تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۴ تا ۱۹ اسفند)

0
338

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته روندی مثبت بود. قیمت دلار مبادلاتی در روز شنبه با دو ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته ۳۲۴۰۵ ریال تعیین شد. این قیمت طی هفته افزایش یافته و در روز پنجشنبه با ۱۵ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۲۴۲۰ ریال اعلام گردید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۴۹۱۰ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این تفاوت قیمت ۵۰۳ ریال کاهش یافته بود.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته با افزایش ۲۰۴ ریالی نسبت به انتهای هفته گذشته قیمت یورو ۳۴۴۱۷ ریال اعلام شد. در طی هفته قیمت یورو کاهش شدیدی داشت و در روز پنجشنبه قیمت یورو با کاهشی ۲۸۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته ۳۴۱۳۷ ریال اعلام شد. اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی با یورو در بازار آزاد در روز پنجشنبه برابر ۶۱۶۳ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته گذشته ۴۷۴ ریال کاهش داشته است.
 • نرخ برابری دلار بر یورو در بازار جهانی در طی هفته برابر ۹۴ بود. این نسبت قیمتی در قیمتگذاری بانک مرکزی رعایت شده است. اما در بازار آزاد در طول هفته به جز روز چهارشنبه این نسبت برابر ۰.۹۲ و در روز چهارشنبه برابر ۰.۹۳ بود.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمت دلار در بازار آزاد نزولی بود. در ابتدای هفته با ۲۰ ریال کاهش نسبت به ابتدای هفته قیمت دلار برابر ۳۷۸۰۰ ریال بود. این قیمت در طول هفته ۴۷۰ ریال کاهش داشت و در روز پنجشنبه قیمت دلار برابر ۳۷۳۳۰ ریال تعیین شد.
 • دیدگاه‌های مثبت مقامات فدرال رزرو آمریکا در رابطه با افزایش نرخ بهره در نشست ماه مارس، انتظارات نرخ بهره‌ای بازار را هم تقویت کرده است. بطوریکه شانس افزایش نرخ بهره آمریکا در نشست ماه مارس از ۳۰ درصد در ابتدای هفته گذشته، به نزدیکی ۹۰ درصدرسید.
 • به خاطر رشد قوی شاخص اشتغال ADP، دلار آمریکا توانست در برابر همه ارزهای اصلی بازار تقویت شود. شاخص ADP که نشانگر تغییرات اشتغال بخش خصوصی و غیر کشاورزی آمریکاست، با ثبت ۲۹۸ هزار واحد در ماه فوریه، به بالاترین سطح از آوریل سال ۲۰۱۴ رسید. این رقم نه‌تنها از مقدار ماه ژانویه بالاتر بود، بلکه از پیش‌بینی ۱۹۰ هزار واحدی بازار هم بهتر بود. اقتصاددانان تصور می‌کردند که رشد اشتغال در ماه گذشته کُند شده است، اما گزارش دیروز ADP توقعات سرمایه‌گذاران از بازار کار آمریکا را بالا برد.
 • بازار انتظار داشت که نرخ بیکاری پایین بماند و نرخ رشد دستمزدها هم قوی باشد، اما پیش‌بینی می‌کرد که رشد NFP پس از ۲۲۷ هزار واحد ژانویه به ۱۷۵ هزار واحد در ماه فوریه برسد. بااین‌حال، به دلیل گزارش خوب ADP، انتظارات بازار هم نسبت به رشد NFP  تقویت‌شده است.
