تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۴ مهر تا ۱۹ مهر

0
278

ارز دولتی

orangeروند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۷۴ ریال افزایش قیمت نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۴۲۷ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۳۹ ریال افزایش داشته و برابر ۴۸۵۶۶ ریال بود. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

orangeنسبت جهانی قیمت دلار به یورو در این هفته به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه برابر ۰.۸۶ و در روزهای دوشنبه و سه شنبه برابر ۰.۸۷ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی نسبت دلار به یورو در ابتدا و انتهای هفته برابر ۰.۸۶ بود.

ارز در بازار آزاد

blueروند قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. در روز یکشنبه قیمت یورو نسبت به انتهای هفته پیش ۴۰۴۰ ریال کاهش یافته و برابر ۱۴۹۳۹۰ ریال بود. در روز چهارشنبه قیمت یورو نسبت به روز یکشنبه ۲۱۴۳۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۱۷۰۸۲۰ ریال بود. با توجه به نسبت دلار به یورو قیمت برآوردی دلار در روز یکشنبه برابر ۱۲۸۴۷۵ ریال و در روز چهارشنبه برابر ۱۴۶۹۰۵ ریال بوده است.

blueسامانه سنا میانگین نرخ خرید هفتگی یورو را ۱۵۱۶۹۶ریال و میانگین نرخ فروش هفتگی این ارز را ۱۵۹۰۳۲ ریال (اختلاف خرید و فروش: ۷۳۳۶ ریال) اعلام کرده است. همچنین نرخ میانگین خرید دلار در این سامانه برابر ۱۳۵۶۹۳ ریال و میانگین نرخ فروش برابر ۱۳۱۲۴۲ ریال (اختلاف خرید و فروش: ۴۴۵۱- ریال) اعلام شده است.

blueداده‌های تجاری چین سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است. در همین حال دلار آمریکا وضعیت باثباتی دارد و نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا هم افزایش یافته است. شاخص Stoxx Europe 600 برای اولین بار در سه روز معاملاتی گذشته رشد کرده، با این حال در حال ثبت بدترین عملکرد یک هفته ای از ماه فوریه است. شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم رشد کرده‌اند و از بازگشایی مثبت بورس سهام آمریکا حکایت دارند. شاید شاخص S&P 500 بتواند روند نزولی شش روز اخیر را متوقف کند.

blueدر طول چند روز گذشته، شاخص داوجونز تمامی رشدهای دو ماه گذشته را از دست داده و با توجه به اندازه حرکات نزولی اخیر می‌توان گفت که انتظارات سرمایه‌ گذاران بازار سهام در حال تغییر است. اگر افت‌های اخیر ادامه یابند، سرمایه‌ گذاران اقدام به تثبیت سود خواهند کرد و با خروج از بازار سهام، اصلاح نزولی را تشدید خواهند کرد.

blueدر طول دو سال گذشته بازار سهام ایالات متحده آمریکا سود زیادی داده است و با توجه به اینکه انتظار می‌رود نرخ بهره آمریکا بیش از این افزایش یابد، تثبیت سود یا خروج کامل از بازار سهام گزینه منطقی برای سرمایه‌ گذاران بازار سهام آمریکا خواهد بود.

blueدلار آمریکا در تمامی روزهای هفته روند نزولی داشته است و نکته جالب‌ توجه این بوده که دلار در واکنش به سقوط بازار سهام تضعیف شده است. این در حالی است که دارایی‌های ریسکی مثل یورو و دلار استرالیا تحت تأثیر جریانات ریسک گریزی قرار نگرفته‌اند. این یعنی اتفاقات اخیر بازارهای سهام بیشتر یک مسئله داخلی برای آمریکا بوده است، نه یک نگرانی جهانی. به خصوص که در دنیا تنها فدرال رزرو آمریکاست که نرخ بهره را بالا می‌برد.

blueتحلیلگران معتقدند که علت اصلی اصلاح نزولی بورس سهام آمریکا، واکنش شدید سرمایه‌ گذاران به آینده نرخ‌های بهره فدرال رزرو بوده است. سرمایه‌ گذاران دوباره سیاست‌های آتی فدرال رزرو را بررسی کرده‌اند و از آنجایی ‌که رشد قوی اقتصادی آمریکا ادامه دارد و سیاست‌های پولی فدرال رزرو هم تغییری نکرده، سرمایه ‌گذاران ترسیده‌اند.

blueتحلیلگران بر این باورند که بازار در حال آماده شدن برای افزایش سریع نرخ‌های بهره است و انتظار دارد که نرخ بهره در اقتصاد واقعی هم بالا رود و هزینه استقراض را برای همه گران کند. در واقع بازار سهام آمریکا در حال آماده شدن برای رشد اقتصادی ضعیف است.

blueیورو بیشترین منفعت را از سقوط ارزش دلار آمریکا برد. EURUSD در واکنش به گزارش مثبت آخرین نشست بانک مرکزی اروپا (ECB Minutes) و سقوط ارزش دلار آمریکا توانست به ۱٫۱۶ دلار برسد. هر چند که بانک مرکزی اروپا نگران ریسک‌های نزولی پیش رو است، اما بانک مرکزی احساس می‌کند که بی‌اعتمادی‌ها نسبت به چشم‌انداز تورمی ناحیه یورو کاهش ‌یافته است.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد (تقریبی)
قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد (تقریبی)
قیمت یورو

نظر بدهید