تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۴ تا ۱۹ مرداد)

0
402

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۱۵ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته قبل برابر ۳۲۷۸۶ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۵۱ ریال افزایش داشته و برابر ۳۲۷۳۷ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۸۳ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته قبل ۲۶۶ ریال کاهش یافته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۸۸ریال کاهش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته برابر ۳۸۶۲۶ ریال قیمتگذاری شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی ۸۲ ریال کاهش داده شده و برابر ۳۸۵۴۴ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۹۹۶ ریال بود. این تفاوت قیمت نسبت به هفته پیش ۲۰ ریال کاهش داشته است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته تا روز چهارشنبه برابر ۰.۸۴ و در این روز با تغییر به ۰.۸۵ و استمرار آن در روزهای بعدی همراه بود. در بانک مرکزی این قیمتگذاری رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت در تمامی روزهای هفته به جز سه شنبه ۰.۸۳ بود. در روز سه شنبه این نسبت برابر ۰.۸۲ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت دلار نسبت به انتهای هفته قبل تغییری نداشت و برابر ۳۸۲۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار ۲۰۰ ریال کاهش داشته و برابر ۳۸۰۲۰ ریال بود. در این هفته به طور میانگین قیمت دلار ۳۸۰۸۰ دلار بود. اختلاف قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته ۱۳۵ ریال بوده و در روز پنجشنبه ۳۹ ریال بود.
• پیش‌بینی می‌شود که تغییرات شاخص‌های تورمی تأثیر چندانی بر انتظارات نرخ بهره‌ای نگذارند. هنوز زمان زیادی به مرحله احتمالی بعدی افزایش نرخ بهره (دسامبر) باقی‌مانده و تا ماه دسامبر نیز گزارش‌های بیشتری در اختیار بازار و مقامات فدرال رزرو قرار خواهد گرفت. این بدین معنی است که بازار و فدرال رزرو برای تصمیم‌ گیری در رابطه با مرحله بعدی افزایش نرخ بهره، زمان و فرصت زیادی دارند.
• از روز جمعه گزارش‌های اقتصادی آمریکا بهتر از انتظارات بازار بوده‌اند. دلار در چند ماه گذشته تنها سیر نزولی داشته و هنوز بازگشت اصلاحی قابل‌ توجهی به نمایش نگذاشته است. اگر روندی که از روز جمعه در گزارش‌های اقتصادی آمریکا مشاهده‌ شده، ادامه یابد و شاخص‌های اقتصادی از پیش‌بینی‌ها بهتر باشند، به ‌احتمال ‌زیاد شاهد حمایت بازار از دلار آمریکا خواهیم بود. اما اگر شاخص‌های اقتصادی، بخصوص شاخص‌های تورمی نگران‌ کننده باشند، نا امیدی بازار تشدید خواهد شد. انتظار می‌رود که واکنش بازار به گزارش‌های منفی، شدیدتر از واکنش به گزارش‌های خوب باشد.
• به دنبال اظهارات مهم برخی از مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا، تحلیلگران و سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که احتمال افزایش نرخ بهره تا پایان امسال کمتر شده است.
• در معاملات اخیر شاهد سقوط USDJPY به دلیل تشدید تنش‌های سیاسی و نظرات نسبتاً منفی مقامات فدرال رزرو بودیم. دادلی، رئیس فدرال رزرو نیویورک و عضو صاحب‌ رأی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نیز نسبت به تورم ضعیف ابراز نگرانی کرده است. او گفت که مدتی زمان خواهد برد تا نرخ تورم به دو درصد برسد. او معتقد است که تورم سالانه مدتی ضعیف باقی خواهد ماند و به‌ احتمال ‌زیاد رشد اقتصادی آمریکا نیز کند خواهد بود. او همچنین بر این باور است که رشد ضعیف بهره‌وری می‌تواند رشد دستمزدها را تضعیف نماید.
• از همه مهمتر، تنش‌های میان آمریکا و کره شمالی رفته ‌رفته بیشتر می‌شود. به همین خاطر تا زمانی که تهدید جنگ از میان نرفته، USDJPY توان واکنش نشان دادن به داده‌های اقتصادی مثبت را نخواهد داشت. با این ‌حال، اگر داده‌های تورمی آمریکا خوب باشند، دلار در برابر ارزهای ریسکی مثل یورو تقویت خواهد شد. ارزهای ریسکی به دلیل تمایلات ریسک گریزی بازار در برابر دلار تضعیف‌ شده‌اند و داده‌های اقتصادی مثبت آمریکا می‌تواند حرکات نزولی آنها را تشدید نماید.
• قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته روندی نزولی داشتدر ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته گذشته تفاوتی نداشت و برابر ۴۵۸۳۰ ریال بود. روز پنجشنبه قیمت یورو ۲۹۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۵۵۴۰ ریال بود. میانگین قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته برابر ۴۵۷۰۰ریال بود. اختلاف قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته ۹۳ ریال بود.
• بدون شک یورو وضعیت با ثباتی دارد. با وجود اینکه شاخص تولیدات صنعتی و شاخص اطمینان سرمایه‌ گذاران به‌ طور غیرمنتظره‌ای ضعیف بودند، اما یورو توانسته در برابر دلار آمریکا تقویت شود. با این‌ حال نمی‌توان خیلی به ادامه این حرکات صعودی امیدوار بود.
• شاهد ادامه سقوط بازارهای سهام آسیایی بودیم. تمایلات ریسک گریزی سرمایه‌ گذاران بعد از اظهار نظرهای رئیس ‌جمهور آمریکا در رابطه با کره شمالی، تشدید شده است. USDJPY بیش از ۱۲۵ واحد سقوط کرده و به پایین‌ترین سطح هشت هفته اخیر در ۱۰۸.۹۰ رسیده است. جفت ارز EURUSD تغییر کمی داشته و در معاملات اخیر با رشد ۰.۱ درصدی به ۱.۱۷۷۶ رسیده است. شاهد تأثیر منفی رشد ارزش یورو بر اقتصاد ناحیه یورو هستیم و به ‌احتمال ‌زیاد، شاخص‌های نا امید کننده بیشتری را نیز شاهد باشیم.

                                 به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
وضعیت ارز شامل دلار و یورو در بازار

نظر بدهید