تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۷ تا ۲۲ شهریور

0
455

ارز دولتی

? روند قیمتی یوروی دولتی در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۳۰۱ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۸۵۷۹ ریال بود. قیمت یورو در روز پنجشنبه با ۲۹۴ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته برابر ۴۸۸۷۳ ریال بود. قیمت دلار دولتی در طول هفته ثابت و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

? نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۶ بوده و تنها در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۵ بود. در قیمت‌گذاری بانک مرکزی این نسبت در ابتدای هفته برابر ۰.۸۶ و در انتهای هفته برابر ۰.۸۵ بود. در بازار آزاد این نسبت در روزهای پنجشنبه و دوشنبه برابر ۰.۸۶ و در باقی روزهای هفته برابر ۰.۸۵ بود.

ارز در بازار آزاد

? روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۸۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۲۷۰۰۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۲۰۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۳۹۰۰۰ ریال بود. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۱۳۳۱۶۶ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش دلار در ابتدای هفته برابر ۸۳۹۵- ریال و در انتهای هفته برابر ۳۰۴۰- ریال بود.

? خوش‌بینی‌ها به مذاکرات تجاری آمریکا-چین و همچنین اقدامات ترکیه در جهت جلوگیری از تشدید بحران اقتصادی موجب بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران شده است. بهبود تمایلات ریسک‌پذیری باعث می‌شود تقاضا برای دارایی‌های امن و حافظ ارزشی مثل دلار و ین کاهش یابد. این مسئله باعث شده تا شاخص دلار آمریکا به دنبال ثبت بزرگترین کاهش یک هفته‌ای باشد، درحالی‌که نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا هم در زیر ۳ درصد قرار دارد.

? اخیرا اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال شروع دور تازه‌ای از مذاکرات تجاری با چین است. زمان انتشار این خبر برای سرمایه‌گذاران مهم است و به همین دلیل موجب بهبود تمایلات ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران سهام آمریکا شده است. در واقع این خبر پیش از اعمال تعرفه‌های تجاری ۲۰۰ میلیارد دلاری آمریکا علیه واردات کالاهای چینی منتشر می‌شود.

? در این هفته آمار تورم آمریکا منتشر شد که پایین‌تر از سطح انتظارات بود و به همین دلیل قیمت دلار در بازارهای جهانی تخت فشار قرار گرفته است. شاخص بهای تولیدکننده (PPI) برای اولین بار در ۱۸ ماه گذشته افت کرده است. تثبیت قیمت نفت خام و رشد ارزش دلار آمریکا در ماه گذشته علت اصلی افت تورم بخش تولیدکنندگان بود.

? روند قیمتی یورو در این هفته صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۲۰۰۰ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۸۰۰۰ ریال بود. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۱۲۰۰۰ ریال افزایش یافته و برابر ۱۶۰۰۰۰ ریال بود. قیمت یورو در این هفته به طور متوسط برابر ۱۵۴۶۶۶ ریال بود. تفاوت قیمت خرید و فروش یورو در ابتدای هفته برابر ۹۳۶۲- ریال و در انتهای هفته برابر ۱۰۴۰۶- ریال بود.

? جفت ارز EURUSD در واکنش به بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا توانست به بالاترین سطح یک ماه اخیر صعود کند. از آنجایی که یورو پیش از نشست بانک مرکزی اروپا تقویت شده بود، رسیدن به ۱٫۱۷ دلار پس از انتشار گزارش‌های بانک مرکزی کار سختی نبود. در حال حاضر مهمترین سوالی که ذهن معامله‌گران را به خود مشغول کرده این است که آیا یورو به حرکات صعودی ادامه خواهد داد یا شاهد بازگشت نزولی EURUSD خواهیم بود؟

? برای یافتن پاسخ این سوال باید به نظرات ماریو دراگی (رئیس بانک مرکزی اروپا) توجه کرد. او از چشم‌انداز رشد اقتصادی ناحیه یورو، سیاست‌های تجاری آمریکا، بحران اقتصادهای نوظهور و ضعف تقاضای خارجی‌نگران است. به همین دلیل هم برآوردهای رشد اقتصادی ناحیه یورو با تعدیل منفی همراه بود. با این حال EURUSD توانسته رشد کند. شاید بیشتر به‌این‌خاطر که بانک مرکزی نگرانی از رشد ضعیف تورم ندارد.

