تحلیل روند هفتگی نرخ ارز از۱۸ تا ۲۳ دی

0
478

ارز دولتی

 • روند نرخ دلار مبادلاتی در این هفته تقریبا ثابت و در آخر هفته نزولی بود. در روز شنبه قیمت دلار مبادلاتی برابر با ۳۲۳۷۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه هفته گذشته یک ریال کاهش داشت. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی برابر ۳۲۳۶۸ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر با ۷۳۳۲ ریال بود که نسبت به هفته گذشته ۴۰۶ ریال افزایش یافته بود.
 • روند نرخ یوروی مبادلاتی در این هفته روند صعودی بود. در روز شنبه قیمت یوروی مبادلاتی برابر با ۳۴۰۹۵ ریال بود که نسبت به روز پنجشنبه ۴۴ ریال افزایش داشت. این قیمت در روز پنجشنبه با ۲۵۳ ریال افزایش قیمت، ۳۴۳۴۸ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر با ۹۱۰۲ ریال بود که نسبت به هفته گذشته این میزان اختلاف ۲۹۴ ریال افزایش یافته بود.
 • ارزش برابری دلار و یورودر طی هفته ۹۴ دلار بر یورو بود. نرخ برابری دلار مبادلاتی بر یوروی مبادلاتی نیز در ابتدا و انتهای هفته برابر با ۰.۹۴ بود. در بازار آزاد اما در ابتدای هفته نرخ برابری دلار بر یورو برابر ۰.۹۲۶ و در روز پنجشنبه این نرخ، برابر ۰.۹۱۳ بود. همچنان ملاجظه می شود که در بازار آزاد این قیمت با قیمت جهانی فاصله دارد و بهرحال باید این اختلاف برابری در داخل جبران شود تا بازار در حالت طیعی خود قرار بگیرد.

ارز در بازار آزاد

 • دلار در بازار آزاد در این هفته روندی صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر با ۳۹۵۷۰ ریال بود که نسبت به پنجشنبه قبل آن ۱۲۰ ریال افزایش قیمت داشت. در روز پنجشنبه قیمت دلار به ۳۹۷۰۰ ریال رسید. نرخ اسپرید دلار در این هفته ۱۷ ریال در طی هفته افزایش یافت و در روز پنجشنبه برابر با ۶۱ ریال بود.
 • رئیس فدرال رزرو آمریکا (جنت یلن) در واشینگتن دی سی سخنرانی کرد. وی همان نظرات مثبت قبلی در رابطه با چشم‌انداز کوتاه‌مدت اقتصاد آمریکا را تکرار کرد. وی به عملکرد خوب اقتصادی آمریکا اشاره کرد، بااین‌حال از مشکلات بلندمدت اقتصادی ابراز نگرانی نمود. وی گفت که نابرابری درآمدی و رشد ضعیف بهره‌وری نگران‌کننده است. بااین‌حال، وی نسبت به بازار کار آمریکا بسیار خوش‌بین است. او در این رابطه به نرخ بیکاری اشاره کرد و گفت که نرخ بیکاری به سطوح پایین‌تری رسیده و نرخ رشد دستمزدها هم سیر صعودی را شروع کرده‌اند. جنت یلن در رابطه با تورم گفت که تورم از سطوح بسیار پایینی به سمت بالا برگشته و در حال حاضر به هدف تورم سالانه دو درصدی “بسیار نزدیک” شده است. در کل نظرات جنت یلن مثبت بودند و تا حدودی شانس افزایش سه مرحله‌ای نرخ بهره در سال جای میلادی را تقویت می‌کند. دلار در واکنش به سخنان جنت یلن رشد کرد و بخشی از افت‌های اخیر، که ناشی از سخنرانی دونالد ترامپ بود، را جبران نمود.
 • تغییر مقامات صاحب‌رأی کمیته در سال جاری میلادی، کمیته را بیشتر به افزایش تدریجی نرخ بهره ترغیب خواهد کرد، به‌خصوص که مقامات فدرال رزرو نسبت به رشد ارزش دلار آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند. این دیدگاه از سوی قیمت‌گذاری وجوه آتی فدرال رزرو آمریکا هم حمایت می‌شود، که در حال حاضر طبق قیمت‌گذاری وجوه آتی، بازار تنها انتظار دو مرحله افزایش نرخ بهره را دارد.
  بایستی تأکید کرد که این گفته به معنی بازگشت قوی دلار آمریکا نیست.
 • اما از دید کلی، انتظار می‌رود که دلار آمریکا عملکرد بهتری را در برابر سایر ارزهای گروه ده (G10) به نمایش بگذارد. شانس بالای افزایش مخارج دولت آمریکا و کاهش مالیات‌ها، همراه با واگرایی سیاست‌های پولی آمریکا با سایر کشورها، دلیل اصلی قدرت دلار آمریکاست. بنابراین می‌توان گفت که روند دلار در بلندمدت صعودی است، اما رشد آن بیشتر تدریجی خواهد بود.
 • هفته گذشته، بانک مرکزی چین، نرخ مرجع یوان (CNY) را افزایش داد. مقدار افزایش نرخ مرجع یوان در ۱۱ سال گذشته بی‌سابقه بود، که درنتیجه یوان چین در برابر دلار آمریکا ۱ درصد تقویت شد. بانک به دنبال حمایت از ارزش یوان پیش از شروع تعطیلات سال نو چینی است، که از اواخر ماه ژانویه شروع می‌شود. در طول ماه‌های گذشته، بین افزایش ارزش دلار آمریکا و شک و تردیدهای موجود در اقتصاد چین و جریانات خروج سرمایه از این کشور، ارزش یوان تحت‌فشار قرارگرفته است، بطوریکه نرخ برابری دلار/یوان در شرف شکست ۷,۰ بود، سطحی که در ۸ سال گذشته هنوز شکسته نشده است. بااین‌حال، بانک مرکزی جهت کنترل جریانات خروج سرمایه به ‌شدت با احتکار کنندگان ارز مبارزه می‌کند.
 • یورو در بازار آزاد در روز شنبه برابر ۴۲۷۳۰ ریال بود که نسبت به روز پنجشنبه ۱۳۰ ریال افزایش قیمت داشت. در روز پنجشنبه قیمت یورو در بازار نسبت به ابتدای هفته ۷۲۰ ریال افزایش به ۴۳۴۵۰ ریال رسید. نرخ اسپرید یورو در روز پنجشنبه برابر ۱۷۴ ریال بود.
 • کاهش ارزش یورو در ماه‌های گذشته، توانسته از اقتصاد ناحیه حمایت کند و تورم را هم تقویت کند. یکی از اعضای بانک مرکزی اروپا اخیراً اعلام کرده که رشد اقتصادی ناحیه در سال ۲۰۱۷ بسیار قوی خواهد بود. طبق گزارش آخرین نشست بانک مرکزی اروپا (ECB Minutes)، تورم کلی هم رشد قابل ‌توجهی دارد.
 • اگر رشد اقتصادی و تورمی ناحیه یورو ادامه یابد، بانک مرکزی اروپا مجبور به کاهش سیاست‌های انبساطی و تسهیل مقداری پولی خواهد بود. بااین‌حال بایستی توجه کرد که بخشی از افزایش ارزش یورو هم به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا بوده است، پس اگر ترامپ به وعده‌های خود عمل کند، EURUSD هم رشدهای اخیر را از دست خواهد داد.

                                                    نمودار قیمت دلار در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-cuurency-25Dey95

نمودار قیمت یورو در بازار آزاد
monitoreconomy_ir-cuurency-25Dey95-1

 

نظر بدهید