 • طبق قیمت‌گذاری قراردادهای آتی وجوه فدرال رزرو برای ماه ژوئن، شانس افزایش مجدد نرخ بهره در ماه ژوئن زیر ۵۰ درصد است. یعنی هنوز سرمایه‌گذارانی وجود دارند که نسبت به شرایط شک دارند و هنوز وارد بازار نشده‌اند. احتمالاً این دسته از سرمایه‌گذاران منتظر سخنرانی جنت یلن (رئیس فدرال رزرو) پس از نشست روز ۱۵ مارس هستند. درواقع اگر رئیس فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک اشاره کند، خریداران جدید دلار آمریکا وارد بازار خواهند شد. تا مشخص شدن وضعیت آینده نرخ‌های بهره آمریکا، می‌توان در اصلاح‌های نزولی USDJPY وارد معامله خرید شد. احتمال اینکه جفت ارز پیش از گزارش‌های NFP به ۱۱۵ واحد برسد وجود دارد.
 • جفت ارز EURUSD به‌آرامی در حال نزدیک شدن به ۰۵ دلار است. حمایت کلیدی بازار در ۱.۰۴۵۰ دلار قرارگرفته است. شکست حمایت کلیدی ۱.۰۵ دلاری می‌تواند جفت ارز را به کف قیمتی ماه دسامبر برساند.
 • رالی دلار آمریکا در برابر رقبا، همبستگی ندارد. یورو توانسته به بالای ۰۶ برگردد، درحالی‌که دلارهای کالایی هم در برابر دلار آمریکا تقویت ‌شده‌اند. هرچند، جهش مثبت ارزهای کالایی و یورو در برابر دلار کوچک بوده، اما می‌تواند بدین معنی باشد که تمامی گزارش‌های مثبت اقتصادی آمریکا، بر قیمت دلار تأثیر داده‌شده‌اند. در این میان، حرکات پوند استثنا بوده است. گزارش‌های ضعیف بخش تولیدی روز جمعه منتشر شد، که منجر به سقوط پوند به محدوده ۱.۲۱۵۰ دلاری شده است. شاخص تولیدات کارخانه‌ای به‌اندازه ۰.۹ درصد کاهش‌یافته است. این نشان می‌دهد که تضعیف پوند نتوانسته از فعالیت‌های تولیدی انگلستان حمایت کند.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی بود. قیمت یورو در بازار آزاد در روز شنبه با ۶۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته قبل برابر ۴۰۷۹۰ ریال بود. با ۴۹۰ ریال کاهش قیمت در روز پنجشنبه قیمت این ارز در بازار برابر ۴۰۳۰۰ ریال بود.
 • نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان به پایین‌ترین سطح خود رسیده است، که دلیل آن، هجوم سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های امن است. بااین‌حال، مسئله نقدینگی و رشد تقاضا برای اعتبار هم در افزایش نرخ بازدهی اوراق تأثیر داشته است. در حال حاضر، تفاوت بازدهی اوراق قرضه آلمان با اوراق سایر کشورهای ناحیه یورو بطور قابل ‌توجهی افزایش‌ یافته است.

بانک مرکزی اروپا، سیاست‌های پولی را بدون تغییر نگه داشت و با سخنرانی رئیس بانک مرکزی ماریو دراگی، URUSD  به بالای ۱.۰۶ حرکت کرد. بااین‌حال، به دلیل رشد ارزش دلار آمریکا، یورو روز را در پایین ۱.۰۶ به پایان رساند. بانک برآوردهای GDP سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را به ‌اندازه ۰.۱ درصد افزایش داد و برآورد تورمی سال ۲۰۱۷ را از ۱.۳ درصد به ۱.۷ درصد تغییر داد. همچنین برآورد تورمی سال بعد میلادی را هم به ‌اندازه ۰.۱ درصد افزایش داده است. دراگی تائید کرد که ریسک‌های اقتصادی بطور قابل‌ توجهی کاهش ‌یافته‌اند و قدرت رشد اقتصادی هم ادامه خواهد داشت. بااین‌حال، فشارهای تورمی همچنان ضعیف هستند. به همین خاطر، بانک توجهی به رشدهای اخیر و موقتی تورم ندارد.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-currency-20esfand95-1نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

monitoreconomy_ir-currency-20esfand95-2

نظر بدهید