? دراگی معتقد است که فشارهای داخلی تورمی در حال افزایش است و تورم هم تا پایان سال سیر صعودی خواهد داشت و در میان‌مدت هم شاهد رشد تدریجی تورم خواهیم بود. در همین حال نگرانی دراگی از تنش‌های تجاری به خاطر چشم‌انداز قوی تقاضای جهانی مورد بی‌توجهی قرار گرفت. حتی با وجود اینکه برآوردهای GDP کاهش یافته‌اند، اما وضعیت خوب بازار کار ناحیه یورو از چشم‌انداز اقتصادی ناحیه یورو حمایت می‌کند.

? باید توجه داشت که انتظارات و تمایلات سرمایه‌گذاران همراه با وضعیت قراردادهای معاملاتی باز برای معامله رویدادهای ریسکی مهم بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که پیش از نشست تعیین نرخ بهره، یورو در نزدیکی کف قیمتی یک ماه قرار داشت، می‌شد گفت که معامله‌گران کاهش برآوردهای اقتصادی را بر قیمت‌ها تاثیر داده‌اند. حتی شایعاتی هم در این رابطه منتشر شده بود و سرمایه‌گذاران زمان کافی برای واکنش نشان دادن به این موضوع را داشتند.

? علاوه بر این، کاهش نرخ بازدهی اوراق قرضه ایتالیا هم به یورو کمک کرده بود تا در معاملات این هفته به ثبات برسد.

? به همین دلیل زمانی که تورم مصرف‌کنندگان آمریکا منتشر شد، EURUSD توانست به ۱٫۱۷ دلار صعود کند. در واقع فروشندگانی که به دنبال بهانه‌ای برای خروج از معاملات فروش بودند، به اظهار نظرهای مثبت ماریو دراگی و گزارش ضعیف تورمی آمریکا توجه کردند و از بازار خارج شدند. به خصوص که ماریو دراگی حرفی از گزارش‌های ضعیف اقتصادی یا بحران بدهی ایتالیا نزد. EURUSD می‌تواند به سمت ۱٫۱۸ دلار حرکت کند. اما اگر شاخص خرده فروشی آمریکا بهبود یابد، به احتمال زیاد شاهد بازگشت نزولی EURUSD خواهیم بود.

? پوند انگلستان در برابر دلار آمریکا تقویت شد، اما رشد پوند به خاطر بیانیه سیاست‌های پولی بانک مرکزی انگلستان نبود. در واقع پوند بعد از انتشار بیانیه سیاست‌های پولی اندکی هم تضعیف شد. تصمیمات دیروز بانک مرکزی انگلستان برای سرمایه‌گذاران تازگی نداشت.

? بانک مرکزی انتظار دارد که تورم این کشور در سال آینده تضعیف شود، که بیشتر به خاطر نوسانات قیمت انرژی خواهد بود. اما بانک مرکزی نسبت به رشد خوب دستمزدها خوش‌بین است. بانک مرکزی انگلستان اعتقاد دارد که باید به افزایش نرخ بهره ادامه داد، اما با این حال نرخ بهره باید به تدریج افزایش یابد.

? با انتشار داده‌های ضعیف تورمی آمریکا، GBPUSD به حرکات صعودی ادامه داد. با ابراز خوش‌بینی بانک مرکزی اروپا به آینده و ضعف دلار آمریکا در بازار فارکس، GBPUSD هم توانست به بالای ۱٫۳۱ دلار عبور کند. در همین حال آینده مذاکراتBREXIT هم مثبت است و به‌همین‌دلیل می‌توان انتظار صعود پوند به محدوده ۱٫۳۲ دلاری را داشت.

نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
نمودار قیمت دلار

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد

نمودار قیمت یورو

نظر بدهید