته این نسبت برابر ۰.۸۷ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۷۲۷۰ ریال بود. در روز پنجشنبه با ۵۰ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته قیمت دلار برابر ۳۷۳۲۰ ریال بود.
 • تأثیر گزارش‌های اخیر اقتصادی موجب شد تا USDJPY به زیر ۱۱۰ سقوط کند. این حرکت نزولی جفت ارز بیشتر به خاطر رشد ارزش ین ژاپن و ضعف دلار آمریکا بود. در واقع تمایلات ریسک گریزی بازار موجب افزایش تقاضا برای ین ژاپن شده بود. همچنین دلار آمریکا در برابر تمامی رقبا تضعیف شد، اما USDJPY بیشترین افت را متحمل شد. هرچند که گزارش‌های اخیر اقتصادی آمریکا منجر به تضعیف دلار آمریکا تا نشست روز ۱۴ ژوئن آمریکا خواهد شد، اما معامله گران با مشاهده کاهش مستمر نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا، زودتر وارد بازار شدند و جفت ارز را تضعیف کردند.
 • هفته گذشته دلار آمریکا تحت فشار قرار گرفت و اکثر رشد های اخیر را از دست داد. حرکات نزولی دلار آمریکا تحت تاثیر تضعیف انتظارات نرخ بهره ای بازار تشدید شد. گزارش های اشتغال روز جمعه هفته قبل آمریکا ناامید کننده بودند. اما با وجود اینکه این هفته گزارش اقتصادی مهمی از آمریکا منتشر نشد، اما انتظارات سرمایه‌گذاران نسبت به سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ به طور جزئی تقویت شد.
 • هنوز هم بازار به افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن ایمان دارد. از نظر بازار در نشست ماه سپتامبر تغییری در نرخ های بهره اعمال نخواهد شد. اما طبق آخرین قیمت گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس سومین مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ از ۳ درصد به ۴۱.۸ درصد رسیده است.
 • اتفاق قابل توجهی که در این هفته در بازار ایران افتاد، بی توجهی بازار ارز به حمله تروریستی تهران بود. واکنش محدود بازار ارز در شرایطی رخ داد که معامله‌گران پیش از این معمولا به اخبار و اتفاقات سیاسی و امنیتی واکنش روانی بیشتری نشان می‌دادند. حتی در چنین شرایطی، نوسانگیران سعی می‌کردند با برجسته کردن جو روانی اقدام به نوسانگیری کنند؛ ولی روز چهارشنبه، روز متفاوتی بود. در این روز، دامنه نوسان قیمت دلار حتی دو رقمی نشد و در بازه ۳ هزار و ۷۳۰ تا ۳ هزار و ۷۳۸ تومان حرکت کرد.
 • با توجه به تنش برخی کشورهای عربی با قطر و محاصره اقتصادی این کشور و پیش بینی افزایش تبادلات اقتصادی قطر و ایران در این شرایط به خصوص در زمینه حمل و نقل هوایی و دریایی و همچنین تامین مایحتاج ضروری این کشور از طریق ایران و افزایش درآمد ارزی کشور از این طریق و عرضه درآمدها به بازار ارز، در میان مدت می توان انتظار داشت که قیمت دلار در بازار آزاد کشور افزایش چندانی نداشته باشد.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۵۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۲۵۵۰ ریال بود. این قیمت در روز پنجشنبه ۳۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۲۵۸۰ ریال بود.
 • هرچند که پنجشنبه بانک مرکزی اروپا تأثیر چندانی بر بازار نگذاشت، اما یورو نیز تحت ‌فشار قرارگرفته است. بانک مرکزی نرخ‌های بهره و سیاست‌های تسهیل مقداری پولی را بدون تغییر نگه داشت و همزمان با افزایش برآوردهای رشد اقتصادی، پیش‌بینی تورمی را پایین آورد. بازار برای چنین سناریویی آماده ‌شده بود. پیش‌بینی می‌شود که EURUSD در میان ‌مدت حرکات نوسانی داشته باشد.
 • همچنین با شکست حزب محافظه کار در انگلستان کار برای مذاکرات خروج انگلستان از اتحادیه اروپا دشوارتر شد زیرا باید دولت ائتلافی تشکیل شود. با انتشار نتایج انتخابات ارزش پوند انگلیس کاهش یافت. کاهش ارزش پوند در روزهای آتی به طور محدود، برآورد می شود.                                      به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  monitoreconomy_ir-currency-19

نظر بدهید