تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۷ تا ۲۲ تیر)

0
304

ارز دولتی

 • روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی با دو ریال کاهش نسبت به پنجشنبه پیش در ابتدای هفته برابر با ۳۲۵۵۸ ریال بود. قیمت این ارز در روز پنجشنبه با ۵۱ ریال افزایش به ۳۲۶۰۹ ریال رسید. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۱۵۱ ریال بود، این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۹۹ ریال کاهش داشته است.
 • روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته مثبت بود. در ابتدای هفته قیمت یوروی مبادلاتی با ۱۹۲ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۳۷۱۱۵ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۷۶ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۳۷۲۹۱ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت میان یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۶۶۵۹ ریال بود. این اختلاف نسبت به هفته قبل ۱۴۸ ریال کاهش داشته است.
 • نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در روز شنبه کاهش داشته و به ۸۷ رسیده و در طی هفته ثابت بود. این نسبت قیمت گذاری توسط بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد نیز در چهار روز ابتدای هفته این نسبت برابر ۰.۸۶ و در دو روز انتهایی هفته برابر ۰.۸۵ بوده است.

ارز در بازار آزاد

 • روند قیمتی دلار در بازار آزاد نوسانی اما مثبت است. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۶۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه قبل برابر ۳۷۷۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۷۷۶۰ ریال بود.
 • دلار بعد از رسیدن به کف قیمتی ده‌ ماهه، با حمایت مواجه شد. گزارش‌های نسبتاً خوب اقتصادی آمریکا موجب تقویت ارزش دلار شده‌اند. گزارش آخرین نشست کمیته فدرال رزرو (ماه ژوئن) نیز خوب بود. هنوز برنامه دقیق کاهش ترازنامه بانکی مشخص نیست، اما تمایل مقامات فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره تضعیف نشده است. با این ‌حال به نظر کمی عجیب می‌رسد که رشد دلار آمریکا خیلی قابل ‌توجه نبوده است. هنوز هم ازنظر قیمتگذاری وجوه آتی فدرال رزرو، شانس افزایش نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۱۷ جدی است، اما انتظارات نرخ بهره‌ای هنوز تغییری نکرده‌اند. بازار همچنان معتقد است که شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر تقریباً ۵۰ درصد است. این یعنی هنوز سرمایه‌ گذاران نسبت به افزایش نرخ بهره شک دارند.
 • شاید وضعیت ضعیف تورم آمریکا، دلیل اصلی بدبینی بازار باشد. رشد نا امیدکننده نرخ دستمزدها شاید سرمایه ‌گذاران را نسبت به تقویت فشارهای تورمی در ماه‌های آینده نگران کرده باشد. حتی گزارش‌های تورمی ارزیابی‌های ISM نیز حکایت از کاهش فشارهای تورمی دارند.
 • روند قیمتی یورو در بازار آزاد روندی مثبت بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۰ ریال کاهش نسبت به پنجشنبه گذشته برابر ۴۳۶۹۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۶۰ ریال افزایش داشته و برابر ۴۳۹۵۰ ریال بود. نرخ اسپرید یورو در حالی در ابتدای هفته برابر ۲۰۰ ریال بود که در روز پنجشنبه این نرخ برای یورو منفی شد.
 • یورو و پوند انگلستان در دو جهت کاملاً مخالف هم حرکت کردند، که در نتیجه شاهد سقوط EURGBP بودیم. نظرات متمایل به سیاست‌های انبساطی یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا موجب شد تا خریداران یورو از ورود به بازار دلسرد شوند. این مقام بانک مرکزی اروپا گفته است که برنامه خرید اوراق قرضه (QE) تا چند سال آینده ادامه خواهد یافت، زیرا تورم هنوز از اهداف تعیین‌ شده بانک مرکزی پایینتر است.
 • بازار انتظار دارد در نشست‌های ژوئیه و دسامبر سال ۲۰۱۸، نرخ بهره دو بار به‌ اندازه ۱۰ درصد افزایش یابد. یک ماه پیش شرایط متفاوت بود، بازار انتظار افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را نداشت. اخیراً نظرات ماریو دراگی موجب تقویت انتظارات نرخ بهره‌ای بازار شده است. او در سخنرانی‌های اخیر اعلام کرده که ریسک فشارهای تورمی منفی، جای خود را به فشارهای تورمی مثبت داده‌اند و همچنین تهدیدات از جانب تورم منفی از بین رفته است. تأکیدهای ماریو دراگی به موضع تورم، باعث شده تا انتظارات نرخ بهره‌ای باز هم تقویت شوند.
 • در حال حاضر شاید بهتر باشد که به نشست هفته آینده بانک مرکزی اروپا توجه کرد و به دنبال یافتن پاسخ این سؤال بود که آیا بانک مرکزی از کاهش سیاست‌های انبساطی حرف خواهد زد یا خیر؟ در نشست ماه گذشته (۲۷ ژوئن)، ماریو دراگی با نظرات خود موجب شد تا EURUSD به اوج قیمتی ۹ ماهه برسد. او گفته بود که تهدیدات تورم منفی از بین رفته است و فشارهای تورمی مثبت پدیدار شده‌اند. وی همچنین گفت که شاید سیاست‌های پولی از انبساطی به حالت عادی تغییر کند. یک روز بعد از این نظرات ماریو دراگی، بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که بازار نظرات ماریو دراگی را بد تفسیر کرده است. در همین حال، GBPUSD به حرکات صعودی خود ادامه می‌دهد. حمایت یکی از مقامات بانک مرکزی انگلستان از افزایش نرخ بهره در نشست ماه اوت، دلیل اصلی رشد ارزش پوند بوده است.به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
  @monitoreconomy_ir-currency-960422

نظر بدهید