تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۱۸ تا ۲۳ فروردین

0
1081

ارز دولتی
• نکته مهم قابل ذکر، تک نرخی کردن دلار در این هفته است، روند قیمتی دلار مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت دلار که در ابتدای هفته با پنج ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۳۷۸۱۴ ریال بود. در روز چهارشنبه با دستور هیئت دولت مبنی بر تک نرخی کردن ارز با ۴۱۸۶ ریال افزایش نسبت به ابتدای هفته (۴۱۷۰ ریال نسبت به روز دوشنبه) به قیمت ۴۲۰۰۰ افزایش یافت. اختلاف قیمتی دلار مبادلاتی و دلار در بازار آزاد که در هفته های پیش به صورت روز افزون تشدید می شد، به صورت دستوری فعلا به حد صفر رسیده است، اما مشخص نیست آیا سیاست دولت در بلندمدت نیز می تواند دلار را به صورت تک نرخی نگهدارد یا خیر.

• روند قیمتی یوروی مبادلاتی در این هفته صعودی بود. قیمت یوروی مبادلاتی که در ابتدای هفته با هشت ریال کاهش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۴۶۴۵۰ ریال بود، در روز سه شنبه با ۵۲۵۹ ریال افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته (و ۵۲۹۵ ریال نسبت به روز دوشنبه)، دچار جهش قیمتی شده و به ۵۱۷۰۹ ریال افزایش قیمت داد. یوروی مبادلاتی در روز پنجشنبه نسبت به روز سه شنبه ۲۲۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۵۱۹۲۹ ریال بود. اختلاف قیمتی یوروی مبادلاتی و یورو در بازار آزاد نیز مانند دلار از روز سه شنبه تقریبا برابر صفر بوده است، با این وجود به نظر می رسد سیاست دولت برای حفط تعادل قیمتهای میان ارزی، نوسان دادن قیمت یورو و ثابت نگهداشتن قیمت دلار می باشد.

• نسبت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۱ بود. در بانک مرکزی این نسبت تا روز سه شنبه رعایت شد، اما بخاطر سیاست ثابت نگهداشتن قیمت دلار و تغییر قیمت یورو در انتهای هفته این نسبت برابر نسبت جهانی نبود. در بازار آزاد نیز در انتهای هفته نسبتهای بیان شده برای بانک مرکزی برقرار بود.

ارز در بازار آزاد

• با توجه به مصوبه دولت مبنی بر خرید و فروش ارز تنها در بانکهای متصدی، و عدم فروش ارز به صورت آزاد و در صرافی ها و …، تفکیک بازار ارز به دولتی و آزاد در هفته های آتی چندان مناسب به نظر نمی رسد.

• در این هفته روند قیمت دلار که از ابتدای هفته صعودی بود، و بازار را متلاطم کرده بود، ناگاه در روز سه شنبه با تک نرخی کردن ارز نسبت به روزهای قبل نزولی و در ادامه هفته ثابت بود. قیمت دلار در ابتدای هفته برابر ۵۱۷۰۰ ریال بود که نسبت به انتهای هفته گذشته ۱۰۰۰ ریال افزایش قیمت داشت. در روز دوشنبه قیمت دلار به ۵۸۶۰۰ ریال رسید. از روز سه شنبه قیمت دلار در ۴۲۰۰۰ ریال تثبیت شده است.

• هر دلار آمریکا با افت هفتگی ۵/۱۷ درصدی به نرخ ۴۲۰۰ تومان معامله شد. با وجود نوسان دلار در بازه ۵۰۰۰ تا ۵۱۰۰ تومان در نیمه اول فروردین، از ۱۸ فروردین با افزایش حجم معاملات، تداوم ریسک خروج آمریکا از برجام، امنیتی شدن فضای بازار ارز و ایجاد فضا برای ابهام در نرخ‌گذاری دلار، دلار با عوامل غیربازاری در میانه معاملات دوشنبه (۲۰ فروردین) سقف ۶هزار هزار تومان را لمس کرد. شب دوشنبه در جلسه ستاد اقتصادی دولت، نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان اعلام و نرخ ارز مبادله‌ای حذف شد. اقدام دولت برای کنترل تقاضا، معاملات دلار را به رکود فرو برد. روز شنبه با حمله نظامی آمریکا به سوریه دلار حواله‌ای در هرات با افزایش ۵۰ تومانی به نرخ ۵۲۳۰ تومان رسید. با وجود احتمال کاهش نوسانات صعودی دلار، ریسک‌های ژئوپلیتیک می‌تواند مانع از پایداری دلار در سطح کنونی باشد.

• لحن گزارش نشست ماه مارس فدرال رزرو آمریکا مثبت بود. بعد از انتشار گزارش ماه مارس فدرال رزرو آمریکا، بازارهای جهانی سهام هم افت کردند. به نظر می‌رسد که مقامات فدرال رزرو آمریکا در نشست ماه مارس به افزایش سریع‌تر نرخ بهره تمایل داشتند، هر چند که مقامات معتقدند که اقتصاد آمریکا به خاطر تنش‌های تجاری با ریسک‌های نزولی مواجه است.

• در همین حال تورم سالانه بخش مصرف ‌کنندگان آمریکا هم رشد کرده است، اما جریانات ریسک گریزی موجب شد تا سرمایه‌ گذاران از دارایی‌های حافظ ارزشی مثل اوراق خزانه‌ داری آمریکا حمایت کنند. . در این گزارش آمده است که “سیاست‌های انبساطی مالی دولت موجب رشد قوی اقتصادی در سال‌های آینده خواهد شد.” در نتیجه تقریباً “تمامی مقامات فدرال رزرو معتقد هستند که افزایش تدریجی نرخ بهره رویکرد مناسبی است” و “تعدادی از مقامات هم به افزایش سریع‌تر نرخ بهره فکر می‌کنند.”

• روند قیمتی یورو در این هقته نیز از ابتدای هفته تا زمان قیمتگذاری دستوری ارز صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۱۵۵۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۶۳۸۰۰ ریال بود. در روز دوشنبه قیمت یورو به ۶۹۷۵۰ ریال رسید. در راستای دستوری کردن قیمت ارز، قیمت یورو در روز سه شنبه برابر ۵۱۷۰۹ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو برابر ۵۱۹۲۹ ریال بود. در این هفته همچنین اعلام شد که نگهداری ارز با ارزش بیش از ۱۰ هزار یورو قاچاق می باشد.

• بانک مرکزی اروپا تا سال ۲۰۱۹ برنامه‌ای برای تغییر سیاست‌های پولی ندارد، اما بانک مرکزی انگلستان به دنبال افزایش نرخ بهره در ماه آینده است. این مسئله موجب تشدید فشارهای فروش در EURGBP شد و در نتیجه نرخ برابری به نزدیکی حمایت ۰٫۸۶ رسیده است، حمایتی که در بیش از یکسال گذشته شکسته نشده است. تمامی این عوامل موجب شده‌اند تا پوند انگلستان با وجود گزارش‌های ضعیف اقتصادی و مذاکرات نا امید کننده BREXIT رشد کند.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد
قیمت دلار

نظر بدهید