تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۶ تا ۲۱ اردیبهشت)

0
321

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته افزایشی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با دو ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل، برابر ۳۲۴۴۱ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی با ۱۰ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۳۲۴۵۱ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۰۷۹ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته قبل ۱۳۸ ریال کاهش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در طی هفته نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۱۳ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه قبل آن برابر ۳۵۶۵۹ ریال بود، در طی هفته قیمت یوروی مبادلاتی توسط بانک مرکزی کاهش داده شد تا اینکه در روز پنجشنبه با کاهش ۳۷۲ ریالی نسبت به ابتدای هفته قیمت یورو ۳۵۲۸۷ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۴۸۳ ریال بود که نسبت به هفته قبل این اختلاف قیمت ۲۵۹ ریال افزایش داشته است.
 • نسبت جهانی دلار به یورو در ابتدای هفته برابر ۹ بود و در روزهای سه شنبه و پنجشنبه هرکدام ۰.۰۱ افزایش داشته است. با توجه به اینکه در طی هفته این نسبت خیلی تغییر داشته است، با این حال بانک مرکزی حدودا نسبت را سعی کرده است در قیمتگذاری رعایت نماید، در بازار آزاد نسبت دلار به یورو در دو روز ابتدای هفته ۰.۹۰ و در روزهای بعدی برابر ۰.۸۹ بود. جالب است که این نسبت در داخل برعکس روند جهانی نسبت قیمت این دو ارز است.

ارز در بازار آزاد

 • قیمت دلار در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۴۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش برابر ۳۷۶۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۹۰ ریال در بازار کاهش داشته و برابر ۳۷۵۳۰ ریال بود.
 • دلار آمریکا در واکنش به گزارش‌های اشتغال ماه آوریل تغییر چندانی نکرد. رشد اشتغال آمریکا بهتر از پیش‌بینی‌ها بود و نرخ بیکاری هم به‌طور غیرمنتظره‌ای به پایین‌ترین سطح یک دهه گذشته سقوط کرده است. می‌توان عدم واکنش دلار آمریکا به گزارش‌های اشتغال را درک کرد. طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، بازار پیش از انتشار گزارش‌های اشتغال اثر افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن را به‌طور کامل بر قیمت‌ها تأثیر داده بود.
 • گزارش‌های PPI (تورم تولیدکنندگان) بسیار بهتر از انتظارات بازار بود. به همین خاطر احتمال اینکه گزارش‌های تورم بخش مصرف‌کنندگان هم مثبت باشند، تقویت‌شده است. بازار انتظار دارد که نرخ تورم مصرف‌کنندگان از منفی ۱ درصد به مثبت ۰.۲ درصد افزایش یابد. بااین‌حال، احتمالاً توجه بازار بیشتر به شاخص خرده‌فروشی خواهد بود تا تورم مصرف‌کنندگان.
 • در حال حاضر، USDJPY به مقاومتی در محدوده ۰۰ برخورد کرده و به سمت پایین بازگشته است. اگر گزارش‌های امروز آمریکا منفی باشند، جریانات تثبیت سود خریداران دلار آمریکا، USDJPY را سریعاً به ۱۱۳.۰۰ خواهند رساند.
 • بر اساس قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در نشست ماه ژوئن از ۷ درصد به ۸۳.۱ درصد کاهش‌یافته است. همچنین شانس یک مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر از ۴۹.۸ درصد به ۵۴.۳ درصد افزایش‌یافته و شانس دو مرحله افزایش نرخ بهره تا نشست ماه سپتامبر هم از ۳۸.۰ درصد به ۳۳.۷ درصد کاهش‌یافته است. این وضعیت نشان می‌دهد که بازار دیگر به دو مرحله افزایش نرخ بهره تا ماه سپتامبر امیدی ندارد.
 • قیمت یورو در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۸۰ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۴۱۷۵۰ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۲۰ ریال افزایش داشت و برابر ۴۱۷۷۰ ریال بود.
 • یورو تحت تأثیر سخنان رئیس بانک مرکزی اروپا تضعیف شد. ماریو دراگی در سخنرانی دیروز انتظارات سیاست‌های پولی سرمایه‌گذاران را تضعیف کرد. وی گفت هرچند اقتصاد ناحیه یورو در حال بهبود است، اما با توجه به‌کندی رشد دستمزدها هنوز زود است که بانک به تغییر سیاست‌های پولی فکر کند و به همین خاطر زمان برای توقف سیاست‌های تسهیل مقداری پولی (QE) فعلی مناسب نیست. EURUSD به سمت ۰۸۵۰ دلار نشانه رفته است، اما مهم‌ترین حمایت جفت ارز در ۱.۰۸۳۰ قرار دارد. اگر حمایت‌های یورو شکسته شوند، جفت ارز می‌تواند تا کف قیمتی ۱.۰۷۵۰ سقوط کند.
 • نشست بانک مرکزی انگلستان منجر به ناامیدی سرمایه‌گذاران پوند شد، اما بااین‌حال حرکات نزولی پوند ادامه‌دار نبودند و تنها شاهد یک واکنش موقتی در بازار بودیم. هرچند حرکات نزولی پوند در معاملات نیویورک ادامه نیافت، اما می‌توان انتظار ادامه حرکات نزولی در روزهای معاملاتی آینده را داشت.
 • سرمایه‌گذاران انتظار داشتند که بانک مرکزی برآوردهای تورمی و رشد اقتصادی را افزایش دهد و همچنین رئیس بانک مرکزی هم به بهبودهای اقتصادی اخیر اشاره کند. حتی برخی از تحلیلگران بر این باور بودند که آرای طرفداران افزایش نرخ بهره از یک نفر به دو نفر افزایش خواهد یافت. اما در مقابل، بانک مرکزی برآورد GDP سال ۲۰۱۷ را از ۲ درصد به ۹ درصد پایین آورد و کل رشد تورمی اخیر را به تضعیف ارزش پوند انگلستان ربط داد.

                                                نمودار قیمت دلار در بازار آزاد

monitoreconomy_ir-currency-960212-1

                                                نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

monitoreconomy_ir-currency-960212-2

نظر بدهید