تحلیل روند هفتگی نرخ ارز (۱۸ تا ۲۳ شهریور)

0
374

ارز دولتی
• روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار مبادلاتی در ابتدای هفته نسبت به پنجشنبه قبل ۱۰ ریال کاهش داشته و برابر ۳۳۳۲۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت دلار مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته ۱۴۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۳۴۶۰ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد برابر ۵۶۱۰ ریال بود، این تفاوت قیمت نسبت به هفته قبل ۹۰ریال کاهش داشته است.
• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته نوسانی و نزولی بود. قیمت یوروی مبادلاتی در ابتدای هفته با ۳۵۹ ریال افزایش نسبت به پنجشنبه هفته گذشته در روز یکشنبه برابر ۴۰۱۰۷ ریال اعلام شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی مبادلاتی نسبت به ابتدای هفته کاهش ۳۶۳ ریالی داشته و برابر ۳۹۷۴۴ ریال بود. در روز پنجشنبه اختلاف قیمت یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد برابر ۷۶۸۶ ریال بود. این اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته ۲۸۶ ریال کاهش داشته است.
• نسبت جهانی قیمت دلار به یورو در طول هفته برابر ۰.۸۳ و در روز پنجشنبه برابر ۰.۸۴ شد. این نسبت در بانک مرکزی رعایت شده است. در بازار آزاد این نسبت در دو روز ابتدای هفته (شنبه تعطیل بود.) ۰.۸۱ و در سه روز بعدی برابر ۰.۸۲ بود.

ارز در بازار آزاد

• روند قیمتی دلار در بازار آزاد در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۳۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۳۹۰۶۰ ریال بود. قیمت دلار در روز پنجشنبه نسبت به ابتدای هفته ۱۰ ریال افزایش داشته و برابر ۳۹۰۷۰ ریال بود.
• بر اساس آخرین گزارش‌های تورمی آمریکا، تورم آمریکا تقویت‌ شده و درنتیجه بازار انتظار دارد که فدرال رزرو در ماه دسامبر به افزایش نرخ بهره اقدام کند. بر اساس ارزیابی CME Groupr، شانس افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر به ۵۵.۶ درصد رسیده است. شاخص بهای مصرف‌ کنندگان آمریکا در ماه اوت با رشد ۱.۹ درصدی سالانه به بالاترین سطح تاریخی رسیده است. رشد ماهانه تورم نیز ۰.۴درصد بوده است. همزمان با گزارش‌های تورمی، گزارش هفتگی مدعیان بیکاری آمریکا نیز منتشر شد. در هفته منتهی به ۹ سپتامبر، شاخص مدعیان بیکاری با ۱۴ هزار واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به ۲۸۴ هزار واحد رسیده است.
• بعد از انتشار گزارش‌های نا امید کننده خرده‌ فروشی آمریکا، دلار آمریکا به حرکات نزولی ادامه داد. هرچند که دلار در برابر ارزهای کالایی و اروپایی تضعیف ‌شده، اما در برابر ین ژاپن و طلا رشد کرده است. احتمالاً رشد دلار در برابر ین و طلا به خاطر بی‌توجهی سرمایه ‌گذاران به تشدید تنش‌ها در شبه‌ جزیره کره باشد.
• افت غیرمنتظره شاخص خرده‌ فروشی ماه اوت و همچنین تعدیل منفی شاخص برای ماه گذشته، نگرانی‌ها از کاهش مخارج مصرف ‌کنندگان آمریکا را تشدید کرده است، هرچند که از نظر برخی تحلیلگران، دلیل اصلی ضعف شاخص‌های خرده‌ فروشی، طوفان‌های اخیر بوده است. مصرف ‌کنندگان بخش اصلی اقتصاد آمریکا محسوب می‌شوند و به همین دلیل سرمایه ‌گذاران نگران هستند که شاید رشد فصلی همانند فصل گذشته به بالای ۳.۰ درصد نرسد. با بازگشت توجه بازار به مسائل اقتصادی، به نظر می‌رسد که سرمایه‌ گذاران به اقدامات تحریک‌ آمیز کره شمالی عادت کرده‌اند.
• طوفان هاروی موجب افزایش شدید قیمت سوخت شده و درنتیجه CPI رشد قوی را ثبت کرده است. شاخص مدعیان بیکاری آمریکا نیز بعد از رشد قوی هفته قبل، این هفته افت کرده بود. هفته آینده نشست فدرال رزرو آمریکا را در پیش داریم. انتظار می‌رود که گزارش‌های اقتصادی این هفته تأثیر چندانی بر تصمیم فدرال رزرو نگذارند و بانک برنامه کاهش ترازنامه را شروع کند. اما هنوز معلوم نیست که فدرال رزرو در رابطه با افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر به جمع‌بندی کامل رسیده یا خیر.
• روند قیمتی یورو در بازار آزاد در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو نسبت به انتهای هفته گذشته ۷۰ ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۶۵۰ ریال بود. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۲۰ریال کاهش داشته و برابر ۴۷۴۳۰ ریال بود.
• نشست بانک مرکزی اروپا در هفته قبل منجر به تضعیف ارزش یورو و در نتیجه رشد شاخص دلار آمریکا نشد. بلکه سرمایه‌ گذاران یورو با پیش‌ بینی کردن هرگونه تغییر احتمالی در سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا موجب رشد ارزش یورو و تضعیف ارزش دلار آمریکا شده‌اند. وضعیت یورو در بازار ارز خارجی بسیار امیدوار کننده است.
• در روز پنجشنبه رشد ارزش دلار آمریکا و فشارهای فروش در EURGBP بر یورو تأثیر منفی گذاشتند. با این ‌حال انتظار می‌رود که EURUSD بهبود یابد، اما در برابر پوند عملکرد ضعیفی داشته باشد. در این روز بانک مرکزی سوئیس بازار را شگفت‌زده کرد. هرچند بانک تغییری در سیاست‌های پولی اعمال نکرد، اما اعلام کرد که میزان‌ گرانی ارزش فرانک کاهش‌ یافته، اما وضعیت بازار ارز خارجی شکننده است. به همین خاطر در صورت نیاز در بازار مداخله خواهند کرد. برآورد رشد اقتصادی سال ۲۰۱۷ سوئیس نیز از ۱.۵ درصد به زیر ۱ درصد کاهش ‌یافته است. این نشان دهنده این است که بانک مرکزی سوئیس از وضعیت اقتصادی این کشور نگران است.
• نظرات یکی از اعضای بانک مرکزی انگلستان موجب ادامه حرکات صعودی پوند انگلستان شده است. Vlighe از مقامات بانک مرکزی انگلستان اعلام کرد که ما به زمان مناسب برای افزایش نرخ بهره نزدیک می‌شویم، به ‌طوریکه افزایش نرخ بهره در ماه‌های آینده ضروری خواهد بود. از نظر او، رشد نرخ دستمزدها نسبت به اوایل سال ضعیف نیست. برخی از ارزیابی‌ها حکایت از افزایش ملایم رشد دستمزدها دارند. اگر وضعیت میان ‌مدت بازار کار انگلستان ادامه یابد، شاهد تشدید فشارهای تورمی در این ‌مدت خواهیم بود.

                                           به ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
تحلیل قیمت دلار و یورو

نظر بدهید